Bezpečná munice na bitvách

21. století - literatura, instituce, akce...

Moderators: melkel, Jura, Wothan, Kain, Begbie, Rab

Begbie
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 859
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Dymokury

Post by Begbie »

Koukám, že to zas zamknu, brambory se osvědčily, tak nevím co řešíte. Bonemíno, máš ještě něco k tématu ?
Dobrý den, máte zmrzlý držťky ?
Ne, my si topíme!
   http://www.rucnitkani.cz
Bonemina
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 324
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha/Olomouc

Post by Bonemina »

Momentálně ne, díky. Pokud brambory přesvědčily, jsem spokojená :-)
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Knecht »

ok, pokud se brambory osvědčily, nebudu to dál řešit. Jen mi připadalo, že všichni tak nadšeni nebyli.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
Begbie
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 859
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Dymokury

Post by Begbie »

Nadšený nebyl jeden, a to zřejmě není důvod proč to řešit.
Dobrý den, máte zmrzlý držťky ?
Ne, my si topíme!
   http://www.rucnitkani.cz
Bobr
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 341
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Bobr »

ja bych to naopak nechal klidne otevreny, s tim ze my mame pro sebe jasno a ostatni at po sobe metaji co chtej
Ósnjallur mađur
hyggst munu ey lifa,
ef hann viđ víg varast;
en elli gefur
honum engi friđ,
ţótt honum geirar gefi.
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Kain »

Já trochu odběhnu - jak častá byla práčata na bitvě 9. století. Protože při obraně opevnění se dá souhlasit, že obyvatelstvo metalo na útočníky kamení. V polní bitvě by však musela být přítomna hotovost, protože IMHO družiníci kameny nemetají :-)

A malé podivení - v šarvátce dvou konkrétních skupin, jako byl Čas Vlků, je to o situaci. Takže prakovníci:

- K zemskému škůdci a dobrému zákazníkovi nepatřili, ten přijel s družinou.
- K jeho odpůrci a jeho jednotce také nepatřili, ostatně po nich to kamení házeli.
- Ke kupcům také nepatřili, nebyli u nich na stáncích, právě naopak kupovali, takže to byli místní lidé z nejbližšího okolí.
- Místní obyvatelstvo Šlesviku a okolí - i kdybych vzal za normální, že si na cestu do města vezmu na ochranu prak, přijde vám vhodné, že se vesničané, kteří se přichomýtnou ke střetu dvou šlechticů, zapojí aktivně do šarvátky, běží domů pro fustibaly, to vše navíc na straně "zemského škůdce" a proti svému pánovi? Jednak je to trochu netypické, ale budiž, jednak tím můžou jen ztratit. Vždyť oni neměli na výsledku žádný zájem a když, tak aby byl ten psanec zadržen a jejich místní pán spokojen, vždyť oni se měli běžet schovat a když ne, měli stát na druhé straně:)

To je jen taková odbočka, co mě napadla týden po bitvě, protože po bitvě je každý generál, není to kritika ničeho :)

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
Bobr
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 341
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Bobr »

no jo! Ale... mistni establishment mel vetsi stity a tak to bylo bezpecnejsi, a organizatori po vzoru nejmenovaneho kniezy nechteli mit brambory v krouzkovce :twisted:

bud rad taky te erteple minuly!
Ósnjallur mađur
hyggst munu ey lifa,
ef hann viđ víg varast;
en elli gefur
honum engi friđ,
ţótt honum geirar gefi.
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Kain »

Jsem rád, Pampalíny říkal, že se těšil, až mě napere kobzolí...mohl to udělat taky i teď, ale to by byla friendly potato :-)

Jinak co do přesnosti, slyšel jsem o českém myslivci, co zá války nesměl mít zbraň, tak pytlačil prakem, a dokázal složit i vysokou, taková to byla rána, a zároveň trefit i malou zvěř...

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
User avatar
abaddon
Site Admin
Site Admin
Posts: 2015
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by abaddon »

Begbie wrote:Nadšený nebyl jeden, a to zřejmě není důvod proč to řešit.
ten jeden "nadseny" sem asi ja co? ;-)

nechci aby to vyznelo ze sem pro to zakazat to, to ne, spis slo o to ze tohle byla jedna z prvnich strel co vubec zacaly litat a docela me to vylekalo, ze jsem nic nevidel, vetsinou i sipy vidim kdyz zacnou strilet

pak kdyz to zacalo litat vic, tak jsem je samozrejme uz i videl a hlavne cekal takze, zvednuty stit a sklonena hlava to jistily, takze v pohode

no a samozrejme me zajimalo s jakou presnosti se tim da strilet..
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Post by Wothan »

No hádám že s přesností to asi nebude moc valné, alespoň zatím. S Fustiballem je to alespoň pro mně mnohem jednodužší, ale s přesným mířením je to taky celkem bída. Tohle se asi nezlepší jinak než dlouhodobým tréningem prakovníků.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
Bonemina
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 324
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha/Olomouc

Post by Bonemina »

Jenže málokteré práče ti vydrží dlouhodobě trénovat bez alespoň malé šance, že si bude moct někdy střelit na bitvě. Takže se ani moc nedivím, že zatím to lítá, jak to lítá. Pokud ale budou praky zařazené častěji, i ta snaha o lepší výsledky bude víc vidět.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Post by Wothan »

No s luky to je podobné - když vezmeme lučištníky co to berou vážně a není to dočasně uklizený "odpad" skupin tak koho láká "možnost" vystřelit si v několika salvách na nastavené štíty že? :wink: To je třeba důvod proč jezdí střelci rádi k nám. Já bych ale, sám za sebe, klidně dal prostor střelcům z praku i u nás, jenže to je trochu začarovaný kruh - nejdřív to musí umět, pak to mohou předvádět. Pustit je na plac s tím že se to nějak časem naučí, se mi upřímně řečeno moc nechce.

Čili mně ale napadá že bychom mohli povolit praky, když nám prakovníci ukážou že se aspoň rámcově umí trefit kam chtějí a potřebují - aby to neletělo mezi diváky apod. A i pak bych je asi dal raději dolů proti hradu, bylo by to bezpečnější (a jak se vám budou líbit brambory ve stanech? :badgrin: ).
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
Bonemina
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 324
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha/Olomouc

Post by Bonemina »

To mi přijde jako velice rozumný nápad. Snad budou lidi uvědomělí a nikdo nebude kníkat něco o nějaké diskriminaci :-)
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Post by Wothan »

Ono to zapojení prakovníků při obléhání pevností jak už tady padlo je celkově snazší než u polní bitvy a docela hezky by to zapadalo do konceptu všech těch výjevů které z 11.st. ale hlavně 12.st. máme, ale musí to nejdřív pořádně fungovat. Takže s luky počítáme jako obvykle a praky můžeme vyzkoušet a rozhodnout se - počítám že jen málo kdo bojuje čistě jako prakovník a v případě že se z nějakého důvodu ukáže, že to nepůjde nemůže dělat nic jiného ne?

ImageImage
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
Bonemina
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 324
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha/Olomouc

Post by Bonemina »

No pokud bude nějaká fajná role pro vraždění civilistek, tak se i toho střílení vzdám ;-)

(OT, kdyžtak to prosím smaž :-) )