Bezpečná munice na bitvách

21. století - literatura, instituce, akce...

Moderators: melkel, Jura, Wothan, Kain, Begbie, Rab

Bonemina
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 324
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha/Olomouc

Post by Bonemina »

Akorát mě napadá, když se bude střílet zdola nahoru, budou ty brambory muset lítat fakt velkým obloučkem. Nevybavuju si, jak je to se šípama, ale obávám se, že stany od brambor budou... :? I když to by chtělo fakt vyzkoušet na místě...
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Post by Wothan »

To je ale možná paradoxně spíš pozitivum - pokud nebudou vařené, nemuselo by to vadit, protože to (kromě těch kroužkovek) asi moc nezaprasí ani ty stany, když to k nim doletí a hlavně bude to, pokud to tam doletí, padat po poměrně strmé balistické křivce a dopadat shora, tudíž by se nemělo stát že s tím někdo dostane po rovné dráze rovnou do ksichtu (pokud nebude pozorovat zádumčivě bílá plující oblaka). Všechno je k něčemu dobré.

Jinak role - no bude tam nějaké to vraždění civilistů - tedy ne diváků samozřejmě, ale nějakých vesničanů apod. A zároveň tam budou i ozbrojení sedláci a ti by možná mohli tímhle švihat (ostatní budou švihat motykou, lopatou, vidlema apod.)....než umřou :badgrin:
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
Begbie
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 859
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Dymokury

Post by Begbie »

abaddon wrote:
Begbie wrote:Nadšený nebyl jeden, a to zřejmě není důvod proč to řešit.
ten jeden "nadseny" sem asi ja co? ;-)

nechci aby to vyznelo ze sem pro to zakazat to, to ne, spis slo o to ze tohle byla jedna z prvnich strel co vubec zacaly litat a docela me to vylekalo, ze jsem nic nevidel, vetsinou i sipy vidim kdyz zacnou strilet

pak kdyz to zacalo litat vic, tak jsem je samozrejme uz i videl a hlavne cekal takze, zvednuty stit a sklonena hlava to jistily, takze v pohode

no a samozrejme me zajimalo s jakou presnosti se tim da strilet..
No, jak to je presny, zkus to sam, rekl bych, ze po par dnech kdy strilis a strilis se trefis. Napriklad na Jezourove svatbe jsem v sobotu vzal do ruky fustibal rekneme po ctvrte, mel sem zalozeny v kapse poradny sutrak, zkouseli jsme jak velky to ma dostrel, najednou se objevil zajic tak 30 metru od valu, mel velky stesti ze ho to chudaka nerozmazlo, nijak jsem nemiril, spis to byla takova instiktivni strela....mozna nahoda :oops: :badgrin:
Dobrý den, máte zmrzlý držťky ?
Ne, my si topíme!
   http://www.rucnitkani.cz
User avatar
Indy
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 158
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Morava

Post by Indy »

Jsem sice trošku pozadu, ale z diskuze nelze poznat jak dopadly různé projektily z praku a co bylo nakonec nejlepší. Prak již nějakou dobu doma mám a zajímám se o jeho použití v bitvách.
\"Asi na nás zapomněli!\" anonymní Moravan 8. listopadu 1620 za zdí letohrádku Hvězda. http://www.olomouckypluk.cz
User avatar
JARWIKS
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 613
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Jarošov-UH/Brno/ValMez/Archeoskanzen Modrá

Post by JARWIKS »

Indy wrote:Jsem sice trošku pozadu, ale z diskuze nelze poznat jak dopadly různé projektily z praku a co bylo nakonec nejlepší. Prak již nějakou dobu doma mám a zajímám se o jeho použití v bitvách.
Na 95% akcí se používají předvařené erteple. :wink:
"Nesnažte se opít trpaslíka notorika a do mrtva se zpijte jen tehdy, když je na blízku někdo, kdo vás může pohřbít."
Archimedes
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 203
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha/Brno

Post by Archimedes »

To lehké předvaření (ne uvaření!) se osvědčilo - na povrchu je brambora dostatečně vyměkčená pro dostatečnou bezpečnost a zmenšení skákavosti, ale uvnitř ještě dost tvrdá na to, aby se nerozpadla za letu a neudělala při dopadu příliš moc kaše, spíš sklouzne celá nebo se rozskočí na dva tři kusy. Lítá dobře.
Vizuálně to není dokonalé, pořád je to bramborovité, ale určitá podobnost se šutrem tu je. A je to ekologické, takže když se nepodaří bojiště vyčistit na 100%, je jen trošičku pohnojeno. A když se člověk přenese přes to, že hází jídlem, je to dostupné střelivo za rozumnou cenu.