Bezpečná munice na bitvách

21. století - literatura, instituce, akce...

Moderators: melkel, Jura, Wothan, Kain, Begbie, Rab

Arannka
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 113
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Arannka »

Teda Kaine, jestli to není pokud o vtip, tak jsi se asi zbláznil. :evil:
Konkrétní okamžik ve scénáři je sice hezká teorie, ale náhoda je blbec.
Fachman
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 57
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liptovske Sliace

Post by Fachman »

štítová hradba z mandlí je v pohode,ale ak myslíte štítovú hradbu z okrúhlych štítov,tam su úplne odkryté nohy a dostať šuter do kolena....... :roll:
Pro fide!!!!
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Post by Wothan »

Nemyslím si že by to bylo s kamením bezpečné a jako pořadatel bych byl samozřejmě proti. Ale důvod proč jsme zrušili kašírovanou lukostřelbu a řešili co nejbezpečnější šípy byl v tom že tenhle blbej přístup nás vzdaloval historii - jednak vizuálně (prostě to bylo už na pohled naivní a nesmyslné i pro oko laika) a jednak i co do taktiky, použití a nakonec i co do zábavy - lučištníky to hádám moc nebaví.

Kdybych byl prakovník metající prakem kašírovaně šutry, nebavilo by mně to - bál bych se že někoho náhodou stejně blbě trefím, musel bych metat záměrně tak abych se netrefoval a ještě kašírovaně...nevím, to už ty brambory jsou lepší cesta, dokud nepadneme na nějaké vhodnější řešení.
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Kain »

Fachman: To musíš umět.

Ostatní: No a kde to skončí? Europšípy, gumová kopí, vařené brambory nám budou létat do úst. Co plastové meče a sekerky? Já myslím, že když se ta brambora hezky žlutě rozprskne o štít, vzdálíme se historii ještě o kousek dál. To už divák spíš pochopí, že se kryjeme před prakovníkama štíty...a že prakovníci přestanou házet, když se jejich vlastní pěšáci dají do útoku. Šikovný scénář to jistí.

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
Müscha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1243
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Chlumec nad Cidlinou/Praha/Mikulčice

Post by Müscha »

Ty brambory nejsou IMHO dobré řešení. Šutr, který se rozplácne o štít, nebo zasviní zbroj mi prostě nesedí. Kameny do bitev se mi nelíbí, náhoda je blbec a stát se může cokoli, ale zkusit si to - proč ne.
Možná že jsou brambory ekologičtější, než zmuchlané noviny se škrobem, ale není problém to po bitvě vysbírat stejně jako šípy. Pochybuju, že zapomenutý eurošíp (korek, kobercovka) se v trávě rozkládá kratší dobu jak noviny.
Není Boha kromě Boha a Ježíš je jeho prorok.
Argon
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 169
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Jirkov

Post by Argon »

jak jsem již říkal na WB já jsem také pro brambory!:) ale tam mi tento návrh omlátili o hlavu:(
Argon
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 169
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Jirkov

Post by Argon »

no že se ti kámen rozplácne o štít...to by klidně někdo mohl říct že se mu nelíbí že se ty šípy nezapichujou do lidí, štítu a podobně...
Argon
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 169
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Jirkov

Post by Argon »

Kaine střílel si někdy z toho praku??? je to celkem drsná věc i pro zkušeného střelce a hlavně je to kámen něco se stane a kámen letí do diváků za tebe,nebo do toho vedle tebe a tak...kameny jsou špatné řešení:(
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Post by Wothan »

Kain: plácáš blbosti. To co hledáme je funkční a zároveň rozumně bezpečné řešení. To co navrhuješ ty není ani funkční (z hlediska taktického využití prakovníků v bitvě nebo obléhání) ani bezpečné (nelze zcela vyloučit že tím šutrem nedostane někdo do hlavy, do oka apod.) a nakonec ani zábavné - chce se tu na jedné straně po střelcích, aby stříleli a nesnažili se trefit a na druhé straně se chce po obráncích aby kašírovaně nastavovali štíty.

Naprosto stejným způsobem vypadalo a místy ještě vypadá provedení lukostřelby a to je podle mne výrazný krok zpátky, jenže tohle je něco jako pokus o kašírovanou lukostřelbu ostrým šípem. S ohledem na ty kecy ohledně eurošípů (už zase?!) předpokládám, že bys dal ostrým šípům přednost ne??

Scénář není všelék a bylo by neskutečně naivní myslet si že "dobrý scénář, vyřeší všechno". Měli bychom hledat taková řešení která umožní nasazení prakovníků v podobě, která by se co možná nejvíc blížila té původní a byla zároveň co možná nejvíc bezpečná - ergo optimální kompromis. A tady vidím jak z pohledu reality, tak účinkujících a jejich bezpečnosti za daleko bližší realitě použití alespoň trochu bezpečné munice a nekašírované střelby, než použití nebezpečné ostré munice a kašírované divadelní střelby.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Post by Wothan »

Nikdy se nestává že by se po bitvě na místě povalovaly zapoměnuté eurošípy - většinu jich vysbírají sami střelci, zbytek diváci jako suvenýr a jen opravdu velmi málo toho nakonec musíme posbírat při úklidu my.
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Kain »

Wothane, klid:-) Přece můžu mít jiný názor. A mi se velmi nelíbí představa rozprsklých brambor, to už risknu tu kašírku. Ale možná vymyslíte něco lepšího, já budu rád. Když jsme to před lety s Effendim zkoušeli, osvědčily se noviny a šedá kobercovka na proužky. To se ale nelíbí pro neekologičnost. Tak nevím.

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Post by Wothan »

Mně se ty brambory taky nelíbí, ale kameny jsem zavrhl rovnou - cokoli co vede ke kašírce je podle mne cesta špatným směrem. Pokud se někde dá použít kašírka tak by mělo jít o nějaké předem pečlivě nacvičené, připravené a zajištěné divadelní vložky - tam je pak možné vystřelit ostrý šíp nebo mrsknout ostré kopí nebo kámen, ale stavět na tom v celé bitvě vyznívá nakonec dost trapně, nebo o hubu.

Brambory nejsou ideální řešení - už jsem řekl že se mi moc nelíbí představa věže oflákané brambory a ty rozprsky na štítech taky nejsou ideální, ale ty noviny bohužel taky nejsou ideální řešení - brambory létají lépe a chovají se realističtěji. Taky na poli nezůstane bordel, protože vážně nevěřím že se ty papírové koule vysbírají stejně jako šípy a silně pochybuji že si je vysbírají sami střelci.
Bobr
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 341
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Bobr »

to ze strelci pri preruseni bitvy sbiraji sipy se da vysvetlit snaz, nez to ze si bezi pro vystrelene kameny.
Brambory muze bez prace a s minimem nakladu pripravit poradatel, nemusi se vsechny vysbirat. Papirove micky daji v potrebnem mnozstvi dost prace. O kamenech ani nemluvim, to je proste predstava nekoho kdo toho moc nezorganizoval
Ósnjallur mađur
hyggst munu ey lifa,
ef hann viđ víg varast;
en elli gefur
honum engi friđ,
ţótt honum geirar gefi.
Bobr
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 341
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Bobr »

No tak to se od tebe stejne nebudou dat ocekavat nejaky hrdinsky vykony, ze..., tak se za mne muzes schovat, nebo se nabidne jiny ochrance...
Nebo kdyby treba bylo bláto...brrrr
Ósnjallur mađur
hyggst munu ey lifa,
ef hann viđ víg varast;
en elli gefur
honum engi friđ,
ţótt honum geirar gefi.
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Kain »

Asi mate pravdu, ze kameny muzou zalitnout mezi divaky. Nu vot. Tak nadhodíme seznam požadavků a budeme hledat. Munice musí:
- být tmavá
- neodskakovat jako guma
- nerozprsknout se
- být dostatečně těžká, aby letěla
- být dostatečně měkká, aby nebolela
- být levná
- být ekologicky samozničitelná
- být netoxická, nebarvící

Zapomněl jsem na něco?

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita