Page 1 of 1

Ceny v raném středověku

Posted: Sat 27. May, 2006 12:54
by Archimedes
Tak mě napadá, že často by při úvahách o používání a rozšíření toho či onoho v raném středověku pomohl určitý "dobový ceník". Zvlášť u věcí, které se neměly šanci dochovat archeologicky a které nestály iluminátorům přiliš za pozornost.

Naposled třeba v diskusi o přilbách, kde se řeší problém "chudší" ochrany hlavy, která téměř určitě existovala, ale víme o ní celkem houby. Například o kolik reálně dražší bylo deset metrů půlpalcového lana oproti dvěma čtverečním stopám půlcentimetrové surovky?

Co třeba vzhledem ke kupní síle obyvatelstva mohl stát čtvereční metr plátna nebo kilometr nitě? Kolik stálo nezpracované kilo železa a kolik metr drátu nebo čtvereční decimetr plechu? O kolik byl dražší damask oproti "obyčejné oceli"? Na kolik přišel otesaný kmen stromu? Na kolik prkno? Jak dlouho musela tesaři sloužit sekera, než se mu zaplatila? Kolik stál kůň? Kráva? Luk? Kotlík? Pohárek?

Na Müschwerku visí ceník pro 14.století.
http://myschwerk.webzdarma.cz/cenik.html

Existuje nějaký takový přehled pro řekněme střední Evropu 10.století? Dá se vůbec sestavit?

Posted: Sat 27. May, 2006 17:01
by Knecht
Třeba ze zpráv Ibn Jákuba by se něco vyčíst dalo, tam je tuším kolik slepic se dá koupit za jeden šáteček a podobně. Úvahy a výpočty na tohle téma jsou v pracích autorů, zabývajících se měnou a obchodem RS. Zejména práce o sekerovitých hřivnách a podobných předmětech. Tuším že od Pošváře je studie "Předmincovní platidla u Slovanů, zvláště v říši velkomoravské." Bližší citaci dodám. Této problematice se věnuje i doc. Charvát, takže z jeho děl by se taky dalo poučit. Ale podrobný a doložitelný ceník nemáme šanci sestavit, jsou zprávy o cenách otroků atd, ale třeba cena sekery nebo lana nikomu obvykle nestála za zmínku.

Posted: Mon 29. May, 2006 7:24
by Jura
tuším, že nějaké zmínky jsou i u Smetánky - Legenda o Ostojovi

Posted: Mon 29. May, 2006 8:45
by Borivoj
Myslím, že Charvát je už profesor, jen čeká na jmenování

Posted: Mon 29. May, 2006 10:46
by Knecht
Vzhledem k tématu pokládám páně Charvátovu titulaturu za nepodstatnou. Jinak dík za upozornění.

Posted: Mon 29. May, 2006 12:01
by Müscha
Většina věcí (a ne-li všecko) co je k RS cenám u nás je shrnuto v Ostojovi. Je tam i z nějakých naturálních dávek změněných na finance vypočítávána přibližná cena masa v dané době.

Posted: Tue 31. Jul, 2007 22:15
by WILDEWALDER
http://www.serm.sk/forum/viewtopic.php?t=198 neviem ci nie som trochu od veci, no kedysi som u nas zalozil tiez podobnu temu. je tam viacero VELMI zaujimavych odkazov :)

Posted: Thu 02. Apr, 2009 10:07
by Knecht
naskenoval jsem článek o některých měnových/váhových jednotkách ve středověku, sice starší ale může se hodit...nechtěl jsem na to zakládat vlákno tak to dávám sem k cenám jelikož se tam i výpočty cen zabývají
http://knecht.rajce.idnes.cz/vahy/

Posted: Fri 03. Apr, 2009 14:01
by KtK
Jsem jediny, komu ten knechtuv sken pripada na/pod hranici citelnosti? :( Nebo mozna proste neumim s rajcetem-kam mam kliknout abych dostal lepsi rozliseni?

Posted: Sat 04. Apr, 2009 11:00
by JARWIKS
Knechte jestli možu pro příště doporučit radši to nahrávej někam na ftp. kde ti to automaticky neoseká velikost na předem učená max. rozměr. :wink:

Pokud bys potřeboval nějaké zřídit tak ti ho zřídím v týdnu jak bych si šel půjčit tu knihu od tebe. více ICQ :-)

Posted: Mon 06. Apr, 2009 17:50
by Knecht
Omlouvám se za sníženou kvalitu, nepřehodil jsem ve skeneru program a dělal jsem to tak narychlo že jsem si pak nevšiml že se to nedá číst. V rajceti problém ani tak není, už jsem tam text dával a číst se to normálně dalo. V dohledné době přeskenuju a bude gut.

Posted: Tue 21. Apr, 2009 11:08
by Knecht
Tak nový pokus, alespoň mně to přijde čitelné. Ideálně teda po stažení a otevření v běžném prohlížeči.
http://knecht.rajce.idnes.cz/ceny/#album

Posted: Tue 21. Apr, 2009 12:05
by KtK
Lepsi, diky!