Staroslovienčina

Duchovno, víra, věda, umění

Moderators: melkel, Jura, Wothan, Kain, Begbie, Rab

User avatar
lubossek
Nováček
Nováček
Posts: 42
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by lubossek »

JARWIKS wrote:Děkujem, učebnici z netu jsem si nedávno stáhl, ale rád shromažduju materiál, kdo ví kdy a komu sa bude hodit:-)
Jasně, já zase občas kritizuju věci který sem nepsal...

Ale pokud děláte Velkomoravany a máš zájem o jazyk, tak bych spíš doporučil se nějak dopracovat k tý velkomoravštině, jak jsem psal výše... ikdyž chápu, že pokud nemá člověk to správný vzdělání, tak se jazyk špatně (re)konstruuje... kdybych měl čas tak se na to vrhnu, ale momentálně je pro mě priorita trochu jiná jazyková skupina než slovanská...
Hama sar ba sar tan ba kuštan dihém, | Az án bih ki kišwar ba dušman dihém.
(Vydám vše, celé tělo k usmrcení, | je to lepší než vydat zemi nepříteli)
Hakím Abú-l-Qásim Firdausí Túsí
User avatar
JARWIKS
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 613
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Jarošov-UH/Brno/ValMez/Archeoskanzen Modrá
Contact:

Post by JARWIKS »

lubossek wrote:
JARWIKS wrote:Děkujem, učebnici z netu jsem si nedávno stáhl, ale rád shromažduju materiál, kdo ví kdy a komu sa bude hodit:-)
Jasně, já zase občas kritizuju věci který sem nepsal...

Ale pokud děláte Velkomoravany a máš zájem o jazyk, tak bych spíš doporučil se nějak dopracovat k tý velkomoravštině, jak jsem psal výše... ikdyž chápu, že pokud nemá člověk to správný vzdělání, tak se jazyk špatně (re)konstruuje... kdybych měl čas tak se na to vrhnu, ale momentálně je pro mě priorita trochu jiná jazyková skupina než slovanská...
Jasně chápu, to bych rád...ale někde začít musíme, ale samozřejmě až na to ubde čas, což je věc která mi rohzodně věčně chybí:-)ale dost už nebo jsme tu udělali zase další drbárnu :wink:
User avatar
JARWIKS
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 613
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Jarošov-UH/Brno/ValMez/Archeoskanzen Modrá
Contact:

Post by JARWIKS »

Tak ty, skripta o kterých jsme se tu bavili nedávno jsou přefocená a ted u mě nebo Lubosska, takže kdo má zájem at nám písně a po ICQ nějak přepošlem :wink:
User avatar
JARWIKS
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 613
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Jarošov-UH/Brno/ValMez/Archeoskanzen Modrá
Contact:

Post by JARWIKS »

http://rapidshare.com/files/60494490/st ... n_tina.rar

Odkaz k stažení těch skript z Rapidshare :wink:
Alkeantres
Nováček
Nováček
Posts: 1
Joined: Tue 05. May, 2009 18:36

Re: Staroslovienčina

Post by Alkeantres »

Zdravím, obracím se na Vás s prosbou ohledně tohoto textu:

Image

Víte někdo, co je zač, popřípadě máte překlad?

Jinak ty scripta už bohužel na rapidshare nejsou, pokud je někdo máte, hoďte mi to prosím na mail alkeantres@seznam.cz.

Děkuju moc!
User avatar
lubossek
Nováček
Nováček
Posts: 42
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Re: Staroslovienčina

Post by lubossek »

Alkeantres wrote:Zdravím, obracím se na Vás s prosbou ohledně tohoto textu:

Image

Víte někdo, co je zač, popřípadě máte překlad?

Jinak ty scripta už bohužel na rapidshare nejsou, pokud je někdo máte, hoďte mi to prosím na mail alkeantres@seznam.cz.

Děkuju moc!
Nevím jestli ti text už někdo přeložil, já bych to měl zvládnout, problém však je, že se mi žádný obrázek nezobrazuje... pokud bude třeba, tak se ozvi, mohu pomoci.......
Hama sar ba sar tan ba kuštan dihém, | Az án bih ki kišwar ba dušman dihém.
(Vydám vše, celé tělo k usmrcení, | je to lepší než vydat zemi nepříteli)
Hakím Abú-l-Qásim Firdausí Túsí
User avatar
JARWIKS
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 613
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Jarošov-UH/Brno/ValMez/Archeoskanzen Modrá
Contact:

Re: Staroslovienčina

Post by JARWIKS »

Díky přechodu a modernizaci fora, došlo občas ke ztrátě obrazové galerie, takže to bude potřeba nahrát znova. Mám tušení že asi půjde o nějaký text z Euchologia Sinajského ale nejsu si jistý. Jen tipuju.
"Nesnažte se opít trpaslíka notorika a do mrtva se zpijte jen tehdy, když je na blízku někdo, kdo vás může pohřbít."
Vojtěch
Nováček
Nováček
Posts: 1
Joined: Mon 01. Mar, 2010 16:50

Re: Staroslovienčina

Post by Vojtěch »

V rámci studia bohemistiky na FF MU jsem byl nucen absolvovat jisté kurzy i ze stsl., takže si dovolím doporučit Večerku, který sloužil jako ty skripta, který se naučíš nazpaměť a absolvuješ (VEČERKA, Radoslav. Staroslověnština v kontextu slovanských jazyků. Olomouc: Univerzita Palackého v Olomouci, 2006. 273 s. 80-244-0889-9). Obecně je ten Večerka asi nejlepčí, ve svém oboru je to fakt autorita. Před nějakým tím rokem se, vím-li, učilo podle jakéhosi Lamprechta, k zahození není ani výše zmíněný Kurz.

Ve Večerkovi bys měl nalézt takový obecný základ - vývoj praslovanštiny od indoevropského základu ke konstituci moderních slovanských jazyků, gramatiku, základní poučení o historických kontextech. Nesnadné vstřebání této učebnice tě vybaví schopností číst a překládat normalizované cyrilské texty (cosi jako simple english, texty zbavené substandardních jevů a nepravidelností apod.).

Zajímá-li Tě více teorie a změny jazyků, rozdíly mezi slovanskými jazyky etc., než praxe a gramatika, sáhni po PETR, Jan. Základy slavistiky: vysokoškolská učebnice. První vydání. Praha: SPN, 1984. 143 s.
Post Reply