Staroslovienčina

Duchovno, víra, věda, umění

Moderators: melkel, Jura, Wothan, Kain, Begbie, Rab

Scar
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 245
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Komjatice (Nitra)
Contact:

Staroslovienčina

Post by Scar »

Pátram po knihách a linkoch na tému Staroslovienčina. Mám na mysli presnú gramatiku, písmo atď. Našiel som knihu vydávanú Pravoslávnou cirkvou, avšak neviem či je to pôvodná forma jazyka, alebo pozmenená. Zrejme už ide o cirkevnú slovančinu, ktorá sa môjmu záujmu vymyká. Pomôže niekto?
Müscha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1243
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Chlumec nad Cidlinou/Praha/Mikulčice
Contact:

Post by Müscha »

Existují na to skripta, někde je mám doma.
Scar
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 245
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Komjatice (Nitra)
Contact:

Post by Scar »

:shock: To vážne??? Je tam nejaké datovanie, ku ktorému je ten jazyk aktuálny? Ak by to bolo z čias VM, môžeme sa nejako dohodnúť cez RP?
User avatar
Jura
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 357
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Jura »

v podstatě na každé univerzitě, kde probýhá výuka češtiny/slovenštiny a dalších slovanských jazyků by měla být nějaká skripta k dispozici, neboť zkouška ze staroslověnštiny bývala povinnou
Scar
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 245
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Komjatice (Nitra)
Contact:

Post by Scar »

Tak to by som to mal nájsť v knižnici. Nemáte názov?
Müscha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1243
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Chlumec nad Cidlinou/Praha/Mikulčice
Contact:

Post by Müscha »

Myslím, že se to jmenuje Saroslověnská čítanka.

K těm textům z VM to není žádná sláva, koukni na náš web na článek o VM písemnictví.
Scar
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 245
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Komjatice (Nitra)
Contact:

Post by Scar »

Jj.. je mi to jasné. Písomníctvo je slabé, ale ide mi o formovanie toho jazyka. Či ten, na ktorý sú skriptá a knihy je ten istý (alebo s minimálnimy rozdielmi), akým sa hovorilo na VM.
Müscha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1243
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Chlumec nad Cidlinou/Praha/Mikulčice
Contact:

Post by Müscha »

Původní text přímo z VM máme jen jeden - Kyjevské listy (viz článek na našem webu). Takže díky němu o tom něco víme.
User avatar
Rab
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 949
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Libomyšl (Beroun)
Contact:

Post by Rab »

Možná něco najdeš i tady http://www.slu.cas.cz/
User avatar
Jura
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 357
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Jura »

to Scar
např. :

Signatura LinkPK-0083.768,1
Autoři Stanislav, Ján, 1904-1977
Název Starosloviensky jazyk : vysokoškolská učebnica pre filozofické a pedagické fakulty vysokých škôl. Diel 1., Veľká Morava a Panónia, Kultúrny jazyk a písomnictvo, Konštantín Filozof, Metod a Kliment sloviensky, Fonetika
Vydání 1. vyd.
Místo vyd. Bratislava :
Nakladatel Slovenské pedagogické nakladateľstvo,
Rok vydání 1978
Rozsah 370 s.
Předmět.heslo (96 LinkStaroslověnština - učebnice - školy vysoké

v Moravské zemské knihovně mi to vyhodilo 119 odkazů, takže literatury je dost,jen se kouknout do nějaké univerzitní knihovny :- ) http://www.mzk.cz
Scar
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 245
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Komjatice (Nitra)
Contact:

Post by Scar »

Vďaka všetkým za pomoc
zoone
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 587
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Modra/Olomouc/Prostějov
Contact:

Post by zoone »

Müscha wrote:Existují na to skripta, někde je mám doma.
Jsou to skripta, které vydala UP Olomouc a nebo Karlovka. V Olomoucké skriptárně máme oboje a dle mého názoru se dají sehnat i v dalších skriptárnách.....
Scar
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 245
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Komjatice (Nitra)
Contact:

Post by Scar »

Mám ešte dotaz. Ako som sa tak obzeral po nejakých linkoch, našiel som dve vysvetlenia čo to Staroslovienčina je. Prvé hovorí o umelo vytvorenom jazyku s čisto náboženskými účelmi. Druhé hovorí že je to jazyk ktorým sa na VM hovorilo a neskôr bol kodifikovaný. Hovorilo sa teda týmto jazykom aj pred príchodom Cyrila a Metoda? Hovorilo sa ním aspoň neskôr v bežnom živote, alebo iba na náboženské účely? Ani jeden zo zdrojov nemám overený. Vďaka
User avatar
Boza
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 956
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Boza »

Hmm, připomíná mi to že jsem se na učilišti pokoušel o studium staroslověnštiny... Kupodivu v tamější knihovně na to byla učebnice.

Scar: nemyslíš spíš cyrilici? Protože o ní se všeobecně traduje (Život Konstantinův?) že byla vytvořena na základě řeckých písmen pro zachycení právě staroslověnštiny.

Rozhodně bych se stavěl proti tomu že se u staroslověnštiny jedná o uměle vytvořený jazyk. Kodifikovaný ano, ale ne formou gramatiky ale formou překladů náboženské literatury. Dovolte mi ocitovat ze Skazania o preloženii knig (díky Jarwiksi):
Hlava 171 ... Konstantin Filozof a jeho bratr Metoděj přeložili svaté knihy z řeckého jazyka do slovanského; Bulhaři totiž i Slověné, Srbové, Arbanasové, Bosňáci a Rusové - u nich u všech (je) jeden jazyk. A když svatý Konstantin Filozof přeložil mnoho knih, odešel učit výše jmenované národy a předat jim Písmo svaté v jejich jazyce....


Taky doporučuji Povesť vremennych let, ale nechce se mi ji přepisovat :roll:
A když už byl založen řečený hrad Kamenec, kníže Břetislav, než odtud odjel, pojav stranou Mutinu...
Scar
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 245
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Komjatice (Nitra)
Contact:

Post by Scar »

Ďakujem, teraz si mi veľmi pomohol. Ten citát je na to kápnul a viem čo som chcel vedieť.
Tiež sa chystám študovať ten jazyk. Nieje to príliš ťažké? Tiež chcem spísať nejaké základy a hodiť to na web (čo sa dá).
Post Reply