Vše okolo písemnictví

Duchovno, víra, věda, umění

Moderators: melkel, Jura, Wothan, Kain, Begbie, Rab

User avatar
Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1814
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: svobodné území Beskyd
Contact:

Post by Pampalíny »

Wothan wrote:Pampalíny: ano, to dokládá že Keltové byli vandalové (kruci to je ale absurdní slovní spojení) :badgrin:
Jako koneckonců mnozí vojáci v cizině :twisted:

Frankové - to jen dokazuje, že písmoznalectví bylo specifickou oblastí a opět je to mínus pro existenci slovanských run.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Ano vidím ty runy taky dost skepticky.

Jinak další příklady vandalismu, tentokrát vikingského najdeme v Hagia Sofii :badgrin:
User avatar
Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1814
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: svobodné území Beskyd
Contact:

Post by Pampalíny »

Vítězslav je machr a toho bych se držel. myslím že u Slovanů máme být na co hrdi a nemusíme dohánět "zápaďáky" za každou cenu.

12. století je jiné kafe, to už i slovanské náboženství získalo naprosto jiný rozměr.

Piktogramy byly skutečně něčím jiným - u Slovanů je známe jako např. vlastnické značky na keramice (pentagramy, hákáče apod) a i na dalších nálezech. Kdyby byly piktogramy použity i jinde, dalo by se uvažovat i o dalším významu (vztak k věci - nejen hláska, jako u run)...
User avatar
Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1814
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: svobodné území Beskyd
Contact:

Post by Pampalíny »

Značky na keramice jsou téměř určitě vlastnické.
Müscha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1243
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Chlumec nad Cidlinou/Praha/Mikulčice
Contact:

Post by Müscha »

Z čeho tak soudíš? Máme pozdější analogie, kdy značka na keramice je proto aby v ní vydržely potraviny déle čerstvé a mléko nezkyslo.
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Post by Kain »

Soudí tak stejně i autor legendy o ostojovi a mnozí jiní. A mi to přijde dost logické...ale na základě čeho, to nevím, nejspíš nálezů více kusů se stejným znakem, způsobu vybírání daní (např. med v označených nádobách) atd...

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
Müscha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1243
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Chlumec nad Cidlinou/Praha/Mikulčice
Contact:

Post by Müscha »

Ze Smetánky si to nevybavuju, nicméně mi to logické nepřijde.
Výrobce a vlastník keramiky nebyl nutně tentýž člověk, stejné hrnčířské značky se nacházejí velice daleko od sebe a těžko u toho předpokládat jednoho vlastníka. Některé značky jsou jen v jednom kuse, dalších jsou stovky, navíc ty symboly přetrvávají - třeba VM značky jsem viděl i na pozdně hradištní keramice....
Tohle mi prostě nepřijde jako podpis vlastníka na keramice.
Müscha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1243
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Chlumec nad Cidlinou/Praha/Mikulčice
Contact:

Post by Müscha »

Asi nevětší odborník na středověkou keramiku u nás je Pavel Vařeka a ten tuhle teorii o vlastnických známkách taky odmítá.
User avatar
Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1814
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: svobodné území Beskyd
Contact:

Post by Pampalíny »

Ano, já soudím podle jiných autorů.
Vycházím i z toho, že značka má být (podle autorů) vyřezána na ploše kruhu. Možná je tento názor přežitý, ale pokud ne, takk by na každou značku musel mít řemeslník speciální kruh...

Pokud by měly značky ochranitelský a magický význam, bylo by to jenom sympatické.
Müscha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1243
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Chlumec nad Cidlinou/Praha/Mikulčice
Contact:

Post by Müscha »

Těch teorií o funkci značky je celkem dost, těžko najít tu pravou. Znača byla možná vyřezána do kruhu, ale stejně tak mohla být na dno nádoby "vyražena" nějakým kolkem.
Müscha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1243
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Chlumec nad Cidlinou/Praha/Mikulčice
Contact:

Post by Müscha »

Osobně bych se přikláněl k funkci symbolické.
User avatar
Opat
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 190
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové - Olomouc
Contact:

Post by Opat »

Chtěl bych se zeptat: nevíte někdo o nějaké studii, která by podrobně rozebírala stupeň dochování jednotlivých rukopisů Kosmovy kroniky? Fialův doslov k Hrdinovu překladu (verze nakladatelství Svoboda) není pro moje potřeby dostačující... Děkuju.
User avatar
JARWIKS
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 613
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Jarošov-UH/Brno/ValMez/Archeoskanzen Modrá
Contact:

Post by JARWIKS »

Opat wrote:Chtěl bych se zeptat: nevíte někdo o nějaké studii, která by podrobně rozebírala stupeň dochování jednotlivých rukopisů Kosmovy kroniky? Fialův doslov k Hrdinovu překladu (verze nakladatelství Svoboda) není pro moje potřeby dostačující... Děkuju.
Nazdar Opate, zkus si na ISu MUNI vyhledat a zkontaktovat Smékalovou. Zabívá se kronikama a dějepisectvím 12.st. Ona by mohla něco vědět. Kdyžtak se ti v týdnu poptám na katedře.
:wink:
User avatar
Opat
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 190
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové - Olomouc
Contact:

Post by Opat »

JARWIKS wrote:
Opat wrote:Chtěl bych se zeptat: nevíte někdo o nějaké studii, která by podrobně rozebírala stupeň dochování jednotlivých rukopisů Kosmovy kroniky? Fialův doslov k Hrdinovu překladu (verze nakladatelství Svoboda) není pro moje potřeby dostačující... Děkuju.
Nazdar Opate, zkus si na ISu MUNI vyhledat a zkontaktovat Smékalovou. Zabívá se kronikama a dějepisectvím 12.st. Ona by mohla něco vědět. Kdyžtak se ti v týdnu poptám na katedře.
:wink:
Anna Smékalová předpokládám správně? Díky!
User avatar
JARWIKS
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 613
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Jarošov-UH/Brno/ValMez/Archeoskanzen Modrá
Contact:

Post by JARWIKS »

Jo je to ona. Vede kursy na téma Vincencius a Jarloch, Dějepisectví 12.st etc.
Pokaždé to má jiný název. Rozhodně s náma na kurzu rozebírala jednotlivé kroniky a rukopisy legend jak s sebou vzájemně vznikaly,jen jsem někam zašantročil poznámky, :oops: takže předpokládám že bude vědět o nějakých diplomkách nebo jinačích studiích k tvému tématu.
Post Reply