Vše okolo písemnictví

Duchovno, víra, věda, umění

Moderators: melkel, Jura, Wothan, Kain, Begbie, Rab

User avatar
Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1814
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: svobodné území Beskyd
Contact:

Post by Pampalíny »

Bozha wrote:Dračí krev :roll:
Pokud správně předpokládám, že dračí krev je z povařené kůry Draceny pravé (Dracena draco) tak si ušetším 750,- Kč neb nádhernou dd mám doma :mrgreen:
Ale nevím k čemu by mi byla... :wink:
Begbie
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 859
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Dymokury
Contact:

Post by Begbie »

neni to na barvení ?
User avatar
Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1814
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: svobodné území Beskyd
Contact:

Post by Pampalíny »

Begbie wrote:neni to na barvení ?
To ano, ale pro raný středověk vhodná tak pouze pro subsaharské negroidní etnmikum :) Tipl bych si, že později to byla nějaká přísada do barev nebo na rámy.

Myslím, že to slouží jako rituální barva pro domorodce dones.
Havran
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 130
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Woodford Green, Essex
Contact:

Post by Havran »

Nemate nekdo texty psane hlaholici? Pripadne nevite, kde je sehnat?
zoone
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 587
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Modra/Olomouc/Prostějov
Contact:

Post by zoone »

Havran: sežeň si skripta, které vydala Univerzita Palackého Olomouc. Jsou v oběhu dva nebo tři druhy a sou tam i texty, ale taky slovníček a pravidla pravopisu atd.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Technicky je to samozřejmě možné a mám dojem že jsem dokonce někde i viděl zápisy psané na březové kůře, jen by mně zajímalo jakým písemem to ten pisák té Libuši psal? :)
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Nevím, zrovna Hájka bych jako zdroj důvěryhodné informace rozhodně nebral :wink:
Bobr
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 341
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by Bobr »

Na brezovou kuru se psalo v RS v Novgorode, takzvane gramoty... Jsou tam i soukrome dopisy...
User avatar
Rab
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 949
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Libomyšl (Beroun)
Contact:

Post by Rab »

slavicek: Hájek = fantasta, pohádkář, fabulátor atd. Jestli spojuješ nález nějaké železné strusky ve Zdechovicích s Krokem - to si děláš srandu, ne???
User avatar
Rab
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 949
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Libomyšl (Beroun)
Contact:

Post by Rab »

Zápisy na březové kůře z Novgorodu jsou ovšem mnohem mladší. K tématu doporučuji tento článek: http://www.feudum.cz/view.php?cisloclanku=17
User avatar
abaddon
Site Admin
Site Admin
Posts: 2015
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by abaddon »

slavicek wrote:
Wothan wrote:Technicky je to samozřejmě možné a mám dojem že jsem dokonce někde i viděl zápisy psané na březové kůře, jen by mně zajímalo jakým písemem to ten pisák té Libuši psal? :)
Hájek výslovně uvádí slovanskými písmeny a jazykem. Což všichni považují za blbost, protože by šlo o slovanské písmo před věrozvěsty moravskými... Že by ovšem tak obrovská plocha Slovanů, jako západní, střední a východní neměli písmo, to je taky nepravděpodobné. Když byli v dotyku s karolinskou , franckou a otonskou kulturou. Taky je to druhotný pramen 1541 napsaný. Ale místní jména se trefují a jsou jedinečná. I věcně. Jen jsem zíral, když se ve Zdechovicích našla železná struska na návsi u kapličky. Asi před třemi lety. Do té doby zvěst o výrobě železa za Kroka tady byla jen báje od Hájka.
odhlidnu od obsahu a prihlednu k forme... v par vetach prejdes od pisma na mistni jmena ktera se trefuji (na co, k cemu????) a jak s pismem souvisi nalez zelezny rudy u kaplicky uz mi unika zcela... nevim... skolu mam jen stredni a jeste technicky smer, ale blok textu ktery dava smysl napsat dokazu, to je dneska na tom ta teologie tak mizerne?
Bobr
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 341
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by Bobr »

Precti si bibli a pochopis, tento styl textu ma jiz 2000 let dlouhou tradici :badgrin:
User avatar
abaddon
Site Admin
Site Admin
Posts: 2015
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by abaddon »

jo taaak, nojo sem to ale hlupak ... takze oni je na ty teologii vlastne uci vyjadrovat se v souladu s Knihou knih a to nejen po strance obsahu ale i formy... to je panecku skola
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Post by Kain »

Připomíná mi to revoluční teorii sovětských badatelů, že rusové odedávna znali bezdrátovou telegrafii, alespoň podle absence drátů v nálezech soudě:-)

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
Ježour
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 107
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Ježour »

Tekla wrote:to nepochybně, akorát to současní historici stále nějak neberou v potaz...
Co prosím neberou současní historici v potaz? Že christianizace probíhala dříve než cyrilometodějská mise?? To by mne fakt zajímalo koho myslíš.
Post Reply