Účesy

Duchovno, víra, věda, umění

Moderators: melkel, Jura, Wothan, Kain, Begbie, Rab

User avatar
Rab
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 949
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Libomyšl (Beroun)
Contact:

Post by Rab »

No, trochu reality - jakápak asi kouzla s vlasy se dají udělat raně středověkými nůžkami...zkuste si to :wink:
User avatar
Boza
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 956
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Boza »

Trajan: co třeba Kodex vyšehradský, 1085:

Image
A když už byl založen řečený hrad Kamenec, kníže Břetislav, než odtud odjel, pojav stranou Mutinu...
User avatar
Boza
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 956
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Boza »

Trajan wrote:A jejich vlasy? Měli něco bližšího?
Jasně, vši - ty jsou už tak blízko kůži že už to blíž nejde :twisted:
A když už byl založen řečený hrad Kamenec, kníže Břetislav, než odtud odjel, pojav stranou Mutinu...
User avatar
Ronšperk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 693
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Mýto
Contact:

Post by Ronšperk »

Trajan:
Johanité nosily vlasy krátce střižené a plnovous alespoň v raných dobách. Jak to nám bohužel již prameny neříkají, ale soudím že nějakou formu tehdy populárního podstřihu- normanského účesu. V té komedii jej, ale napodobili, soudím, věrně.
Honor supra Vitam! Image
User avatar
Ronšperk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 693
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Mýto
Contact:

Post by Ronšperk »

To je různé. Dle iluminací je patrné že oboje. Z praktického hlediska, ale soudím že dlouhé by překážely.
Honor supra Vitam! Image
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Vousy jak jsem už psal nosili spíše starší nebo váženější lidé a ti se o ně většinou pečlivě starali, takže žádný Rumcajs v pramenech nevidět. Jinak máme doloženy nálezy břitev např. z Velkomoravských nálezů. Až mi Begbie udělá jednu menší budu mít tu stávající na prodej.
Archimedes
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 203
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha/Brno
Contact:

Prkna

Post by Archimedes »

Bozha 13:40: Pekne, ale - mimo tema - co to ti panove maji v tech neckach postavene za fosny?
User avatar
Rab
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 949
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Libomyšl (Beroun)
Contact:

Post by Rab »

Proč by to mělo být mimo téma? Vždyť ilustruje bohatost a rozdílnost právě účesů, o kterých se tu diskutuje. A mohlo by tě trknout, že ty fošny jsou víka od rakví...
Archimedes
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 203
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha/Brno
Contact:

:)

Post by Archimedes »

Mimo tema neni obrazek (aspon vim, ze moje vizaz neni na zavadu) , ale ja - Kodex vysehradsky jsem nevidel a tak jsem ziskal mylny pocit, ze jde o nejakou scenu z lazni :D (i kdyz jsem si nemohl vzpomenout na nic tak duleziteho z Noveho zakona, co by se tam odehravalo). Kdyz oni ti panove vypadaji tak zdrave a ciste... :)

Mea culpa, mea maxima culpa (tomu nastesti narozdil od toho napisu na okraji obrazku rozumim :)
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

No však jo - vstávají ve zbrusu nových tělech :-) Jinak je to 11.st.
User avatar
Boza
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 956
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Boza »

Ještě mě napadají další zdroje účesů:

- někde jsem viděl obrázek bavorského velmože z 10 století, byla to nějaká nástěnná malba, možná tady na fóru ale nemůžu to rychle najít. Vím že držel v ruce meč v pochvě.
- malby ve znojemské rotundě (každý nechť si vyhledá sám, obrázků je na internetu plno)
- no a samozřejmě Maciejowského bible (dtto)
- hnězdenské dveře...
A když už byl založen řečený hrad Kamenec, kníže Břetislav, než odtud odjel, pojav stranou Mutinu...
User avatar
Boza
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 956
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Boza »

Wothan wrote:Bozha: jo dívám se na něj jen jsem línej scanovat :-) :wink:
Tak naznač, ve které knize se na něj díváš :lol:
A když už byl založen řečený hrad Kamenec, kníže Břetislav, než odtud odjel, pojav stranou Mutinu...
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Tak třeba v řezenském rukopisu z 10.st. je výjev bavorského vévody Jindřicha Svárlivce, kopii jeho nohavic jsem si dělal. Jenže to není ten výjev o kterém mluvíš, stejně jako franští velmoži v bibli karla Holého - ti mimochodem mají vlasy krátké, stažené stužkou nebo úzkou čelenkou a knírek. Podobně velmoži ze svatohavelských žaltářů. To všechno je v Kybalové třeba i jinde. Ale došlo mi teď že ty myslíš asi něco jiného, to jsem někde měl taky, ale nemůžu to najít - byla to freska v ne zrovna nejlepším stavu pokud si vzpomínám.
User avatar
Boza
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 956
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Boza »

Holt co si člověk nenajde, že :twisted: Omlouvám se za informace ve stylu Rádia Jerevan, nebyl to velmož bavorský, ale franský, nebyl z 10. století ale z 9. století.

Detail fresky z kostela St. Benedikt - Mals, před rokem 881.
Image

Jinak též k vidění v: Vznik Velké Moravy, D. Třeštík, strana 102.
A když už byl založen řečený hrad Kamenec, kníže Břetislav, než odtud odjel, pojav stranou Mutinu...
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Jo to je ono, tohohle Třeštíka nemám ale určitě to je i v jiných knihách, je to docela častý výjev.
Post Reply