Účesy

Duchovno, víra, věda, umění

Moderators: melkel, Jura, Wothan, Kain, Begbie, Rab

Bobr
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 341
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by Bobr »

pripojuji se k dotazu páně Ježoura!
je to snad z toho naglicke dopisu, ktery tepe vikinskou modu v ucesech? "bare necks and blinded eyes?"
Last edited by Bobr on Mon 22. Sep, 2008 15:44, edited 1 time in total.
Ósnjallur mađur
hyggst munu ey lifa,
ef hann viđ víg varast;
en elli gefur
honum engi friđ,
ţótt honum geirar gefi.
Kryštof
Nováček
Nováček
Posts: 33
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pardubice
Contact:

Post by Kryštof »

Tulkas wrote:Tento účes by mal pochádzať z Dánska, okolo 9.storočia.
s tím teda rozhodně nesouhlasím [-X

Edit: jejda, Bobře, jsi rychlejší :)
Yff
Nováček
Nováček
Posts: 37
Joined: Wed 09. Dec, 2009 13:50

Re: Účesy

Post by Yff »

Chystám se na jeden historický ples. Chtěla jsem se zeptat, jestli něco pokazím copem a případně nějakým rostlinným věncem jako má na ikonce třeba Pampalíny. Úplně nejradši bych si vlasy vyčesala nahoru, aby nebylo horko na krk, ale k šatům ala viking by to asi vypadalo blbě že? Kvůli horku nepřipadá v úvahu ani žádný šátek. Ten ples není LH, takže jen pro můj dobrý /případně špatný/ pocit poraďte prosím..
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Účesy

Post by Knecht »

Pokud to není LH, tak si klidně udělej cop nebo dva a neřeš to.
Jiank obecně (ale nevím jak u vikošů) bývaly věnce a někdy i copy spíš věcí svobodných dívek. Věnce pak pravděpodobně nosili i jiní lidé při svátcích, svatbách atd.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
Hans
Nováček
Nováček
Posts: 2
Joined: Sun 06. Feb, 2011 14:48

Re: Účesy

Post by Hans »

Ahoj snad to patří sem, máme nějáké nálezy břitev nebo jiných pomůcek k upravě vousů na VM?
Ernest
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 127
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Re: Účesy

Post by Ernest »

No, pokud vím tak břitev je docela dost, a nepochybně se našly i nůžky, avšak nejsem si jist zda bylo obojí používáno primárně k tomuhle účelu... možná by épe posloužil dobře naostřený nůž?
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Účesy

Post by Knecht »

Ano, břitev je hromada. Když si projdeš snad kteroukoli publikaci z většího pohřebiště, učitě na nějaké narazíš.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
User avatar
Radim Vaňousek
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 141
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brodce
Contact:

Re: Účesy

Post by Radim Vaňousek »

Jde o téma, které by jistě nemělo upadnout v zapomnění. Dozvěděli jste se něco nového ohledně úpravy vlasů a vousů v raném středověku? (Případně počátku vrcholného, jelikož 12. století se někde píše už jako vrcholný středověk)

Filmy nejsou věrohodný zdroj, ale občas se v nich mihnou zajímavé nápady. http://www.forgingthesampo.com/wp-conte ... IKINGS.jpg

Jak moc bych byl mimo na RSkové Curii Vítkov, kdybych si nechal na hlavě ohon a nechal se podholit jako Travis, nebo vyholit jako ten úplně vpravo?. Případně něco upletl na plnovousu..? 8-[
melkel
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1433
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Re: Účesy

Post by melkel »

Dost mimo. A ta fotka je naprosto příšerná.
User avatar
wolf
Site Admin
Site Admin
Posts: 1510
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: P9
Contact:

Re: Účesy

Post by wolf »

Melkel přehání. Ale je pravda, že k maskáčům vzor 90 je to lepší vzít trojkou.

A ta kroužková půlzástěrka (úplně vpravo) je dost hezká a praktická.
NON PLAUDITE. MODO PECUNIAM JACITE.
User avatar
Radim Vaňousek
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 141
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brodce
Contact:

Re: Účesy

Post by Radim Vaňousek »

O kostýmech raději nemluvě. Přijde mi, že jsou to jedny a ty samé kostýmy, které se používají ve filmech Robin Úd, Gladiátor, Sněhurka a lovec atp. Jenom mění herce.

Mně přišel zajímavý především ten účes toho týpka se zástěrkou.
melkel
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1433
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Re: Účesy

Post by melkel »

Účes toho týpka se zástěrkou vychází ze stylu, který najdeš na tapiserii z Bayeux. Informace,k,teré mám, tvrdí, že to byla velmi časově a místně omezená móda na dvoře Viléma Dobyvatele. Už za panování Vilémova syna přišly opět do módy dlouhé vlasy a vousy. Takže shrnuto - s kostýmem z 2. pol. 11. st. Anglie/Normandie ano, a tento rok bys s tím mohl přijet i na Curii. Jinak ne.
User avatar
Radim Vaňousek
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 141
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brodce
Contact:

Re: Účesy

Post by Radim Vaňousek »

Zajímavé. Díky Ti za informaci. Nu, čekal jsem alespoň trochu té historie v seriálu z History channel. Nato, jak se kasají, že jsou věrohodnější, než Thor od Marvela (pokud jde o mytologii), mi to přijde všechno až moc smyšlené. Dokonce mají špatně i rodokmeny.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Re: Účesy

Post by Wothan »

No výprava je příšerná (doufám že si z toho nevezme další vlna nových Vikingů příklad), viděl jsem asi dva tři díly a moc mne to neoslovilo, ale fakt je že já toho žádným seriálům a dlouhým TV ságám nikdy moc nedám - nemám čas to sledovat pravidelně a pak se v tom ztrácím, tak to po stránce dějové raději nehodnotím.

Jinak jak říká Melkel - je to typicky normanský účes. Známe i umírněnější sestřih nad uši "podle misky" ale tohle s vyholením týlu hlavy až po temeno je opravdu dost specifická věc Vilémovy vlády, která se před tím ani po tom už prakticky nevyskytuje. Uvažoval jsem o tom až pojedeme na Hastings ale bojím se že v tu dobu už stejně moc vlasů mít nebudu aby to vyniklo :badgrin:
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
Post Reply