Page 1 of 1

Perunovy sekery

Posted: Fri 02. Oct, 2009 17:44
by Kaput
Je to věc, kterou nosí na krku skoro každý kdo dělá Slovany, případně Vikingy. Než se spustí flame war o tom nakolik je to správné (což bych nechtěl), chtěl bych se zeptat jestli někdo neví něco víc o jednom konkrétním nálezu.
Narazil jsem na něj v knize "Als die Wendengotter sterben sollten", Werner Měškank, Cottbus 2005
Mezi řadou zachovaných pohanských artefaktů uvádí na str. 51 bronzovou sekerku s částečně nedochovaným toporem nalezené Menzlin u Anklam (kousek jižně od Wolgastu). Co mě na ní zaujalo je, že vypadá jinak než oba dnes běžně nošené typy. (ke skeneru se dostanu nejpozději příští víkend)
Ilustrace je přejatá z knihy "Die Slawen i Deutschland", autor Joachim Herrmann, Berlin 1985

Takže debatu bych chtěl vést na téma, kde všude se něco podobného našlo a jak to vypadá. Výsledek snad přispěje mimo osvětu k tomu, že všichni nebudou mít na krku dva typy sekerek, ale třeba tři :mrgreen:

Re: Perunovy sekery

Posted: Mon 05. Oct, 2009 6:28
by Davis
Dobrý den.
Omlouvám se Kaputovi, že vstupuji do jeho příspěvku. Chtěl bych vás požádat o foto nebo nákresy nálezů těchto sekerek, nějak se jich nemohu na google dopátrat, žádnou literaturu ohledně těchto slovanských artefaktů neznám. Jakým způsobem byly tyto sekerky zavěšeny (za toporo nebo za kovovou část) na koženém řemínku okolo krku?
Předem děkuji za kladnou odpověď
David

Re: Perunovy sekery

Posted: Mon 05. Oct, 2009 8:25
by Kaput
Ahoj, mizerá fotka z webkamery je tady:
http://img30.imageshack.us/img30/1892/snmek046f.jpg
V pátek sem hodím něco lepšího ze skeneru. Délka břitu je 2,6 cm, sekerka je z bronzu, vypadá, že včetně topora jehož část chybí. Nález je ze sídliště datovaného do 8.-10. století.

Re: Perunovy sekery

Posted: Wed 14. Oct, 2009 0:12
by Kaput
Kaput wrote: V pátek sem hodím něco lepšího ze skeneru.
Tak jsem se ke skeneru dostal, ale samozřejmě zapomněl knížku. Budete si muset vystačit s tou fotkou z webky. Tvar tam vidět jde.

Re: Perunovy sekery

Posted: Wed 14. Oct, 2009 7:21
by Knecht
k těmhle sekerkám viz. Profantová-Profant: Encyklopedie slovanských bohů a mýtů. (vydáno tuším 2004).
A možná ještě někde vyhrabu jednu mapku s nálezy...

Re: Perunovy sekery

Posted: Wed 14. Oct, 2009 7:38
by Knecht
Aha, tady je to...
Jo a ještě mě napadá že něco je určitě zmíněno (pravděpodobně s literaturou) tady: Podborský, V.: Náboženství pravěkých Evropanů.
Takže tohle je z té encyklpedie od Profantových a pak jedna sekerka z Opole plus mapka nálezů v Polsku. Mimochodem existuje i práce o miniaturních sekerkách z našeho území ale to jsou spíš takové ty dětské symbolické sekerky a ne amulety. No jinak je to s nimi tak že u nás sekerky na krk v zásadě nemáme a dobově na VM stejně nepatří. Jistě někteří namítnou že já ji taky nosím - ano, ale jako civilní amulet, který ovšem nesundávám takže ho mám i na Vm akcích kam nepatří. Sice se snažím mít ji pod košilí ale občas vyklouzne...

Image
Image
Image
Image