Perunovy sekery

Duchovno, víra, věda, umění

Moderators: melkel, Jura, Wothan, Kain, Begbie, Rab

Post Reply
User avatar
Kaput
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 110
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Ostrava-Praha

Perunovy sekery

Post by Kaput »

Je to věc, kterou nosí na krku skoro každý kdo dělá Slovany, případně Vikingy. Než se spustí flame war o tom nakolik je to správné (což bych nechtěl), chtěl bych se zeptat jestli někdo neví něco víc o jednom konkrétním nálezu.
Narazil jsem na něj v knize "Als die Wendengotter sterben sollten", Werner Měškank, Cottbus 2005
Mezi řadou zachovaných pohanských artefaktů uvádí na str. 51 bronzovou sekerku s částečně nedochovaným toporem nalezené Menzlin u Anklam (kousek jižně od Wolgastu). Co mě na ní zaujalo je, že vypadá jinak než oba dnes běžně nošené typy. (ke skeneru se dostanu nejpozději příští víkend)
Ilustrace je přejatá z knihy "Die Slawen i Deutschland", autor Joachim Herrmann, Berlin 1985

Takže debatu bych chtěl vést na téma, kde všude se něco podobného našlo a jak to vypadá. Výsledek snad přispěje mimo osvětu k tomu, že všichni nebudou mít na krku dva typy sekerek, ale třeba tři :mrgreen:
Last edited by Kaput on Mon 05. Oct, 2009 8:26, edited 1 time in total.
Davis
Nováček
Nováček
Posts: 10
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Havířov

Re: Perunovy sekery

Post by Davis »

Dobrý den.
Omlouvám se Kaputovi, že vstupuji do jeho příspěvku. Chtěl bych vás požádat o foto nebo nákresy nálezů těchto sekerek, nějak se jich nemohu na google dopátrat, žádnou literaturu ohledně těchto slovanských artefaktů neznám. Jakým způsobem byly tyto sekerky zavěšeny (za toporo nebo za kovovou část) na koženém řemínku okolo krku?
Předem děkuji za kladnou odpověď
David
User avatar
Kaput
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 110
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Ostrava-Praha

Re: Perunovy sekery

Post by Kaput »

Ahoj, mizerá fotka z webkamery je tady:
http://img30.imageshack.us/img30/1892/snmek046f.jpg
V pátek sem hodím něco lepšího ze skeneru. Délka břitu je 2,6 cm, sekerka je z bronzu, vypadá, že včetně topora jehož část chybí. Nález je ze sídliště datovaného do 8.-10. století.
User avatar
Kaput
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 110
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Ostrava-Praha

Re: Perunovy sekery

Post by Kaput »

Kaput wrote: V pátek sem hodím něco lepšího ze skeneru.
Tak jsem se ke skeneru dostal, ale samozřejmě zapomněl knížku. Budete si muset vystačit s tou fotkou z webky. Tvar tam vidět jde.
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Perunovy sekery

Post by Knecht »

k těmhle sekerkám viz. Profantová-Profant: Encyklopedie slovanských bohů a mýtů. (vydáno tuším 2004).
A možná ještě někde vyhrabu jednu mapku s nálezy...
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Perunovy sekery

Post by Knecht »

Aha, tady je to...
Jo a ještě mě napadá že něco je určitě zmíněno (pravděpodobně s literaturou) tady: Podborský, V.: Náboženství pravěkých Evropanů.
Takže tohle je z té encyklpedie od Profantových a pak jedna sekerka z Opole plus mapka nálezů v Polsku. Mimochodem existuje i práce o miniaturních sekerkách z našeho území ale to jsou spíš takové ty dětské symbolické sekerky a ne amulety. No jinak je to s nimi tak že u nás sekerky na krk v zásadě nemáme a dobově na VM stejně nepatří. Jistě někteří namítnou že já ji taky nosím - ano, ale jako civilní amulet, který ovšem nesundávám takže ho mám i na Vm akcích kam nepatří. Sice se snažím mít ji pod košilí ale občas vyklouzne...

Image
Image
Image
Image
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
Post Reply