Stránka 1 z 6

Hry

Napsal: pon 16. úno, 2004 10:16
od Wothan
Tak tady bych se rád věnoval nejrůznějším hrám pro ukrácení volného času - spíš asi než fyzickým či sportovním výkonům hrám stolním - jejich pravidlům, tvarům figur a kostek apod.

Napsal: pon 16. úno, 2004 10:18
od Wothan
Když jsme u toho, mohli by jste se podívat na tohle a vysvětlit mi co tím chtěl básník říct? Nemůžu přijít na to, jestli je to nějaká hra nebo divadlo:

http://bacm.creditmutuel.fr/imagesScan/IMG00038_4m.jpg
http://bacm.creditmutuel.fr/HORTUS_PLANCHE_5.html

Napsal: čtv 19. úno, 2004 12:49
od El Cid
Tak přátelé, zjistil jsem zajímé věci ohledně obrázku, který je v kodexu Hortus Deliciarum. Jde o ty loutky na stole. Přeložil jsem za pomoci kolegyně ten latinský nápis a jde o (Ukázání zábavy, kratochvíle, která měla ukázat hbitost rukou hráčů v podobě těch figurek) Ten překlad není doslovný, ale smysl je stejný. Byl jsem s tímto problémem v divadelním oddělení NM a tam mě docela poradili jak to mohlo funguvat. Našel jsem ještě jeden obrázek, který je stejný ale přece trošku jiný. Je z francouzského slovníku Viollet - Le - Duc.
Zkusím vám to trošku popsat, jak to asi mohlo fungovat. Dva protihráči stojící protí sobě. Každý drží dva provázky, které když se ruzným způsobem napínali a uvolňovali, tak figurky které mají břichem provlečený provázek se nakláněli na strany. Nohy měli dřevěné s klouby, aby se mohli pohybovat, ale zárověn i různě uhybat. Ruka s mečem byla dřevěná na kloubu, který umožnoval pohyb meče. Takže to schrnu. Napínáním a uvolňováním se figurky rozhýbali a máchali po sobě meči. Nejspíš šlo o zasáhnutí protivníka mečem. Jak?? To musím zjistit, až je zkusím vyrobit repliku. Pak můžu říct další informace.
Jinak prý v Indii mají podobné divadelní loutky, které fungují na podobném principu provázků. Taky prý mají meče a dokáží s těmi loutkami udělat opravdový šermířský duel. :D Měj te se a bádání zdar. :twisted:
Rodrigo Diaz de Vivar, El Cid Compeador

Napsal: sob 08. kvě, 2004 16:11
od Ondra
Mam pekny freeware - nejaka verze hnefataflu

Velikost 352kB : vikingsiege.zip

Napsal: čtv 10. čer, 2004 16:57
od abaddon
mozna vas bude zajimat ze existuje tohle jako hra na PC:

http://194.100.157.22/tiki/show_image.php?id=1
(obrazky se nechteji kuli tvaru ty adresy parsovat takze to musite zkusit sami otevrit)

a doknce to autor vyviji jak pro windoze tak i pro linux .... :lol:

ke stazeni je windowsi i linuxova verze na adrese
http://194.100.157.22/tiki/tiki-downloa ... ?fileId=13

Napsal: stř 21. črc, 2004 20:40
od Müscha
Mimochodem, v Praze Butovicích se našla nějaká opuková deska na které byla vyrytá hra "mlýnek" :idea:

Napsal: pon 26. črc, 2004 9:44
od melkel
Müscha píše:Mimochodem, v Praze Butovicích se našla nějaká opuková deska na které byla vyrytá hra "mlýnek" :idea:
Nic divného, mlýnek je jedna z nejstarších dokázaných deskových her.

Napsal: úte 27. črc, 2004 20:42
od Müscha
co je ještě doložené mimo šachů a taflu?

Napsal: stř 28. črc, 2004 11:25
od Jura
vrhcáby alias "šeš beš" etc (angl.název si teď nevybavuju)...... otvírací skříňka s namalov. hroty, máš x žetonů a vrhá se 2 kostkama a snažíš se žet. dostat od soupeře na svou stranu

Napsal: ned 01. srp, 2004 21:50
od Müscha
to je tak staré? anglicky je to tuším backgammon (nevím jestli to píšu správně). tuhle hru jsem nikdy nepochopil :mrgreen:

Napsal: úte 03. srp, 2004 7:04
od Jura
možná ještě starší :D pravidla jsou vcelku jednoduchá , akorát si už na ně nemohu vzpomenout, neboť jsem to hrál zhruba před 6 lety a furt si nemohu dokopat si tuto hru znovu pořídit....

Napsal: stř 04. srp, 2004 14:57
od Bryennios
Nasel jsem neco co je interpretovany jako kriket - je to kresba odnekud z Anglie, 12. stoleti

http://www.curiavitkov.cz/~pavel/obrazky/kriket.jpg

Napsal: pát 27. srp, 2004 10:54
od melkel
Sorsha píše:Tak jsem konečně přišla na to, co jsme si to přivezli z Německa za hru. (Na Wothanburgu jsme ji pracovně nazývali Špalkovaná.) Ve skutečnosti pochází ze Švédska, jmenuje se KUBB a pravděpodobně ji vymysleli Vikingové. Po celém severu, ale i v Americe, se v ní pořádají turnaje, hlavně na různých mezinárodních srazech Vikingů. Takže pilně trénujte, ať máme pořádnou českou reprezentaci. :)
Na Čase vlků se ukáže, co kdo umí! Nemůžem si to nechat ujít, takže vyhlašujeme historicky první turnaj v této hře. :mrgreen:
Pro bližší info doporučuji například stránky http://www.vmkubb.com/vakueng.htm
Tak nezapoměňte včas vyhlásit společná pravidla, jak velká mají být družstva a tak :-) A cenu pro nás jako vítěze....

Napsal: čtv 16. zář, 2004 8:03
od Anwend Zůl
Sorsha píše:Těší nás váš zájem pánové, hlavně o to vítězství, :D ale zatím jsou to jenom řeči. Například o Hitinenech mám zprávu, že už začali pravidelně 1x týně trénovat, na což berem větší ohledy, protože si nemůžeme dovolit na "naší" Kouřimi prohrát. 8)

Co se týká společných pravidel. Minulý týden jsem je přeložila do češtiny, takže teď už zařídím jejich umístění na web. Pak sem hodím link. Je tam pár změn, takže pak doporučuju přečíst.
Tak jak to s těmy pravidly vypada? nemohla by jsi mi je případně poslat na mail? Nebo by mě aspoň zajímalo jestli mají mít kolíky nějaký určitý průměr a výšku. Dík za odpověď.

Napsal: čtv 16. zář, 2004 10:33
od Wothan
To netuším - hýdým z njakých kde je velká masa kostí mezi vnější částí a dutinou uvnitř. Já bych je asi spíš dělal z konců parohů.