Hry

Duchovno, víra, věda, umění

Moderators: melkel, Jura, Wothan, Kain, Begbie, Rab

User avatar
Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1814
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: svobodné území Beskyd
Contact:

Post by Pampalíny »

Byl jsem včera na pivo s Myschverkem (Romanem Vaverkou) a informoval mě o své nové dokončované knize věnované právě hrám.

:idea: Tak mě napadlo, že kdyby měl někdo nějaké zajímavé věci ke hrám, které zatím tady nezveřejnil, tak by mu to mohli poslat. Přeci jen (dle mého úsudku ) vychází Roman více z literatury a možná by mu to nějaké nálezovky podpořily.
Pazourek

astragály

Post by Pazourek »

Podle interpretace by měly ty astragály sloužit jako hrací kostky. Nezkoušeli jste je někdo vytvořit a používat? Navíc, jestli se dívám správně, mají tečky jen na jedné straně. Nenapadá někoho, k jaké hře mohly sloužit?

Švecová, R. (2001):
http://www.phil.muni.cz/archeo/uam/htm/ ... ecova.html
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by Knecht »

V Mongolsku se dodnes používají jako věštebné kameny - tuším že čtyři, hodíš na zem a podle jejich polohy věštíš...
Astragály od nás jsou nejčastěji hladké, někdy pár teček, někdy je v prohlubni olověná kulička přibitá hřebíčkem...
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
Müscha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1243
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Chlumec nad Cidlinou/Praha/Mikulčice
Contact:

Post by Müscha »

Spíš než jako hrací kostky tak jako hrací kameny.
Není Boha kromě Boha a Ježíš je jeho prorok.
Pazourek

Post by Pazourek »

Jo hraci kameny. Ale stejne nevim, co bych si s takovym kamenem zahral..
Nejake jsou interpretovane jako kultovni (na to vesteni asi) a nejake jako hraci.
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Post by Kain »

Já jednu hru znám, je prastrá a jednoduchá a tříbí postřeh. Vezmeš do ruky kamínek, nadhodíš, chytíš. Protihráč vezme dva, ty pak tři...a zvyšujete to, dokud to někomu nepopadá. Picí varianta - kolik kamenů nechytíš, tolik piješ (varianta - nechytíš všechno - piješ jednoho panáka). Sice na to asi nepotřebujete tydle kostky, ale do tohodle fóra to patří:-)

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
von Müschwerk

Post by von Müschwerk »

Nazdar. Pustím chlup ...
Pravidla pro římské tali jsou trošičku složitější, než aby se sem vešla. Tak vezměte za vděk pradávnou hrou zvanou Ašik, která se dochovala na území dnešního Uzbekistánu. Širší strany ovčí kůstky ašik se nazývají tava, užší ači. Dva hráči sedí naproti sobě na zemi. Rozlosují, kdo bude začínat a oba vloží do hry 1 minci. První hráč vezme 4 kůstky a vyhodí je do vzduchu tak, aby z výšky dopadly na zem. Pokud mu padne 2x tava a 2x ači, vezme si z banku polovinu mincí a předá kůstky soupeři. Pokud padnou všechny čtyři strany stejné, bere hráč celý bank a hra končí. Pokud padne kombinace 3-1, předává hráč kůstky soupeři bez výhry. S dalšími koly získává hra na zajímavosti tím, že při každém předávání kostek přidají oba hráči do banku 1 minci a bank roste.
von Müschwerk

Post by von Müschwerk »

A ještě drobný dodatek k názvům zde probíraných her:
Pokud chceme být LH přesní, neměli bychom pod vlivem literatury hru označovat jako tablut. Toto slovo je totiž slovesný tvar znamenající „hrát tablo“ a nelze jej považovat za dobový název hry. Správné názvy pro tento druh her jsou např: tafl (norsky), tafel (sassky), tablo (švédsky), tawl-bwrdd (velšsky, čti „taul-burf“), ard-ri (skotsky) nebo brandubh (irsky). Těch názvů jsou mraky a nebudu s nima zatěžovat. Jako tablut je dnes nazývána švédská varianta taflu z cca 14.století. Je výrazně mladší a je to tedy nejlépe zdokumentovaná hra z široké rodiny taflů. Ze 14.století také pocházejí nejstarší texty o hnefataflu - např. islandské texty Hervarar Sága nebo Hauksbók.
A ještě pozor na hru fithcheall - v mnoha textech bývá mylně považována za taflovou hru. Ve skutečnosti to byla hra podobná dámě.
User avatar
Boza
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 956
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Boza »

Už se moc těším na tu knížku o hrách, nedávno jsem vypiloval z kostí pár hracích kamenů takže jich mám už 14 a s tím už se dá něco dělat :)
A když už byl založen řečený hrad Kamenec, kníže Břetislav, než odtud odjel, pojav stranou Mutinu...
melkel
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1433
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by melkel »

Jak je to vlastně s tvary hracích kamenů pro 12. st u nás? Našel jsem jen 13. a výše, kde jsou to ploché pyramidky, a pak vikošské. Nemáte někdo něco?
Pazourek

Post by Pazourek »

Bohužel jsem nic ze 12. století nenašel. Ale narazil jsem na hezkou šachovou figurku. Pražský hrad, obrázek převzat z Frolík, J. - Smetánka, Z. (1997): Archeologie na Pražském hradě

Image
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

To je právě ono - od 13.st. vejš toho už nacházíme poměrně dost. Jinak šachové figurky z rs znám bohužel jen ty notoricky známé sady.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
von Müschwerk

Post by von Müschwerk »

Pokud je otázka skutečně míněna tak, jak je položena - tzn. zajímá tě tvar a nikoliv zdobení nebo materiál - tak je to jednoduché: pomineme-li šachy, jsou to v době středověku v naší oblasti vždy ploché disky, občas vykrojené do tvaru kytičky. Různé kužely, kuličky, válečky nebo figurky jako v Anglii nebo Skandinávii tu zdá se nenajdeme. Spekulativně můžeme předpokládat, že se používaly taky pecky, plody, oblázky případně mince.
melkel
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1433
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by melkel »

Zajímá mě vskutku tvar, a současně se s tebou odvážím nesouhlasit - na výstavě Sága moravských Přemyslovců je celkem hodně hracích kamenů, datovaných od 13. - 15. st, a všechny jsou stejné - nízký jehlan, občas na plochách zdobený kružidlem.
Jestli jsou ale na 12. st. dokázané disky, jdu do nich .-)
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Post by Kain »

Myslíš něco jako VM disky? Které jsou ve skutečnosti žetony pro hazardní hry? :) Neexistuje článek, který by se jimi zabýval (obvyklá velikost, monožství, jiné propriety)? Včetně teorií proč sloužily ke hrám?

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
Post Reply