Hry

Duchovno, víra, věda, umění

Moderators: melkel, Jura, Wothan, Kain, Begbie, Rab

Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Hry

Post by Wothan »

Tak tady bych se rád věnoval nejrůznějším hrám pro ukrácení volného času - spíš asi než fyzickým či sportovním výkonům hrám stolním - jejich pravidlům, tvarům figur a kostek apod.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Když jsme u toho, mohli by jste se podívat na tohle a vysvětlit mi co tím chtěl básník říct? Nemůžu přijít na to, jestli je to nějaká hra nebo divadlo:

http://bacm.creditmutuel.fr/imagesScan/IMG00038_4m.jpg
http://bacm.creditmutuel.fr/HORTUS_PLANCHE_5.html
User avatar
El Cid
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 997
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by El Cid »

Tak přátelé, zjistil jsem zajímé věci ohledně obrázku, který je v kodexu Hortus Deliciarum. Jde o ty loutky na stole. Přeložil jsem za pomoci kolegyně ten latinský nápis a jde o (Ukázání zábavy, kratochvíle, která měla ukázat hbitost rukou hráčů v podobě těch figurek) Ten překlad není doslovný, ale smysl je stejný. Byl jsem s tímto problémem v divadelním oddělení NM a tam mě docela poradili jak to mohlo funguvat. Našel jsem ještě jeden obrázek, který je stejný ale přece trošku jiný. Je z francouzského slovníku Viollet - Le - Duc.
Zkusím vám to trošku popsat, jak to asi mohlo fungovat. Dva protihráči stojící protí sobě. Každý drží dva provázky, které když se ruzným způsobem napínali a uvolňovali, tak figurky které mají břichem provlečený provázek se nakláněli na strany. Nohy měli dřevěné s klouby, aby se mohli pohybovat, ale zárověn i různě uhybat. Ruka s mečem byla dřevěná na kloubu, který umožnoval pohyb meče. Takže to schrnu. Napínáním a uvolňováním se figurky rozhýbali a máchali po sobě meči. Nejspíš šlo o zasáhnutí protivníka mečem. Jak?? To musím zjistit, až je zkusím vyrobit repliku. Pak můžu říct další informace.
Jinak prý v Indii mají podobné divadelní loutky, které fungují na podobném principu provázků. Taky prý mají meče a dokáží s těmi loutkami udělat opravdový šermířský duel. :D Měj te se a bádání zdar. :twisted:
Rodrigo Diaz de Vivar, El Cid Compeador
Ondra
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 148
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Lopeník
Contact:

Post by Ondra »

Mam pekny freeware - nejaka verze hnefataflu

Velikost 352kB : vikingsiege.zip
User avatar
abaddon
Site Admin
Site Admin
Posts: 2015
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by abaddon »

mozna vas bude zajimat ze existuje tohle jako hra na PC:

http://194.100.157.22/tiki/show_image.php?id=1
(obrazky se nechteji kuli tvaru ty adresy parsovat takze to musite zkusit sami otevrit)

a doknce to autor vyviji jak pro windoze tak i pro linux .... :lol:

ke stazeni je windowsi i linuxova verze na adrese
http://194.100.157.22/tiki/tiki-downloa ... ?fileId=13
Müscha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1243
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Chlumec nad Cidlinou/Praha/Mikulčice
Contact:

Post by Müscha »

Mimochodem, v Praze Butovicích se našla nějaká opuková deska na které byla vyrytá hra "mlýnek" :idea:
melkel
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1433
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by melkel »

Müscha wrote:Mimochodem, v Praze Butovicích se našla nějaká opuková deska na které byla vyrytá hra "mlýnek" :idea:
Nic divného, mlýnek je jedna z nejstarších dokázaných deskových her.
Müscha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1243
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Chlumec nad Cidlinou/Praha/Mikulčice
Contact:

Post by Müscha »

co je ještě doložené mimo šachů a taflu?
User avatar
Jura
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 357
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Jura »

vrhcáby alias "šeš beš" etc (angl.název si teď nevybavuju)...... otvírací skříňka s namalov. hroty, máš x žetonů a vrhá se 2 kostkama a snažíš se žet. dostat od soupeře na svou stranu
Müscha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1243
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Chlumec nad Cidlinou/Praha/Mikulčice
Contact:

Post by Müscha »

to je tak staré? anglicky je to tuším backgammon (nevím jestli to píšu správně). tuhle hru jsem nikdy nepochopil :mrgreen:
User avatar
Jura
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 357
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Jura »

možná ještě starší :D pravidla jsou vcelku jednoduchá , akorát si už na ně nemohu vzpomenout, neboť jsem to hrál zhruba před 6 lety a furt si nemohu dokopat si tuto hru znovu pořídit....
Bryennios
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 262
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Post by Bryennios »

Nasel jsem neco co je interpretovany jako kriket - je to kresba odnekud z Anglie, 12. stoleti

http://www.curiavitkov.cz/~pavel/obrazky/kriket.jpg
melkel
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1433
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by melkel »

Sorsha wrote:Tak jsem konečně přišla na to, co jsme si to přivezli z Německa za hru. (Na Wothanburgu jsme ji pracovně nazývali Špalkovaná.) Ve skutečnosti pochází ze Švédska, jmenuje se KUBB a pravděpodobně ji vymysleli Vikingové. Po celém severu, ale i v Americe, se v ní pořádají turnaje, hlavně na různých mezinárodních srazech Vikingů. Takže pilně trénujte, ať máme pořádnou českou reprezentaci. :)
Na Čase vlků se ukáže, co kdo umí! Nemůžem si to nechat ujít, takže vyhlašujeme historicky první turnaj v této hře. :mrgreen:
Pro bližší info doporučuji například stránky http://www.vmkubb.com/vakueng.htm
Tak nezapoměňte včas vyhlásit společná pravidla, jak velká mají být družstva a tak :-) A cenu pro nás jako vítěze....
Anwend Zůl

Post by Anwend Zůl »

Sorsha wrote:Těší nás váš zájem pánové, hlavně o to vítězství, :D ale zatím jsou to jenom řeči. Například o Hitinenech mám zprávu, že už začali pravidelně 1x týně trénovat, na což berem větší ohledy, protože si nemůžeme dovolit na "naší" Kouřimi prohrát. 8)

Co se týká společných pravidel. Minulý týden jsem je přeložila do češtiny, takže teď už zařídím jejich umístění na web. Pak sem hodím link. Je tam pár změn, takže pak doporučuju přečíst.
Tak jak to s těmy pravidly vypada? nemohla by jsi mi je případně poslat na mail? Nebo by mě aspoň zajímalo jestli mají mít kolíky nějaký určitý průměr a výšku. Dík za odpověď.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

To netuším - hýdým z njakých kde je velká masa kostí mezi vnější částí a dutinou uvnitř. Já bych je asi spíš dělal z konců parohů.
Post Reply