Hudba a hudební nástroje

Duchovno, víra, věda, umění

Moderators: melkel, Jura, Wothan, Kain, Begbie, Rab

melian
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 477
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Krnov, Liberec

Post by melian »

Myslis zobec? Ta bezova fletna ma vlozeny spalik z nejakeho jineho dreva (tvrdsiho - aby se neseschlo?). Kostena fletna ma vlozeny taky dreveny spalik - vyrobce puvodne zkousel i jiny material jako pryskyrici apod, ktera by se rychleji a lepe vytvarovala, nicmene jako nejlepsi (proto, aby se fletna behem hry nezaflusala a neprestala hrat ]:-) ) je porezni material, tedy drevo.
Jiskra

Post by Jiskra »

Kamarád shání fidulu. Zkoušel se dohodnout s hudební skupinou Krless, ale ti teď nereagují, takže se snažíme zjistit kde kdo a za kolik by byl schopen fidulu udělat. Nemá někdo nějaké typy?

a po pravdě: Já ani nevím, jak vlastně fidula vypadá a rozdíl od výše zmiňované chrotty je mi taky naprosto nejasný. :oops:
To že to má kamarád houslista místo housliček je vše, co chápu :biggrin:
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Post by Wothan »

Rab: no nějakým primitivním kopinatým vrtáčkem bys ty kruhové dírky asi taky udělal pravidelné ne?
melian
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 477
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Krnov, Liberec

Post by melian »

Jiskra: Zkusila bych prave Vita Kasparika.
Reference: http://www.histnastroje.gajdy.cz/aktuality.php
User avatar
Rab
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 949
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Libomyšl (Beroun)

Post by Rab »

Wothan: To asi jo, jen si myslím, jestli se takovéhle flétny nedělaly třeba jen nožem.

Image
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Post by Wothan »

Jo, to je vlastně taky možné. Mně jen napadlo, že když budu používat na zdobení kružidlo (celkem zdá se běžný nástroj řezbářů) není problém vykroužit a nebo vyvrtat pravidelný kruhový otvor.
melkel
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1433
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by melkel »

Müscha wrote:Potřebuju poradit jak udělat rantl na nějaký velký buben, nevíte někdo? Nechce se mi to dělat z překližky a dlabaný špalek podle mě praskne....
Pokus to uděláš dobře, nepraskne. Viz Dva divoši, tam je výroba bubnu popsána od a do z. BTW, to vypalování, kiteré tam popisují, je dobrá technika, protože tvrdí dřevo.
Borivoj
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 128
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Borivoj »

müscha, wondra:
Tohle resim uz pul roku a nejjednodussi je prý do nejake desky natlouci hrebiky nebo koliky, pote naparit prut nebo hranolek a narvat ho do toho. Po ztvrdnuti konce sikmo seriznout, prelozit a prokolikovat. Tak se pry delaji indianske bubny naprosto bezne.
User avatar
Mokohtavenotaxe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 254
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Ústí nad Labem

Post by Mokohtavenotaxe »

Borivoj wrote:müscha, wondra:
Tak se pry delaji indianske bubny naprosto bezne.
Úplně přesně to není. Indiánský buben který máš na mysli, se vyrábí tak, že se vezme asi 10cm široký vrbový prut, ten se seseká na prkénko, promastí se a nahříváním nad ohněm pomalu ohýbá. Toto je typ z Planin, podobný Bodhránu. Jinde se používaly typy jiné, např vodní, nebo ten z Dvou Divochů atd.
Borivoj
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 128
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Borivoj »

Mokohtavenotaxe: díky za osvtu, zase jsem o neco chytrejsi
User avatar
Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1814
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: svobodné území Beskyd

Bubny

Post by Pampalíny »

No já teda myslel, že tam žádný rantl není. :? Prostě vyberu si vyhnitý kmen, pořežu dočistím, natáhnu kus kozy a je to hotovo :badgrin:
Alespoň nějak tak jsem to chtěl udělat pro sebe (fakt je, že ovšem mi nejde ani tak o "hudbu" jako o "randál"). Ale docela by mě zajímalo to zde zmiňované vypalování. Je to někde popsané na Netu?
User avatar
Rab
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 949
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Libomyšl (Beroun)

Post by Rab »

Do Kouřimi přijedou "přírodní" bubeníci ze Slovenska (jako hudební doprovod na večerní "čarodějnice") s bubny zhotovenými z dutých kmenů dubu zvanými "doby" (jeden má průměr asi metr!). Přivezou i něco na prodej - kromě bubnů i píšťaly aj.
User avatar
Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1814
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: svobodné území Beskyd

Post by Pampalíny »

A ti Slováci by neporadili jak na to?
Mohl by jsi mi na ně poslat kontakt, kdyby náhodou neměli co dělat v období Slunovratu :-)
User avatar
Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1814
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: svobodné území Beskyd

Post by Pampalíny »

Tenhle obrázek se mi na Drakarii líbí - Image, tak takový ten zavěšený buben by se mi přesně líbil, ale nejsem si jistý jestli by se dal pro Slovany použít?
User avatar
Mokohtavenotaxe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 254
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Ústí nad Labem

Post by Mokohtavenotaxe »

Ten závěs to jsou klasické Pláně. Tedy indoši. Příjde mi to ale hrozně hrubé provedení. (toho závěsného kříže) a vlastně i toho bubnu (moc vysoký 8) )
Nemáte nějaké vyobrazení bubeníka ze středověku?