Architektura

Duchovno, víra, věda, umění

Moderators: melkel, Jura, Wothan, Kain, Begbie, Rab

Viktorie
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 107
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by Viktorie »

Bez základů je defakto, že nic nesmí být v zemi hlouběji naž tuším 20cm. Hele a kdy takhle končí panu starostovi volební období???

Ale jestli ti stavební odbor je schopen tohle přiznat, tak určitou šanci máš, zkus na ně ještě zatačit ať bouchnou razítko (nejlépe s diktafonem v kapse, kdyby chtěli zopakovat tu samou výmluvu)
Viktorie
User avatar
Ronšperk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 693
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Mýto
Contact:

Post by Ronšperk »

No letos, ale to nevím zda pomůže. K volbám chodí vždy jen ti co chodí se starostou do hospody, nebo co mu dluží peníze (vlastní realitní kancelář a trochu lichvaří :wink: ). Již několik volebních období se střídají s místostarostou, což je ten samý typ. Oba čekají na obálku ode mě, ale toho Boh dá nebude :evil: ! Zkusím to ještě na tom stavebním díky za rady. Letos mu tam stejně hnu žlučí. Chci tam vybudovat přes léto tábor. Trochu toho vojenského drilu, táborových ohňů či vyšívání. Ten se ještě bude divit :badgrin: .
Honor supra Vitam! Image
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Ronsperk:

Post by Wothan »

Mno problémů s tím je spojená celá řada:

1. jakákoli stavba nad 16m2 nebo stavba se základy vyžaduje stavební povolení se vším co k tomu náleží. Z toho vyplývá že pokud chceš stavět bez povolení, tak jen lehké přístřešky nebo přízemní kůlny, bez základů (tedy nepodezděné) a do 16m2. Pak si nejsem jistý jestli taková stavba vyžaduje stavební ohlášku (defakto formalita) nebo ani to ne.

2. pokud je to pozemek u lesa - tj. blíž než 50m k lesu, budeš v každém případě nutně vyžadovat vyjádření a souhlas vlastníka lesa. My stavíme asi 5-8m od lesa (nakonec stavíme u lesa který je z části můj, ale větší část patří Lesům takže jsme je o jejich souhlas žádali). Pokud nejsou blbci nebo ten les nemá nějaké zvláštní určení, obvykle jim to nevadí a mají jen celkem logické požadavky - jednak bezpečnostní (aby stromy z okraje lesa nemohly spadnout na obytné domy aj.) a jednak aby se k lesu mohla dostat technika v případě kalamity, požáru apod.

3. regulerní stavební povolení vyžaduje neuvěřitelné množství razítek, povolení, vyjádření (dokonce se ke stavbě na našem kopci vyjadřoval telecom že jim tam lesem nevede kabel) které mi zabraly se ženou asi 2 roky běhání. U regulerní stavby je třeba vzít v potaz že půda není stavební parcela - pak je třeba změnit její určení. To se dělá v rámci plánu územního rozvoje, která ale jak sám správně říkáš mnohé obce vůbec nemají (což je třeba průser u nás s těma vrtulema). Je paradoxem že v takové obci by to mělo být snazší prosadit. Nicméně o tom nerozhoduje starosta ale zastupitelstvo obce na řádném nebo mimořádném zasedání. Pokud se proti tomu postaví i většina zastupitelů tak jsi obávám se skončil. Nebo spíš nevím zda v případě absence PÚR je možné obejít urbanistické studie apod. a protlačit to proti vůli zastupitelstva obce, spíš asi ne, ale jistě to nevím. Takže tady nezbývá než přijít s něčím co se jim bude líbit a schválí to, případně je přesvědčit že to bude pro ně a obec mít i nějaký objektivní přínos - v našem případě to byla turistika, kultura v jinak téměř zapomenuté části obce apod. To zda bude mít tvůj projekt pro ně nějaký obecnější význam nechám na tobě. My jsme měli tak trochu štěstí, že jsme narazili na nám nakloněné zastupitelstvo - hlasování nebylo jednohlasné, ale tak 80% pro nás (zbytek se szdržel, proti nebyl pokud si vzpomínám snad nikdo) to rozhodlo. Nejspíš i pro to že jsme si sami hradili poměrně drahou změnu PÚR a po městě celkem nic moc nechtěli.

4. pokud obec nemá stavební úřad, spadá obvykle (což ale nemusí být nutně pravda) pod nejbližší - v okesním, krajském městě apod. Tam by bylo dobré se na to informovat. Tam by tě pak prohnali kolečkem vyjádření kde koho - základem by ovšem byl projekt. Ať už stavíš cokoli co potřebuje SP, potřebuješ kvalitně zpracovaný projekt (u ohlášky snad stačí jen nákres a pro zastupitelstvo jen studie) - na drobnější stavby stačí vytvořený stavebním inženýrem, na vělké to chce architekta (ale to posuzuje úříslušný SÚ). Budou chtít vyjádřění hygieny (i za cenu že se vyjádří jako v našem případě takhle "nemáme námitek, proto že se k tomu vlastně nemusíme vyjadřovat" :-) ), hasičů, památkářů (v tvém případě asi ne, neboť stavíš na samotě u lesa, leda pokud bys stavěl repliku tak možná jako dobrozdání muzea apod.), ochrany přírody (krajina, ovzduší, vodohospodáři) apod. Třeba zásah do krajinného rázu je chuťovka - nás honili na výšku staveb a střešní krytinu a vedle s klidem postaví 60m (a plánují i 85m - celkově 120m) vysoké stříbrné vrtule - takže je to asi i o lobby, korupci a o tom jak hluboko máš do kapsy.

Hele není to prdel, nevím jestli bych byl ochotný do toho jít znovu s tím co vím a znám dneska. Z velké části to bohužel nevisí na systémových věcech ale prostém lidském faktoru - narazíš na blbce nebo člověka který jednoduše s tím co chceš dělat nesouhlasí (buď osobně, nebo z hlediska úřadu/organizace jejíž zájmy hájí) a jsi v řiti. My jsme měli prostě štěstí na lidi - ten plán byl tak úchylnej že to soustu úředníků buď zaskočilo tak že s enezmohli na odpor, nebo se jim to naopak (většinou) líbilo a zaujalo je to.
User avatar
abaddon
Site Admin
Site Admin
Posts: 2015
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by abaddon »

zkus se nejak informovat na stavebnim odboru... ty urednici jsou tam "pro tebe" i kdyz to tak ne vzdycky funguje a meli by ti poskytnout i informace co presne potrebujes za lejstra a razitka aby si mohl zacit stavet... prece jen nikdo z nas neni presne znaly vyhlasky...

to jestli si ty lejstra a razitka schopen ziskat je vec druha, ale mohli by ti pokud budou aspon trochu vstricni nastinit i nejaky zpusoby reseni
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Příklad ze soudobé reality - mám známého co chce stavět na Smržovce nedaleko Tanvaldu srub z kulánů jako obytný dům - neprošlo mu to s odůvodněním že taková stavba je sice co do materiálů košér, ale její provedení neodpovídá stavbám v krajině a narošovalo by to tak její ráz. Klasická roubenka z trámů bez hlaví posazená na rybinu ale prošla bez jakýchkoli námitek.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Jak říká Abbe - začal bych s návštěvou SÚ pod který tvoje obec spadá. Nám takhle třeba pomohli - sedli se se mnou, vypsali body které je nutné zařídit, razítka, úřady, vyjádření, v jakém pořadí (to může hrát roli neb je to trochu jako s pohádkou o slepičce) apod. Jinak předpisy se mění, takže já si nejsem jistý zda to se 16m2 třeba stále ještě platí - buď si sežeň zákon nebo lépe navštiv SÚ (nejlépe domluvit schůzku po telefonu aby na tebe měli čas).
User avatar
Ronšperk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 693
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Mýto
Contact:

Post by Ronšperk »

Díky Wothane za vyčerpávající rozbor, jdu se zastřelit :lol: . No zkusím to ještě s tím přínosem pro obec. Ne že bych chtěl tam pořádat Bůh ví jaké akce, původně jsem myslel na sroubek sobecky pro sebe, ale tvrdit to můžu že :biggrin: . Les mám hotový. Je také kousek můj a zbytek patří vojenským lesům a těm je fuk co tam bude stát. Jo ty větrníky jsem viděl na stránkách. Občas se divím co "může vyrůst" v krajině. Jak říkáš, je to o penězích a já mám jen sen a snažím se dle něj žít :) Fakt vás obdivuju, že jste tohle postavili. Sice jsem na Wothanburgu osobně ještě nebyl ale stránky vám prolejzám pořád. S tím muzeem mě to také napadlo. Zkusím tam hopnout. To přece musí nějak jít :evil: . Zlatý feudalismus! :biggrin:
Honor supra Vitam! Image
Viktorie
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 107
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by Viktorie »

Nenech se odradit prudnym starostou. Stavím teď obytný dům, a na obci sice nijak nepruděj, ale taky vůbec nic nedělaj, ale na stavebním úřadě jsem narazila na supr chlápka, kterej mi přesně řekl, kde jak co oběhat a už se to docela rozbíhá:-) Tak snad budeš mít taky kliku a narazíš na někoho rozumnýho, kdo není línej se trochu podělit o moudra kterak se zdravím rozumem proběhnout byrokratickým razítkováním :-)
Viktorie
User avatar
Joe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1031
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by Joe »

To, co tu bylo posáno sedí. Máme s tím jako Wothan dost dobré (nedobré :evil: ) zkušenosti se stavbou Beaver City. Jen doplním, že mám silný dojem, že už neplatí ani ten rozměr co psal Wothan. U nás nakonec do stavebního projektu zahrnuli i palisády u pevnosti, ač podle zákona na 100% se palisáda uvádí jako plot a na oplocení prý netřeba povolení. Jenže (a to právě zde chci přidat k informacím) záleží na příslušných úřadech. Tím se dostávám k jádru pudla. Shodou okolností jsem asi před měsíce v rozhlase poslouchal diskuzní pořad, kde byli nějací poslanci, právníci atd. a bavili se právě na toto téma. Shrnu závěr. Zákony na to sice jsou, ale chybí jednotný výklad. No a tak to v praxi vypadá tak, že si to každý stavební a další úřady vykládají jak uznají za vhodné a jak se jim hodí. Výsledkem je, že co platí u jednoho katastru, tak v duhém platí něco jiného :roll:
Jinak je ale pravda, že názor pana starosty není podstatný. Podstaný je rozhodnutí stavební komise. Jeden způsob je také možný a ledaskde docela funguje. Začít prostě stavět a pak teprve žádat o povolení :wink: Sice je tam pokuta, ale mnohdy se to prostě vyplatí. Sice Ti mohou nařídit stavbu odstranit, ale ty to můžeš ignorovat :twisted: Náklady a problémy se soudním vyrovnáním jsou totiž stejně složité a jde to na vrub obce, tak že se nakonec ukáže, že je jednoduší dodatečně vyhovět než se tím dál zabývat. Tady ale jde o výdrž a můžeš narazit na dubové palice. Čili je to risk. Dost často to ale vyjde :lol:
Joe M.
Viktorie
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 107
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by Viktorie »

Joe: na ten plot je jednotná směrnice, a to že pokud budeš kopat pod zem aspoň 20 čísel tak musíš mít stavební povolení, to znamená i na blbý železný sloupky mezi který natáhneš drátěnej plot.
Ronsperk: Je nezměrnej oser oběhávat všechny úřady kvůli plotu, takže jestli ho plánuješ, rozhodně měj projekt dohromady se stavbou, je to jednodušší a levnější.
Viktorie
Krecek
Nováček
Nováček
Posts: 20
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Krecek »

Ahoj, tak já taky připojím pár poznámek.
Podle stavebního zákona stavební povolení nevyžadují drobné stavby. Ty zákon definuje jako stavby do 16m2 a do výšky 4,5m, které plní doplňkovou funkci ke stvbě hlavní. Takové stavby vyžadují jen ohlášení, což je brnkačka.
Zkusil bych dohodnout na stavebním úřadě, jestli takovou stavbu pustí i bez stavby hlavní. O větší zastavěné ploše nemůže být řeč.
To, jaké má stavba základy v povolovacích procesech vůbec nerozhoduje.
Pokud budeš chtít srub větší bude se muset vést sloučené územní a stavební řízení. Na to budeš potřebovat skutečně řadu vyjádření. I tady je nutné předem navštívit SU a domluvit se co přesně budou vyžadovat. (liší se to podle typu staveb, ale i podle území, takže nelze říct nic obecně).
To, že neexistuje územní plán věci skutečně jen komplikuje. Hodně záleží na tom, jak je daný pozemek zanesen do té existující studie a co z toho vyplívá.
Naopak zvlášť moc nezáleží na tom jako jaký druh pozemku je to uvedeno v katastru. A taky se nemusí předem žádat o změnu využití.
User avatar
Ronšperk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 693
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Mýto
Contact:

Post by Ronšperk »

Tak že, pokud ten srub udělám s kameným základem, tak to vadit nebude?
Když to shrnu, tak vše záleží na daném stavebním odboru. Jestli ano nebo ne. Pokusím se získat ještě dobrozdání z Rokycanského muzea a vlítnu na ně.
S tím plotem to mě také zaskočilo. Plánuju nějakou tu minipalisádku, ale stavební povolení i na tohle :o . Na naší radnici ze mě vyrostou :biggrin:
Honor supra Vitam! Image
User avatar
abaddon
Site Admin
Site Admin
Posts: 2015
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by abaddon »

Joe: nemas uplne pravdu s tema nakladama... pokud stavis bez povoleni tak ti urad ulozi pokutu, a ve velky vetsine pripadu pokud ta stavba neni s nicim extremne v rozporu ti vyda dodatecne stavebni povoleni.... pokud ovsem vydaji narizeni k odstraneni stavby tak to uposlechnout musis, nebot ti hrozi ze ti tam jednoho krasnyho dne prijedou bagry a strhnou ti to stejne a naklady jdou samozrejme na tvy triko, takze ti budto obstavi ucet, nebo prijde na navstevu nejaky mily pan exekutor... matka dela na stavebni urade a konkretne tohle sem od ni zjistoval...
Viktorie
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 107
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by Viktorie »

Ten nápad s tim člověkem, co to udělá za tebe je dobrej. Akorát je dobrý aby byl fakt místní. Kamarádka takhle taky nemohla projít skrz místní úřady protože byly zaměřený proti Pražákům, tak zaplatila místního dědka, kterej na stavebním dělával, a šup razítka měla než se nadála.
Viktorie
User avatar
Joe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1031
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by Joe »

Abaddon: jistě že máš pravdu, jenže teorie a praxe se zde rozcházejí. Zde hovořím o osobní zušenosti :wink: Ono něco zbourat jan tak není totiš tak jednoduché :? Stačí se podívat mimochodem na toho Rusáka v KV :badgrin: Mám kámoše který se tímto zabývá jako právník a ono je to poněkud složitější. Ano, z pohledu stavby je to zcela OK. Jenže pak jsou tu zákony na ochranu osobního vlastnictví a tady záleží pak na schopnostech právě právníků. Jinak řečeno, já klidně ty náklady zaplatím, ale vzápětí zažaluji všechny že mi zničili majetek a ten si spočítám tak, aby to ne jen krylo veškeré výlohy, ale vysoce je převyšovalo :wink: Jo, nemusí mi to projít, ale divil by jsi se kolik znám lidí, co jim to prošlo. Chytráci to dělají totiš tak, že mezi čtyřma očima přílušnému ouřadovi jeho právní naznačí, co se bude dít a pak záleží na tom jak je dotyčný měkky, či přesněji, na jakého právníka kdo má :wink: Nevím, zda v tomto už konečně něco neudělali v posledním roce, ale do nedávna to takto fungovalo! Rozuměj - nepřu se - v obecné rovině máš pravdu - ale já se setkal s takovouto praxí a ne ojediněle!!! Osobně znám 8 takových případů a ve všech to ouřady projeli. Proto se ty spory tak táhnou. Ke konečnému řešení totiš se málo který úřad odváží a pokud ano, tak zjistíš, že dotyčný prostě už neměl na právníka a tak byl už bezbranný.
Joe M.
Post Reply