Kotel

Řemesla a každodenní život

Moderators: melkel, Jura, Wothan, Kain, Begbie, Rab

User avatar
Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1814
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: svobodné území Beskyd
Contact:

Post by Pampalíny »

nádhera =D> =D>

Jakou sílu plechu na kotel doporučujete?
frenk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 317
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by frenk »

Sílu plechu tam Kalousek neřeší, ale co si pamatuju, tak ty plechy byly docela masivní, ale je to už drahně let, co jsem ty kotle viděl v expozici na zámečku.Snad Knecht bude vědět, jabych to šacoval min.na 2-3mm. Já mám starý měděný kotel na povidla, dokonce má i ataše ze železa. Ale ten železný vypadá fakt dobře, škoda, že datace je tak stará...viz.
[rimg]http://img264.imageshack.us/img264/8082/text1dz3.jpg[/rimg]
[rimg]http://img264.imageshack.us/img264/517/text2vd4.jpg[/rimg]
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by Knecht »

Ta síla plechu bude asi správná. Původní bych odhadoval na 3mm, ale je to hafo zkorodované, těžko te'd rozhodnout, co je železo a co vrstva koroze. Jeden z těch kotlů jsem před dvěma týdny měl v rukou, fotil jsem nějaké detaily a sypalo se z toho rzi až hrůza. Nějak se nedaří to trvale zakonzervovat. Jinak jeden je trvale v expozici na Pohansku na zámečku, ten v MZM je samozřejmě kopie a pěkně hnusná a originálu dost nepodobná.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
User avatar
Triss
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 62
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Plzeň
Contact:

Post by Triss »

Zdravím všechny,

do skupiny si chceme pořídit kotlík na vaření a rošt na pečení masa, ale bohužel nemáme kontakt na dobrého kováře, který by byl schopný něco takového vyrobit dobře a kvalitně. Můžete mi někoho doporučit? Nejlépe, kdyby byl z Prahy a okolí, ale pokud bude dobrej, tak si klidně pro kotlík dojedeme třeba do Brna.

Předem díky, Triss
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by Knecht »

No rošt jsem jeden dělal - ten náš - a klidně bych si takovou práci do budoucna odpustil. Kotlík k mé hanbě pořád ještě není, zatím mám jen nakované pláty, ale ještě jsem to nesnýtoval. Jestli se povede, případně můžu zkusit další, ale rychle to nebude.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
richardrg
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 120
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by richardrg »

trissy pokud máš čas vydržet, zadal jsem ted rošt svému kováři podle toho jak se povede, měl by být snad do 6 týdnů se můžeš rozhodnout
User avatar
Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1814
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: svobodné území Beskyd
Contact:

Post by Pampalíny »

To už jsem se chtěl zeptat dávno: jak je to nálezy/iluminacemi roštů? A pokud jsou nálezy - nemá někdo takový nález naskenovaný?
Taky si jeden do jara musíme vyrobit. :?
Bobr
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 341
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by Bobr »

zatimco od vikingu rosty jsou, od slovanu podle meho nazoru ne - asi negrilovali... stejne musim rict ze me mrzi ze vidim na akcich slovany malo varit v keramice a moc na vik trojnozkach kotlech a rostech. Pritom ta keramika vypada na ohni paradne... jen se k tomu vareni musi pristupovat jinak nez v zeleze ty teplotni soky to nici
Ósnjallur mađur
hyggst munu ey lifa,
ef hann viđ víg varast;
en elli gefur
honum engi friđ,
ţótt honum geirar gefi.
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by Knecht »

Rošty od Slovanů skutečně asi nejsou, alespoň mi žádný není znám. Kotle jsou, i když jich není moc. Např. Pohansko, Moravský Ján, Bojná...
Myslím že v Dostálovi je zmíněn hrob, ve kterém byla trojice masivních železných tyčí (části trojnožky?), ale už on to uváděl jako starý a nekontrolovatelný nález. Naštěstí železné trojnožky jsou dokonale postradatelné, narozdíl od roštů, které se dost hodí...vaření v keramice bude hned jak nám hrnčíř dodělá ty správné hrnce, už ho o ně uháním asi dva roky :?
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
Müscha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1243
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Chlumec nad Cidlinou/Praha/Mikulčice
Contact:

Post by Müscha »

Nedám dopustit na smažení na slezským miskách, není to tak efektivní jako rošt, ale funguje to velice dobře. Rošt znám od nás až z VS (nevybavuju si bohužel citaci, zkusím dohledat).
Není Boha kromě Boha a Ježíš je jeho prorok.
Begbie
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 859
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Dymokury
Contact:

Post by Begbie »

To jo, některý lidi na tom ujížděj až moc, co ? Chtělo by to pauzičku.
Dobrý den, máte zmrzlý držťky ?
Ne, my si topíme!
   http://www.rucnitkani.cz
User avatar
Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1814
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: svobodné území Beskyd
Contact:

Post by Pampalíny »

Begbie ???

No já rošt chtěl i protože se na akcích velmi často fasuje syrové naložené maso a rošt je nejsnadnější řešení, jak se s takovým masem poprat. A to i přestože absence nálezu železného roštu (taky jsem hledal a marně) jej na našem území pro RS handicapuje či spíše vylučuje.

Slezské misky už mám objednané ale uvidíme jaký to bude mít efekt, ale když je tak chválíš :c)

Trojnožky mohly být klidně ze dřeva - je to nejlogičtější tvar pro zavěšení věcí a případné závěsy na kotle zřejmě musely být řešeny trojnožkou. Sice si ještě dovedu představit dvě vidlice a závěs na klacku, který vede přes ně. Ale výroba dřevěbné trojnožky svázané lýkem - to je hotové hned :c)
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Post by Kain »

Možná bude problém v tom, že Vikingové měli spoustu vybavení přenosného (převozného), protože podnikali výpravy, zvláště po moři.
Velkomoravané a jiní Slované moc ne.

Prostý člověk spíše vařil, protože se tím neztrácí kalorická hodnota (tuk nevykape do ohně, ale je ve vývaru, tohle je tuším zmíněno i v Ostojovi). Jestli občas maso smažili či grilovali - proč nakonec ne? Ale většinou doma, takže měli k dispozici pec či stálé ohniště a stačil by jim na to plochý kámen, slezská miska. (Vyzkoušeno ve Všestarech, kde jsme maso na ohni pekli tak, že jsme do žhavého uhlí dali očištěný plochý kámen, počkali a pekli)
A hlavně stačí rožeň, na který se celé zvíře narazí a ořezává. Takže si myslím, stejně jako Bobr, že ten rošt neměli...protože je velmi snadno postradatelný. Na cestách pak větší plátek masa či menší zvíře opečete na klacku nad ohněm...

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
Müscha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1243
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Chlumec nad Cidlinou/Praha/Mikulčice
Contact:

Post by Müscha »

Begbie: jen si rejpni když ti to dělá dobře :badgrin: Možnost smažení na slezským miskách mi potvrdila - podle tebe zřejmě ujetá - M. Beranová.

Tady posílám fotku toho "roštu" je to z 13. století z nálezu na Hradišťku, rozměry 40 x 40 cm. Interpretované je to jako "loučník".

Image
Není Boha kromě Boha a Ježíš je jeho prorok.
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by Knecht »

Na Pohansku byla slezká miska spolu s pražnicí součástí kamenné pece v zemnici, nález in situ. Vlastně takový sporák s kovo-keramickou plotnou :)
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
Post Reply