Barvení

Řemesla a každodenní život

Moderators: melkel, Jura, Wothan, Kain, Begbie, Rab

User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Kain »

Hele, ta šalotka barví do srovnatelného odstínu, jako šafrán (když jsem barvil to hedvábí).

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
User avatar
Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1814
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: svobodné území Beskyd

Post by Pampalíny »

Je trochu zlatavější než klasická cibule. Jsem s ní docela spokojen, akorát ta cena :c( I když oproti šafránu furt dobré.
vladyka Křesomysl, Velesův lid
---
Historické tržiště / Slované.cz
---
Pište mi přes mail: petr(*)slovane.cz // ne SZ !!!
simon krysl

barvení- košenila

Post by simon krysl »

Dobrý den,
netuší někdo, lze-li sehnat košenilu? Jde mi o košenilu "evropskou" (Kermes illicis): všechny zdroje červců, které jsem našel, se zdají být latinskoamerické (Coccus cacti), což není ono (je až od dobytí Ameriky, samozřejmě).
Moc děkuji za jakýkoli nápad
Šimon
User avatar
Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1814
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: svobodné území Beskyd

Post by Pampalíny »

Bohužel, už to řeším rok a podobný problém mají i v Holandsku (či kde to teď chystají dělat pokusy).
I když my pravda sháníme košenilu polskou a tam je ten mj. problém, že červec je chráněný. Navíc mi letos na Ukrajině bohužel nevyšlo počasí, takže jsem stále bez červce polského :c(
vladyka Křesomysl, Velesův lid
---
Historické tržiště / Slované.cz
---
Pište mi přes mail: petr(*)slovane.cz // ne SZ !!!
User avatar
Sidney
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 537
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Sidney »

Chci barvit len cibulí. Zmiňované Wothanovo barvení lnu bude asi recept 2x mořit ve skalici a 3x barvit v cibuli. Je to tak, nebo jsem se přehlédl? Mám s barvením lnu jen ty nejhorší zkušenosti, tak se rači vyptám jak na to:)

Jak s tím mořením? Jak dlouho se to má povařit se skalicí?

A ještě dotaz na ořech. K barvení lnu na hnědo ořechem je potřeba nějaké moření, nebo pouhý ořech?
Acheron
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 66
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Acheron »

u vlny mi pomahala skalice zelena, odstin byl pak dvakrat trikrat tmavsi, jako kdybych pouzil opakovane nalevy orechu.

Zkusil bych toto na malem vzorku:-)

Jde to pěkně vidět na tom mém přehledu, poslední vzorek s ořechy.
Last edited by Acheron on Mon 22. Sep, 2008 20:43, edited 1 time in total.
User avatar
Sidney
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 537
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Sidney »

Nemá někdo zkušenost se sháněním pigmentů k barvení štítů? Něco je v malířských potřebách, ale buď je to nelidsky drahý, nebo není žádný výběr.

Zkoušel např. někdo olej se sazema na černou?

Nebo kde najít barevný hlinky? nějaký tip? Teď si rvu vlasy, že jsem si z Aspenu nepřivez to červený blato. Pozdě...
Kryštof
Nováček
Nováček
Posts: 33
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pardubice

Post by Kryštof »

Hlinky (žlutou) jsem sehnal v prodejně typu "Barvy-laky". Prodává se to jako pigment do betonu, v půlkilových kyblíčcích, ale je to normální přírodní hlinka, akorát průmyslově vyráběná (sušená, drcená, atd...). Pěknou červenou jsem získal rozdrcením staré cihly (pozor, ne té moderní oranžové).
User avatar
Sidney
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 537
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Sidney »

Super. Od čeho mám hlavu. rozmydlím cihlu kladivem a můžu malovat. a kombinace se žlutou a bílou bude úplně stačit.
User avatar
Sidney
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 537
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Sidney »

Acheron wrote:u vlny mi pomahala skalice zelena, odstin byl pak dvakrat trikrat tmavsi, jako kdybych pouzil opakovane nalevy orechu.

Zkusil bych toto na malem vzorku:-)

Jde to pěkně vidět na tom mém přehledu, poslední vzorek s ořechy.
S zelenou skalicí jsem to zkoušel, a vyšla mi hnědozelená na vlnu, ale taková špinavě šedá velmi světlá na len. Zkusím sehnat jiný len, snad je to materiálem.
User avatar
Maršálek
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1068
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové

Post by Maršálek »

Pro Pražáky - u Bertramky je prodejna restaurátorských potřeb (zaměřených na kámen), kde mají přírodní i umělé práškové pigmenty. Pracoval jsem s nimi roky a můžu doporučit. Pro účely malování jich stačí "špetka". Na požádání ing. Bárta poučí o krycích schopnostech jednotlivých pigmentů s ohledem na vaši potřebu a poradí i odpovídající fixátor.
http://www.aquabarta.cz/
Ich dien!
zoone
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 587
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Modra/Olomouc/Prostějov

Post by zoone »

Sidney wrote:Chci barvit len cibulí. Zmiňované Wothanovo barvení lnu bude asi recept 2x mořit ve skalici a 3x barvit v cibuli. Je to tak, nebo jsem se přehlédl? Mám s barvením lnu jen ty nejhorší zkušenosti, tak se rači vyptám jak na to:)

Jak s tím mořením? Jak dlouho se to má povařit se skalicí?

A ještě dotaz na ořech. K barvení lnu na hnědo ořechem je potřeba nějaké moření, nebo pouhý ořech?
Hlavně ten len před barvením několikrát pořádně vyper (vyvař), nějak mechanicky uprav (valcha?) aby se ti vlákna látky rozvolnili a pak to teprve barvi. Ta špatná barvitelnost je dána chemickýma sračkama, kterýma je to napuštěné a pevně staženou nití použitou ke tkaní spolu s utaženou osnovou... Proto ta dřina předem. Mám to testlé na ručně tkaném lnu, na starém a novém lnu. U nových je to potřba.

"Co proliješ hrdlem ti už nikdo nevezme..."
User avatar
wolf
Site Admin
Site Admin
Posts: 1510
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: P9

Post by wolf »

Sidney wrote:A ještě dotaz na ořech. K barvení lnu na hnědo ořechem je potřeba nějaké moření, nebo pouhý ořech?
Je barveni orechovejma slupkama vubec dobovy (pro rany stredovek)? Mam pocit, ze jsem nekde cetl o tom, ze se v te dobe orechy (vlasske) dovazely.
NON PLAUDITE. MODO PECUNIAM JACITE.
User avatar
Sidney
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 537
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Sidney »

Sháněl jsem lněnej olej na malování toho štítu a nakonec jsem uspěl. Objednal jsem si 9l kanystr po cca 100Kč/l. Nemá někdo zájem tak o 5-6 litrů? S těma 9l bych mohl namalovat štíty pro celou armádu. :)
User avatar
Appendix
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 78
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Starý Plzenec

Post by Appendix »

Zrovna o tom ořešáku jsem mluvil minulý týden s Petrem Kočárem (je archeobotanik) a ten mi říkal, že jeho pěstování je doložené už z velkomoravského období. Můžu se zeptat i na jiný kytky pokud má někdo zájem.