Barvení

Řemesla a každodenní život

Moderators: melkel, Jura, Wothan, Kain, Begbie, Rab

User avatar
Bohuslav
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 654
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Teplice/Praha
Contact:

Post by Bohuslav »

No pokud to vemu čistě řemeslně ,tak se vlákna mohou poškodit mechanicky , tak některé metody popisují nejdříve moření třeba i v železných pilinách, na což třeba v 17. století byly vydávany i zákazy.
Jedna kolegyně psala práci na téma vliv mořidlových kovů na degradaci tex. vlákna, ale spíš z dlouhodobého hlediska, takže textílie nechal stáhnout.

Pokud se chceš vyhnout moření, tak ale musíš barvit těmi přímími barvivy(henna), které nejsou tak stálé, právě kvůli tomu, že tam nemají komplexní vazbu přes ten kov. Ale zase sami o sobě mají větší afinitu k tomu vláknu než ta mořidlová.
Image V ničem, co vykládám, si nečiním nárok na vymezení pravdy, ale pouze vymezení vlastního názoru.Abélard
michlena
Nováček
Nováček
Posts: 37
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by michlena »

Jj, henna je jeden ze žhavých kandidátů - nejvíc mě zatím lákají cibulové slupky (mám nevysychavý zdroj velkého množství :lol: )

Asi jsem úplně nepochopila tuhle větu:
ale spíš z dlouhodobého hlediska, takže textílie nechal stáhnout.
:?


A ještě úplně OT - nemůžu se nezeptat :oops: : Jak a nebo v čem se nosily děti? Ví se to? Zatím jsme v tomhle směru z historie vyštrachaly jenom převelice málo :cry:
Přátelská náštěva z Nošenídětí.cz ;o)
User avatar
Bohuslav
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 654
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Teplice/Praha
Contact:

Post by Bohuslav »

juglon co je v šlupkách cibulí je myslím už jepší mořit.
http://www.wga.hu/frames-e.html?/html/g ... ris04.html

necháse stárnout látka, za zvýšené teploty velké vlhosti se nechá nějakou delší dobu.Dá se tím urychleněji sledovat co se vlákny děje za nějaké to století.
Image V ničem, co vykládám, si nečiním nárok na vymezení pravdy, ale pouze vymezení vlastního názoru.Abélard
zoone
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 587
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Modra/Olomouc/Prostějov
Contact:

Post by zoone »

Cibuli je opravdu lepší namořit. Ale mě třeba pěkně chytla i bez mořidla na tak 100 let staré hrubé lněné látce. Mám z toho plášť už nekolik let a stále je v pohodě a drží si barvu. Osobně bych ale mořidlo použil, mívá te pěknější barvy.

A ohledně poškození vláken při barvení. Pro lepší probarvení je naopak u rostlinných tkanin lepší, když jsou vlákna mírně "poškozená", líp se pak probarví. Taky se musí dávat pozor na apretury a různé úpravy, ale to snad u dané látky moc nehrozí ale i tak bych ji doporučil brutálně přeprat.

"Co proliješ hrdlem ti už nikdo nevezme..."
User avatar
Byšek
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 66
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Litoměřice

Post by Byšek »

Bohuslav wrote:Jedna kolegyně psala práci na téma vliv mořidlových kovů na degradaci tex. vlákna, ale spíš z dlouhodobého hlediska, takže textílie nechal stáhnout.
A k jakému výsledku se dobrala?

Ze zkušenosti vím, že barvit len (i vybělený) je dosti náročné a v podstatě to znamená hodně práce se slabým výsledkem. Ta bio-látka je ale směs s bavlnou tak by se to snad mělo dát obarvit lépe. Být tebou Michleno, asi bych látku namořil taninem nebo kamencem. Modrá a zelená skalice jsou jedovaté takže pro miminko raději ne-e :-)
Byšek, Velesův lid
michlena
Nováček
Nováček
Posts: 37
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by michlena »

Bohuslave - stárnout chápu - stáhnout mi nebylo jasný :lol: :lol: :lol:
Díky moc za ten odkaz, ten je naprosto skvělý!
Nemáte tu náhodou někde nějakou diskuzi, kde byste řešili, kterak přepravovat děti? Včera jsem nic nenašla a nechci barvení plevelit OT tématem....

Zoone - "poškozená" už je :lol: - pral se určitě už několikrát až mockrát (historii šátku bohužel neznám, ale podle stupně zanošení (po našem) tj. poškození po vašem, soudím, že i kdyby náhodou z výroby cosi obsahoval už to tam dávno není :) ) Navíc je to opravdu bio a eko až do morku poslední nitky (precizní německá práce :lol: ), takže tohohle se nebojím :p Problém je spí v tom, že způsob, jakým je utkán vyžaduje spíše jemnější zacházení, dost se zatrhává a to vzhledem k účelu může být pro něj fatální :lol:

Poškozením vláken jsem měla na mysli, že konopí, stejně jako LEN, má ve vláknech mikropóry, které se mohou zanášet pevnými složkami pracích prášků, a podle mě i barev nebo mořidel (v tom se právě nevyznám :?, jak potom vlákna schnou stahují se kolem těch pevných částic, mohou se lámat a tudíž více trhat a hrubnout. Viz. ten odkaz, co jsem dávala výše.

Teda ale 100 let starou látku bych se asi nerozhoupala obarvit :shock: :mrgreen:

Jinak díky za povzbudivou zprávu o trvanlivosti barev!

DCD - tanin je hodně ve hře :biggrin:, kamenec taky, ale přece jenom bojimbojim :| Ale kde ten tanin teďkom vezmu? :?
Přátelská náštěva z Nošenídětí.cz ;o)
User avatar
Bohuslav
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 654
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Teplice/Praha
Contact:

Post by Bohuslav »

Nevím o tom, že by se taninem mořilo. Tanin (gallotaninové kys.) by měl být jako hlavní barvící složka u duběnek(taky mořidlové barvivo).

DCD - poptám se na výsledky

Jinak kdo by chtěl dobudoucna budu mít oscenovanou celou Colourful Past od Judith de Graafové.

Duběnky koupíš zde - http://www.mercatores.cz/remesla-a-mate ... a-moridla/

Jak bys chtěla přepravovat děti? To ti tamta názorná freska od Giotta, kde je právě cesta svaté rodiny do Egypta, nestačí?
Image V ničem, co vykládám, si nečiním nárok na vymezení pravdy, ale pouze vymezení vlastního názoru.Abélard
michlena
Nováček
Nováček
Posts: 37
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by michlena »

Tý jo! V tom obchodě mají věcí! :shock: Co se člověk všechno nedozví, když chce přírodně obarvit "hadru" :lol: :lol: :lol:

V čem bych chtěla přepravovat děti? No já v šátku :wink: , ale znám spoustu lidí, kteří chtějí přepravovat děti v kočárku, ringslingu, nosítku, ergonomickém nosítku, meitaii, babyvaku nebo jen tak v ruce...takže předpokládám různost i v minulosti :wink: A vy to taky musíte nějak řeit, když chcete být LH 8)

Tanin jsem mezi mořidly našla a je to prý z Bidlové :wink: myslím, že i tady na fóru o tom šla řeč...
Přátelská náštěva z Nošenídětí.cz ;o)
User avatar
Boza
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 956
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Boza »

- OT upraveno, vymazano -
Last edited by Boza on Tue 03. Mar, 2009 22:32, edited 1 time in total.
A když už byl založen řečený hrad Kamenec, kníže Břetislav, než odtud odjel, pojav stranou Mutinu...
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Stejně jako dobové zprávy z raného a vrcholného středověku o chování lidí ve vypjatých situacích jako byly hladomory apod. ....
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
User avatar
Boza
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 956
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Boza »

Prosím promažte aspoň formou editace příspěvku věci k dětem, citoval jsem příspěvky sem: http://www.livinghistory.cz/modules.php ... 6419#86419
A když už byl založen řečený hrad Kamenec, kníže Břetislav, než odtud odjel, pojav stranou Mutinu...
User avatar
Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1814
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: svobodné území Beskyd
Contact:

Post by Pampalíny »

Ahoj,
já nosím dítě v šátku. Pravdou je, že transport dětí nebyl tak častý jak je tomu dnes, ale osobně bych věřil tomu, že dopravní přepravník na děti museli mít. Už jen protože nosit děti v náručí je nepraktické a během chůze se dá například příst a využít tak čas ztracený chůzí.

Faktem zůstává, že například můj "šátek" je tak velký, že bych zněho oblékl 2 otroky a to nebyla levná záležitost. Navíc šátek má význam na delší trasy a to nebyla cesta na ole. Takže nejlevnější bylo nepochybně proutí.

Zpět k tomu barvení: tanin můžeš použít jako mořidlo i jako barvivo. Je to jedno. osobně bych barvil kůrou ořešáku / olše. Při opakovaném barvení dosáhneš jistého efektu i bez mořidel. Já osobně u prcka mořidla neřešil, ale je fakt, že kdy všechno oslintá tak jsem u udělal nové věci z vlny a hedvábí, kterou mořit nepotřebuji.

Dostupná barva je kurkuma, ale opět mám obavy, že na konopí držet tolik nebude. Držet ti bude indigo (což je taky dost chemie), světlice (na žluto)... Zelenou bez mořidla nedáš.

Jo a ještě bude barvit purpur :badgrin:
vladyka Křesomysl, Velesův lid
---
Historické tržiště / Slované.cz
---
Pište mi přes mail: petr(*)slovane.cz // ne SZ !!!
michlena
Nováček
Nováček
Posts: 37
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by michlena »

Pampalíny díky!

Moje přestava je vámi zavrhovaná oranžová :lol: :lol: :lol: (naštěstí nemusím řešit, jestli je to odpovídající době :wink:) z jedné strany a z drhé strany červená - purpur je asi nejvystižnější označení toho odstínu, který si představuju :wink: :p

Označení "oranžová" a "červená" považuju za velmi orientační, jenom jako nasměrování v jaké barevné škále se pohybuju - prostě OHEŇ v tlumených barvách. Možná žlutá...

Světlici jsem se pokoušela včera marně zakoupit a kurkumu v biokvalitě jsem zavrhla :roll: Takže se vypravím do většího města a začnu experimentovat.
Prozatím jsou ve hře cibulové slupky, světlice, kurkuma a ty duběnky, ale tam mám zase obavu, aby mi to nezabarvily dohněda a tím pádem bych se ke žluté nebo oranžové nedopracovala :? Taky chci velmi experimentálně vyzkoušet větvičky z vína.
Ještě se pokusím sehnat testovací látku v podobném složení, jako je šátek - asi obětuju konopné plínky :biggrin:
Přátelská náštěva z Nošenídětí.cz ;o)
User avatar
Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1814
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: svobodné území Beskyd
Contact:

Post by Pampalíny »

Konopné plínky :shock: :shock: :shock:

No podívej se, je to jednoduché - světlici si musíš vypěstovat. I když někde v bylinkářství by se možná dala koupit. (barví se květem - 1. nálev)

Trochu do okra ti dá cibule.

Ostatní - pomáhej ti Veles. tyhle barvy dostat v patřičné sytosti na konopí, to bude nelehký úkol :wink:
vladyka Křesomysl, Velesův lid
---
Historické tržiště / Slované.cz
---
Pište mi přes mail: petr(*)slovane.cz // ne SZ !!!
michlena
Nováček
Nováček
Posts: 37
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by michlena »

Pampalíny wrote:Konopné plínky :shock: :shock: :shock:

No podívej se, je to jednoduché - světlici si musíš vypěstovat. I když někde v bylinkářství by se možná dala koupit. (barví se květem - 1. nálev)

Trochu do okra ti dá cibule.

Ostatní - pomáhej ti Veles. tyhle barvy dostat v patřičné sytosti na konopí, to bude nelehký úkol :wink:
Konopné plínky: např. zde nebo zde Já obětuju ty vázačky :wink: Našla jsem i metráž, ale dám 400,- za metr na experimenty se mi nechce :?

Světlici znám, už jsem ji i pěstovala, jenže já ten šátek potřebuju na tohle léto, příští už asi nosit nebudem :cry: Konopí je na léto velmi ideální :biggrin: Já myslím, že ji seženu, mám už i představu kde :)
V nejhorším v květinářství jako sušinu :wink:

Pomáhej mi Veles! Sice zatím nevím kdo to je, ale bude na něj myslet :lol:
Já osobně u prcka mořidla neřešil, ale je fakt, že kdy všechno oslintá tak jsem u udělal nové věci z vlny a hedvábí, kterou mořit nepotřebuji.
Tohle by mě ještě taky dost zajímalo :shock: to slovo "udělal" :wink: Já teda recykluju dospělácké věci (vlněné svetříky nebo hedvábné košile), co jsi tím myslel ty? Taky pletu a háčkuju, ale to nebude RS co? :mrgreen:
Přátelská náštěva z Nošenídětí.cz ;o)
Post Reply