Barvení

Řemesla a každodenní život

Moderators: melkel, Jura, Wothan, Kain, Begbie, Rab

michlena
Nováček
Nováček
Posts: 37
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by michlena »

Aha, už to chápu!

Taky mě to dneska napadlo, když mi ve sklepě padla do oka loňská ořechovka :lol: a ještě jsem si vzpomněla na Jánský olej - z třezalky. Palmový olej taky skvěle barví do žluta....

Takhle by se dalo to barvivo dobře uchovat i docela dlouho a v celkem koncentrované a na péči nenáročné podobě 8) - jenom by to muselo být v temnu. Ale v RS asi ještě kořalu nepálili ne? Jenom kvasili, že? a olejem určitě využívali ekonomičtěji :lol:

S tím lanolinem jsem to myslela tahle: Lanolinem se ošetřují vlněné věci, my matky nejčastěji vlněné svrchni kalhotky na látkové plínky, aby nepropouštěly vlhkost. Ve vlně nějaký lanolin samozřejmě přirozeně je obsažen, ale praním a některými továrními úpravami se jeho obsah snižuje nebo mizí úplně. Takže mě napadlo, že když je lanolin tuk a já bych tu nabarvenou vlnu ještě zvlášť nalanolinovala a tím pádem do ní ten tuk přidala, tak že by se na něj navázalo barvivo v tucích rozpustné a byl by ten odstín sytější - jenže to bych pak asi musela to množství lanolinu udržovat, protože praním by se určitě ničil a tím pádem by odcházelo i to barvivo. Jenom úvaha :oops: :lol:
Obecně je asi otázka jestli, když mám barvivo ve formě oleje a nabarvím s ním látku a potom ji peru, se to barvivo dostatečně naváže do vláken, i když tam ten tuk už nebude :-k
Přátelská náštěva z Nošenídětí.cz ;o)
User avatar
Bohuslav
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 654
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Teplice/Praha
Contact:

Post by Bohuslav »

Ty ho navážeš nedříve na ten olej a pak v lázni do vody a pak na to textilní vlákno ideálně namořené.

Ten lanolin. Já to bral z historického hlediska.
Image V ničem, co vykládám, si nečiním nárok na vymezení pravdy, ale pouze vymezení vlastního názoru.Abélard
michlena
Nováček
Nováček
Posts: 37
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by michlena »

Á nojo, jasně - ten lanolin ve vlně prostě měli, neměli ho extra v lékárně jako my :oops:

Uvažuju založit někde tuhle diskuzi nelimitovanou historickým obdobím 8)
Přátelská náštěva z Nošenídětí.cz ;o)
Aileen Uaine
Nováček
Nováček
Posts: 8
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Chrudim, Ostrava
Contact:

Post by Aileen Uaine »

Michlena: Ještě mě napadlo, jestli za tu změnu barvy nemůže materiál hrnce. Vzždycky barvím ve smaltovaném, jen jednou jsem použila pozinkovaný zavařovací hrnec a barva se mi varem "zkazila"
michlena
Nováček
Nováček
Posts: 37
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by michlena »

Aileen Uaine wrote:Michlena: Ještě mě napadlo, jestli za tu změnu barvy nemůže materiál hrnce. Vzždycky barvím ve smaltovaném, jen jednou jsem použila pozinkovaný zavařovací hrnec a barva se mi varem "zkazila"
Taky mě to napadlo, ale oba byly nerez (leda by jeden nerez nebyl nerez :badgrin: )

Nad tím pozinkovaným zavařovacím hrnec na větší věci taky dumám, protože normálně barvím právě v něm, jenže u těch syntetik je to jedno...
Přátelská náštěva z Nošenídětí.cz ;o)
User avatar
Appendix
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 78
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Starý Plzenec

Post by Appendix »

Já barvím v zavařovacím hrnci a právě koumám jestli ten zinek je pro to barvení úplně nejlepší. Hrnec je teda hodně jetej a ještě k tomu rezavej jak prase, takže zinku tam už moc nebude,ale vždy mi ze všeho vyjde zelená. Tuhle i z cibule :shock: , fakt sytě tmavě zelená.
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by Knecht »

Já barvil v podstatě v novém pozinkovém hrnci ořechovýma slupkama a vyšla normální hnědá...vařil jsem na ohni a s poměrně měkkou vodou, slupky byly asi rok v mrazáku, před barvením jsem je nechal asi půldruhého dne rozmáčet ve vodě ze které se to pak vařilo.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
User avatar
Boza
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 956
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Boza »

Appendix wrote:Já barvím v zavařovacím hrnci a právě koumám jestli ten zinek je pro to barvení úplně nejlepší. Hrnec je teda hodně jetej a ještě k tomu rezavej jak prase, takže zinku tam už moc nebude,ale vždy mi ze všeho vyjde zelená. Tuhle i z cibule :shock: , fakt sytě tmavě zelená.
Rozhodně by neměl být hrnec rezivý, mořidla ať už kyselá nebo zásaditá s kovem reagují a dělá to pak psí kusy.
A když už byl založen řečený hrad Kamenec, kníže Břetislav, než odtud odjel, pojav stranou Mutinu...
User avatar
Appendix
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 78
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Starý Plzenec

Post by Appendix »

Na to už jsem taky přišel. Někde na těch (zničených) látkách to místy udělalo sytě černou. Vždycky tam kde se ta rez do tý látky zažrala. A drží to fest, jen vykoumat ja s tim rovnoměrně nabarvit celou látku. Tůty jsou tak pro hipíky.
Ondra
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 148
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Lopeník
Contact:

Post by Ondra »

michlena: Ja osobne myslim ze prvni pokus ty opravdu barvu vyzral nejaky dobre absorbujici material. Predpokladam ze jsi tam mela vsechny latky v jednom hrnci. Takze svetly odstin byl malo barviva na moc latky.

Me se to casto stava, ze se mi behem barveni lazen "vycisti". Prisuzoval jsem to vzdycky tomu ze tam toho pigmentu bylo malo a vsechen se navazal do barveneho materialu.

ad hedvabi - ja ho klidne i povarim. Dbam aby nemelo teplotni sok, takze si nejdriv pripravim lazen, necham vychladnout, dam hedvabi, pomalu zahreju a povarim a zase necham vychladnout a az pak macham.
Hedvabi chyta moc pekne, ale pripada mi ze bledne o to rychleji. Holt tam je asi malo mista na poradne mnozstvi barvy a ta trocha vybledne rychleji.
michlena
Nováček
Nováček
Posts: 37
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by michlena »

ad hedvábí - podle toho, co jsem kde nastudovala: u toho hedvábí jde jenom o to, že varem/vysokou teplotou ztrácí lesk - takže komu to nevadí, může klidně vařit. A navíc, ne všechny hedvábí se lesknou, že? Že by se mi někdy hedvábí nějak srazilo, to si teda nevzpomínám.....
Taky se mi zdá, že to bledne :(

S "vyčistěním" nebo vychytáním barvy to je jasný, jenže ono to barvu změnilo!
Ty "všechny látky" daly dohromady 30g :biggrin: na litr lázně/lžíci kurkumy. Ale pak jsem to zkoušela ještě s dvojnásobným množstvím kurkumy a bylo to o hodně sytější, ale zase tam ještě hromada barviva zbyla a ještě jsem v tom "druháku" úspěšně a velmi sytě obarvila vlnu 8)
Fotky budou už brzo, konečně se nám vrátil foťák z výletu do opravny :)
Přátelská náštěva z Nošenídětí.cz ;o)
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Teď jsem konečně dobarvil vlněné sukno duběnkami - celkem jsem to barvil 3x a vyšla docela pěkná, světlejší hnědá barva. Celkem rovnoměrná, bez fleků, jen okraje jsou o něco tmavší jak tam při sušení vykapávala barva.

Takhle to vypadá (v pozadí je stejná vlna ale v původní barvě):

Image

Barvil jsem tentokrát bez moření, protože naposledy mi to kamenec trochu zesvětlil. Zafixované to taky nijak není, ale podle mne to barvivo bude mít velkou odolnost, protože jsem při barvení ženě zaprasil nějaké světlé ručníky a vůbec jí ty fleky nejdou vyprat :badgrin:
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
michlena
Nováček
Nováček
Posts: 37
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by michlena »

Tak konečně přidávám odkaz na fotky :roll: Tohle je první pokus, první várka barvení kurkumou bez mořidel. Jsou tam i srovnávací fotky, tak doufám, že si každý najde pro srovnání barevných odstínů něco, co v reálu zná - fakt jsem se snažila - jenom citrón jsem doma neměla :lol: Foceno mobilem, takže to není úplně ideální - ostatní už budou z opravdického foťáku. Musím je teprve vyfotit :oops:

BARVENÍ KURKUMOU - FOTKY
Přátelská náštěva z Nošenídětí.cz ;o)
User avatar
Jaroslav Bašta
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 127
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Třebíč

Post by Jaroslav Bašta »

Wotane, kde jsi sehnal Duběnky? Teda pokud jsi je nenasbíral na dubech.
A kolik jich bylo použito, případně rozdrcené?? nebo celé??
Ondra
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 148
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Lopeník
Contact:

Post by Ondra »

Wothan wrote:Celkem rovnoměrná, bez fleků, jen okraje jsou o něco tmavší jak tam při sušení vykapávala barva.
Jestli ti pri suseni odkapavala barva, tak jsi to spatne vymachal. Ja radej macham poradne, dokud neni voda cista. Lepsi vedet hned co se doopravdy chytilo, nez aby to v desti poustelo a stejne to vybledlo casem.
Wothan wrote:Barvil jsem tentokrát bez moření, protože naposledy mi to kamenec trochu zesvětlil. Zafixované to taky nijak není...
Mohl jsi dat par lzic octa, to by tomu urcite neuskodil.
Post Reply