Barvení

Řemesla a každodenní život

Moderators: melkel, Jura, Wothan, Kain, Begbie, Rab

User avatar
Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1814
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: svobodné území Beskyd

Post by Pampalíny »

Z naší oblasti je ořešák doložen už za Markomanů.

já bych zájem měl, ale spíše o kontakt a průběžně s ním konzultovat někeré rostliny. Díky
vladyka Křesomysl, Velesův lid
---
Historické tržiště / Slované.cz
---
Pište mi přes mail: petr(*)slovane.cz // ne SZ !!!
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Kain »

Já si litr rád vezmu, jestli pojedeš na althing, ideální příležitost...

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
Kryštof
Nováček
Nováček
Posts: 33
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pardubice

Post by Kryštof »

Sidney: Já bych, prosím, taky o jeden litr stál :) Ten althing by byl perfektní... :wink:
Last edited by Kryštof on Thu 25. Sep, 2008 14:33, edited 1 time in total.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Post by Wothan »

Já taky ale nevím jak si ho převzít.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
Acheron
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 66
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Acheron »

Poslední dobou jsem dělal nějaké velké zásoby, ryze pro sdružení - viz foto.
Na modrou indigovou a červenou se mě neptejte, je pár stránek zpět či ve článku, na přírodní bílou a hnědou rovněž...
Bohužel, zdroj přírodní vlny z Čeladné asi nenávratně vyschnul.

Image

Co se týká žluté, je to kamenec + velmi hodně listí břízy, ale hlavně z října. Velká část listí už byla nažloutlá, což bylo mým cílem. Výsledkem je krásná sytá žlutá. Funkční návod.

Můj plán udělat temně zelenou khaki jako minule (zelená skalice a listí břízy) nevyšel dle očekávaní. (klubka nad sytě modrou) Tmavší zelená až šedá to je, ale ne tak sytá jak minule. Domnívám se, že prvotní chyba byla v přílišné dávce zelené skalice, vlna pak nechtěla nasát další barvivo. Také už jsem měl docela zaschlé listí.

Mnohem sytější khaki se mi podařilo z již hotové žluté, kterou jsem použil na omotání vlny mořené v zelené skalici – viz foto srovnání. Čili kamec+listí břízy –žlutá a nechat celý den ve skalici zelené.
Po této zkušenosti bych osobně šel přes domořování.


Image

Fotka se trochu liší od reálnější khaki barvy, napravo se teď jeví jako šedá.
Byl bych rád, aby někdo vedle sebe zkusil oba způsoby…

Naprostým fiaskem skončil pokus (předtím krásně vyšel) udělat tmavě hnědou barvu pomocí skalice zelené a kůry ořešáku. Vyšla šedá a ani opakování nálevu nepomohlo. (klubka nalevo pod žlutou) Černé či hnědé kůry jsem měl mraky. Buď jsem opět přestřelil moření nebo to bylo kůrou.

Světlé hnědá (okrová) je kamenec + 2x nálev ořechové kůry. Zdálo se mi, že kůra tentokráte příliš nebarvila.

Jelikož jsem vyplácal veškerou vlnu a mam veliké zásoby, bude mé barvení na útlumu, co se vlny týče.
Byl bych rád, aby lidé pečlivě zapisovali a hlavně zveřejňovali své pokusy, zkoušeli více variant, ať z toho může být za pár let opravdová funkční příručka a ne experimentální barvení Nechci podceňovat knížku od Bidlové či další zdroje, ale některé věci prostě nevycházejí, anebo je lidé nezkoušeli x krát za sebou.
Last edited by Acheron on Tue 21. Jun, 2011 19:17, edited 1 time in total.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Post by Wothan »

Ta modrá indigová je parádní.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Knecht »

Podobnou světle hnědou jsem na vlně docílil ořechovými slupkami bez jakékoli další ingredience. Na cca 2,5 m tenčí vlněné látky (několikrát vymáchná ve vodě s přidanou krystalickou sodou) jsem uvařil slupky co jsem měl skoro rok v mrazáku. Množství - LH jednotka: 1 tesco igelitka. Hodit do hrnce (velký zavařovák), zalít vodou a nechat asi dva dny (měl jsem to venku v teple a docela kvalitně to zasmrádlo). Hrnec podložit cihlama a udělat pod ním malý ohýnek. Cca hodinu povařit. Nechat trochu vychladnout a přecedit -( použil jsem další LH výrobek-starý drátěný nákupní košík vyložený několika vrstvami pletiva na ochranu stromků :) -perfektní síto). Přecezený vývar jsem nechal vychladnout tak aby se v něm dala udržet ruka. Hodil jsem tam látku, občas promíchal a přemuchlal aby to bylo rovnoměrné. Nechal jsem ji máčet přes noc a druhý den vytáhl, dvakrát vymáchal a usušil.
Výsledná barva k vidění tady (jsem ten nejhezčí, úplně nalevo):
Image
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
User avatar
Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1814
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: svobodné území Beskyd

Post by Pampalíny »

XANTHIUM STRUMARIUM L. - řepeň durkoman / voškovník obyčajný

Je to starý nález, ale ještě to tu neproběhlo. Velkomoravští Slované téměř jistě barvili řepení na žluto.

a) Máme z Mikulčic nález nejméně 2 semen
b) Přičemž není/nebyla nijak hojná a u nás byla zřejmě spíš pěstována než že by byla volně rostoucí
c) je to barvířská rostlina známá už od pravěku, takže využití je celkem jasné

Takže Beranová měla pravdu - Slované měli rádi žlutou :badgrin:
Ještě že jsem jí tolik sklidil, příští rok nabarvím celou skupinu :biggrin:
vladyka Křesomysl, Velesův lid
---
Historické tržiště / Slované.cz
---
Pište mi přes mail: petr(*)slovane.cz // ne SZ !!!
User avatar
Appendix
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 78
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Starý Plzenec

Post by Appendix »

To Knecht: Stejný barvy jsem dosáhl i brvením olšovou kůrou a dřevem. Z ořešáku se dá vydolovat i tmavší barva :wink: Jen to tak zkoušim :oops:
Acheron
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 66
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Acheron »

pro srovnání:

Image

obojí stejný nálev z cibule, akorát ta okrová je bez mořidla, ta žlutooranžová je mořena v kamenci.
Ocet v rámci fixace nešel použít - barva žloutla díky změně pH
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Knecht »

Teda,když už se nesežene hlinka na Slovensku tak kde? :-)
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
michlena
Nováček
Nováček
Posts: 37
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by michlena »

Dobrý den!
Při hledání informací k barvení látek přírodními prostředky jsem narazila na tuhle vaši rozsáhlou a podnětnou diskuzi o barvení - celou jsem ji přečetla! :shock: :biggrin: Přečetla jsem taky všechno na Slovanech.....Zanedbala celoodpolední péči o děti a dopracovala se k zásadnímu dotazu:

Hodlám barvit kus látky o rozměrech cca 0,7 x 5m tvořený 60%biobavlny a 40%konopí (předpokládám též v biokvalitě) řekněme smetanové barvy (přírodní se nazývá). Praný mnohokrát, vypěstovaný, zpracovaný, tkaný i praný ekologicky, čili ideálně k barvení připravený (doufám :p )

Něco už o tom vím, takže předpokládám, že konopí se bude chovat velmi podobně jako len :?

Chci se tudíž zeptat - podařilo se už někomu z vás barvit konopí?
A dále obecně:
Nakolik jsou vámi barvené látky stálobarevné (spíš asi, jak rychle vám to vybledne :biggrin:) ?
Jak moc to při nošení pouští (budu v tom jaksi nosit dítě, tak mi to příjde podstatné)?
Jak a v čem to perete? Teda jestli perete, když to ve "vaší" době jaksi nebylo zvykem :wink: :lol: :lol: :lol:

Děkuji převelice, bude-li mi někdo z vás ochoten odpověděti! :p
Last edited by michlena on Mon 02. Mar, 2009 19:59, edited 1 time in total.
Přátelská náštěva z Nošenídětí.cz ;o)
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Post by Wothan »

Ono obecně je toho konopí pomálu, já z toho zatím šil jen věci, které jsem nechal v původní přírodní barvě, ale počítám že se to bude asi opravdu chovat jako čistý len. Ale taky by mne to zajímalo. Až budu zase barvit nějaký len, zkusím tam přihodit i nějaký odstřižek konopného plátna.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
User avatar
Bohuslav
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 654
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Teplice/Praha

Post by Bohuslav »

Bavlna 83 5,7 5,7 0
konopí 67 16 0,8 3,3
len 64 16 1,8 2
1.sloupečekCelulóza(%)
2.sl Lignin(%)
3.sl Pektin(%)
4.sl Hemicelulóza(%)

Jinak stálost budou mít asi nejvyšší kypová barviva (indigo)
o něco menší budou mít mořidlová barviva, což jsou povětšina středověkých barviv a nejméně přímá barv.

Jinak u té stálosti budou hrál roli asi jak často se to konopí bude prát.
A pak určitě na řemeslném postupu barvení.

Nějaké recepty http://www.elizabethancostume.net/dyes
Je potřeba
1.samostatně namořit látku (na textilního vlákna se navážou kovy, na které se pak váže bervící látka (většinou organická molekula)
2. separovat barvivo z rosliny(či z jiného zdroje) zfiltrovat
3. barvit namořený textil

A tyto tři kroky je nutné (2-3) opakovat
Image V ničem, co vykládám, si nečiním nárok na vymezení pravdy, ale pouze vymezení vlastního názoru.Abélard
michlena
Nováček
Nováček
Posts: 37
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by michlena »

Díky moc!

Tady je takové zajímavé pojednání o struktuře konopných a lněných vláken

...a od té doby, co jsem to četla nad tím pořád špekuluju, jestli se těmi mořidly nemůžou vlákna poškodit :-k. Mimojiné i proto jsme se rozhodla pro přírodní barviva a chtěla jsem to zkusit bez mořidel :(
Protože si říkám, že práškové barvy se k vláknům budou určitě chovat stejně jako prací prášky. Mám obavy, že by se nejen narušila struktura vláken, ale, že by tím ta látka i zhrubla :? (aslespoň některé kolegyně, které už šátky barvily to tvrdí...)
Ale předpokládám, že ve vašem případě tohle řešit nemusíte :mrgreen:
Přátelská náštěva z Nošenídětí.cz ;o)