Barvení

Řemesla a každodenní život

Moderators: melkel, Jura, Wothan, Kain, Begbie, Rab

User avatar
Sidney
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 537
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Sidney »

Kain wrote:Modrý portugal překvapivě nebarvil na modro:) Náhodou ti ta růžová bude slušet :)
Modrý Portugal je na houby a ne na barvení. Nakonec jsem ho snědl a barvil jsem bagem od souseda :) . A tím to šlo velice dobře a výsledek mě mile překvapil. Jsou odrůdy "barvířky", jak říkají vinaři a bago je jedno z nich
User avatar
Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1814
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: svobodné území Beskyd
Contact:

Post by Pampalíny »

had wrote:ha, po asi pěti násobnémk barvení Bobří tuniky barviven z červcem a šafránem jsem stejně na hezké růžové/staro :lol:
P.S. Zapomeňme na třešně maliny aj :|
přesně, na lesklém hedvábí mi to sytě červenou udělalo až po 6 barvení a to jsem ještě dost sytil, neb to byl vzorek...

jinak je to do růžova... Ale to už jsem Kainovi říkal dávno, že má echt OH barvu :c)
Métá?xestse Ohnéssese
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 250
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pečky
Contact:

Post by Métá?xestse Ohnéssese »

Sidney wrote:Modrý Portugal je na houby a ne na barvení. Nakonec jsem ho snědl a barvil jsem bagem od souseda :) . A tím to šlo velice dobře a výsledek mě mile překvapil. Jsou odrůdy "barvířky", jak říkají vinaři a bago je jedno z nich
Bago mám na zahradě, takže pražáci, pokud chcete barvit, ozvěte se o sklizni :mrgreen:
Hó?ótóva nahtsevoneotse, nestseohkesáa? éveévanéhéme.
Hévéése
User avatar
Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1814
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: svobodné území Beskyd
Contact:

Post by Pampalíny »

všechny barvy jsou mokré překrásné. Někdy je to až k pláči.

Používal jsi u červce kamenec?

A šel jsi za bod varu?

Bobrova tunika je len nebo vlna?
zoone
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 587
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Modra/Olomouc/Prostějov
Contact:

Post by zoone »

Sidney wrote:
Kain wrote:Modrý portugal překvapivě nebarvil na modro:) Náhodou ti ta růžová bude slušet :)
Modrý Portugal je na houby a ne na barvení. Nakonec jsem ho snědl a barvil jsem bagem od souseda :) . A tím to šlo velice dobře a výsledek mě mile překvapil. Jsou odrůdy "barvířky", jak říkají vinaři a bago je jedno z nich
Asi tě nepotěším, ale soused barvířku nepěstuje 8) Barvířka je označení pro červená vína, které mají v kuličkách červenou šťávu. Takže čerstvě vylisovaný mošt je taky červený a ne jak u normálních červených bílý (tam se barva bere se šlupek). Jedná se například o odrůdy Alibernet a Neronet.
Neronet doma máme asi na padesáti hlavách a s oblečení to moc dolů nejde. Na druhou stranu než s tím něco barvit tak to raději vypiju:) Je tam toho celkem málo...

"Co proliješ hrdlem ti už nikdo nevezme..."
Acheron
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 66
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Acheron »

Kamenec + třešně. Vylezla fialová se sklony do šeda.

Image
Müscha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1243
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Chlumec nad Cidlinou/Praha/Mikulčice
Contact:

Post by Müscha »

Ještě k těm třešním - E. Opravil uvádí z rozborů z Mikulčic třešeň ptáčnici z VM.
Není Boha kromě Boha a Ježíš je jeho prorok.
luinien
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 202
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Prostějov/Olomouc/archeoskanzen Modrá
Contact:

Post by luinien »

Minulý týden jsem si trochu hrála. Přadýnka jsou třetina nebo čtvrtina 100 gr. klubíček přírodní vlny. Při číslování zleva do prava jsou použité materiály následující:

1 - celé pokrájené mladé ořechy, kamenec
2 - cibulové slupky, modrá skalice
3 - kůra třešně ptačí, kamenec (prý má vyjít červeně :), byla bledě žlutá, tak jsem přidala modrou skalici a vznikla pěkná zelená
4 - košenilová červěň s ořechy (potravinářská, pravou košenilu jsem neměla a chtěla jsem zkusit co dělá s jinými materiály)
5 - košenilová červěň s cibulovými slupkami, kamenec
6, 7 - cibulové slupky, kamenec
8 - kamenec (přírodní vlnu docela zesvětlil)

Image
PeZ
Nováček
Nováček
Posts: 39
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: u Řípu a Labe - Štětí
Contact:

Post by PeZ »

Když vidím tu velkovýrobu, nebudete něco prodávat zjitra na WB? Zeptám se na místě.
luinien
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 202
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Prostějov/Olomouc/archeoskanzen Modrá
Contact:

Post by luinien »

had wrote:ještě by mě zajímalo, jestli to není tajné, kolik si dávala cibule/červeně, ppáč já jsem zkoušel to samý+ještě šafrán, ale na vlněnou látku na tuniku a je to furt jenom růžovo jakýsi.
Tak poměr netuším :/. Bylo to hodně od oka.
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by Knecht »

Nedávno jsem se tu zmínil že budu barvit boty směsí drceného hematitu a sádla - na wb byly boty k vidění. kromě bravy to samozřejmě působí jako dobrá impregnace, ovšem nějak jsem opomenul namastit i podrážku, takže zespoda v nich bylo stejně mokro. Dosáhl jsem docela příjemného odstínu hnědé až rezavé barvy, na exponovaných plochách se trochu otírá, ale zase to dělá hezkou patinu. Takže spokojenost. Příště možná zkusím hematit ještě pražit, jestli to nějak výrazně ovlivní bravu. Tímto také děkuji Pazourkovi za věnování pokusné suroviny.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
Dano
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 63
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Dano »

Skoda ze ten cervec nevisiel... som ho chcel uz kupovat a nastastie som sa pozrel sem. za tu cenu sa oplati mozno pozhanat nejake prirodne farbiva aj z americka.
mne sa jedna hlavne o cervenu farbu a este lepsie oranzovo cervenu. robim pokusy s vlnou.....
WILDEWALDER
Nováček
Nováček
Posts: 41
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Prešov, Slovensko
Contact:

Post by WILDEWALDER »

luinien - tak toto je ina parada.... mas moj respect :wink:
Les je mojim rodiskom, domovom a hrobom.
luinien
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 202
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Prostějov/Olomouc/archeoskanzen Modrá
Contact:

Post by luinien »

Pár lidem jsem slíbila, že pošlu fotky, až budu mít za sebou nějaké pokusy s košenilou. Po ruce teď nebyl foťák, takže se zpožděním, ale přece. Kvalita je mizerná, protože bez blesku, se to nedá moc udržet, ale jde nám o barvy a ty jsou správné.

Image

Foceno na bílé látce. Vlevo pro srovnání přírodní vlna, košenila s trochou cibule v kyselém prostředí, použitý nálev z následujícího přadýnka, košenila s již použitým nálevem z ořechů s kamencem (tentokrát barvil spíše hnědozeleně).
Acheron
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 66
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Acheron »

To je ta ma E120, co jsem vam prodal na hradisti? ta posledni tmavecervena je moc hezka. co se tyka barevnosti v ramci cervene.
Post Reply