Barvení

Řemesla a každodenní život

Moderators: melkel, Jura, Wothan, Kain, Begbie, Rab

User avatar
Vladan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 526
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Strakonice

Post by Vladan »

Já bych v životě nenazbíral 5 kg borůvek. :biggrin:
A kdybych je čistě náhodou nazbíral, tak bych je radši sněd a pak bych asi blinkal :badgrin:
User avatar
Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1814
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: svobodné území Beskyd

Post by Pampalíny »

Z pohledu barviva je jedno, jestli použiješ bez nebo borůvky. Neměl bych problém nasbírat borůvek kolik potřebuji, ale je to zbytečné. Barviva obsažená v plodech se takřka neliší.
User avatar
Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1814
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: svobodné území Beskyd

Post by Pampalíny »

had wrote:Boryt si múžeš vypěstovat.U nás ve Skjaldborgu ho tuším tento rok vypěstovala Hvězdička, jestli se nepletu :oops:
Ovšem to barvení :badgrin: :badgrin: :badgrin: Není radno barvit LH borytem, to tě pak nepustí ani do busu... Vlastně to byl důvod proč pražané vykázali barvíře na ostrov, aby jim nezasmrádla stověžatá :c)))
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Post by Wothan »

Tak jsem obarvil ty lněné nohavice z ručně tkaného plátna kopřivama - barvil jsem dvakrát - poprvé jsem získal žluto-zelenou světlou barvu, po druhé je to už podstatně více zelené. Výsledkem je světle zelená barva. Použil jsem kopřivy a kamenec. Poprvé toho kamence bylo více, podruhé už jen poměrně málo.

Teď mám od Vikiny různé lahvičky s šafránem, takže budu experimentovat s hedvábím.
User avatar
Spící Medvěd
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 442
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Kladno

Post by Spící Medvěd »

A musím uznat, barvička je to moc vydařená.
User avatar
Vladan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 526
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Strakonice

Post by Vladan »

Zdravím všechny zůčastněné :biggrin:

Dneska nebo zítra se chystám na barvení lněného plátna šlupkami z vlašských ořechů. Kolik dáváte do toho barvícího nálevu skalice modrý na litr (dáváte-li skalici modrou)?

Díky
User avatar
Kydliman
Nováček
Nováček
Posts: 31
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Kladno

Post by Kydliman »

Vladan wrote:Zdravím všechny zůčastněné :biggrin:

Dneska nebo zítra se chystám na barvení lněného plátna šlupkami z vlašských ořechů. Kolik dáváte do toho barvícího nálevu skalice modrý na litr (dáváte-li skalici modrou)?

Díky
Pro hnědý odstín nepoužiješ žádné smáčedlo nebo mořidlo, pro šedočernou barvu smáčet po obarvení v roztoku 5g zelené skalice ve 2l vody (Věra Bidlová-barvení pomocí rostlin). To ovšem platí pro vlnu. S ořechovými slupkami jsem při barvení plátna dosáhl zatím nejhorších výsledků. Použil jsem bělené plátno, které jsem předem nijak neupravoval a to je možná ta chyba.
User avatar
Sidney
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 537
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Sidney »

had wrote:Je to tak, len je na h...., já barvil v slupkách z ořechu len s různými skalicemi i bez a kdovísčím a vždycky to bylo jak mírně špinavá hadra na zem :evil:
Tak jsem zvědav , jak ti to dopadne.
Včera jsem to zkoušel a dopadl jsem stejně - asi 4 násobné množství šlupek než je doporučeno /100g šlupek na 100g látky/, dvojí barvení a výsledkem je světle hnědá. Žádný výraznější odstín jsem nevyrobil. Blbý ale je, že stejně jsem dopadl s plstí, u které deklarovali 100% vlnu.
luinien
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 202
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Prostějov/Olomouc/archeoskanzen Modrá

Post by luinien »

Mně ořechy na lnu vycházely dost příšerně, takze jsme je zavrhli. I kdyz je dobře vypraný, je z toho šedavá maximálně šedočernohnědá barva, která jakmile uschne letí do šeda. Nic moc. Rozhodně mě zklamaly.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Post by Wothan »

Chystám se po úspěšném barvení lnu kopřivami do toho hedvábí - budu ho barvit šafránem - máte s tím někdo zkušenosti? Je třeba tam dávat skalici nebo kamenec?
Arannka
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 113
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Arannka »

Nedávno o tom psal Kain.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Post by Wothan »

Vím že použil kamenec, ale nevím proč :wink: Některé materiály potřebují zásadité prostředí, jiné spíše kyselé apod. Třeba na len jsem použil roztok kamencový. U hedvábí nevím. Mám tu obojí - modrou i zelenou skalici i kamenec, ale nerad bych to hedvábí poškodil.
User avatar
Sidney
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 537
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Sidney »

had wrote:Tak to asi nebyla vlna...a je to melírovaný nebo všude stejný?
Máš pravdu, že je to melírovaný
User avatar
Kydliman
Nováček
Nováček
Posts: 31
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Kladno

Post by Kydliman »

Wothan wrote:Chystám se po úspěšném barvení lnu kopřivami do toho hedvábí - budu ho barvit šafránem - máte s tím někdo zkušenosti? Je třeba tam dávat skalici nebo kamenec?
V.Bidlová ve své knize uvádí , že materiály živočičného původu se barví mnohem snadněji než materiály původu rostliného.Pro ustálení žlutých barev uvádí dvě možnosti. Obojí je pro vlnu, ale u toho hedvábí by to mohlo být podobné.
Kamenec, často společně s vinným kamenem(kyselina vinná).Na moření 100 g vlny potřebujete 20 g kamence a 6 g vinného kamene.
Chlorid cínatý, barvy projasňuje. Na moření 100 g vlny se přidává 5 g vinného kamene společně s 5 g chloridu cínatého.
Brožuru Barvení pomocí rostli od V.Bydlové doporučuji koupit. Zkošíme barvit podle ní a zatím to funguje.
rosa, o.p.s.
User avatar
Sidney
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 537
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Sidney »

had wrote:Tak to by mohla být nějaká směska.Asi s akrylem .Nebo různý šarže vlny, ale to se mi nezdá.Kolik za to chtěli peněz? Jestli by nepatřilo jim to vrátit...
Bylo to tak levný, že to nestojí za vracení.