Barvení

Řemesla a každodenní život

Moderators: melkel, Jura, Wothan, Kain, Begbie, Rab

User avatar
Boza
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 956
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Boza »

Argh, nedokážu doma obarvit víc než jenom malé pruhy plátna a stojím před nutností obarvit jedny kalhoty, spodní a dvě svrchní tuniky.

Existuje v Praze někdo kdo by byl ochoten a schopen mi to přírodně obarvit? Barva celkem nehraje roli, hnědá, šedá, zelená, modrá atd.
A když už byl založen řečený hrad Kamenec, kníže Břetislav, než odtud odjel, pojav stranou Mutinu...
Bobr
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 341
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Bobr »

Kontaktuj Hada
Bonemina
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 324
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha/Olomouc

Post by Bonemina »

Párkrát to polej tuží (nebo se to píše "tuš"? :roll: ) Není to asi zrovna LH, ale funguje to.
Bonemina
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 324
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha/Olomouc

Post by Bonemina »

No, je pravda, že jsem nikdy tuží nebarvila nic záměrně, vždycky to byly proklínané omyly. Ale řekla bych, že bude stačit rozředit ji v minimálním nutném množství vody, nechat v tom látku nasáknout, někde ji rozprostřít a nechat pořádně vyschnout a až vyschlou znovu promáchat, abys přebytečnou barvu dostal pryč. Prostě klasický postup, co se nemá dělat, když se chceš zbavit fleků :wink:

S jinou barvou bych takový experiment nedoporučovala, bála bych se flekatosti a různých tónů, to se ti ale u čisté černé nestane. Ale raději to nejdřív vyzkoušej nanečisto, nejlíp opakovaně s jedním kusem látky, abys mě pak nechtěl kamenovat...
luinien
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 202
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Prostějov/Olomouc/archeoskanzen Modrá

Post by luinien »

Píše se určitě tuš :wink: . Mamka kdysi mívala plisovanou bílou sukni, dnes je růžová a bez hran, protože ji její bratr velmi šikovně vypral a následně byla obarvena. Ale hlavně je na ní nakreslená louka - pouze v konturách černou tuší. Sukně i maminka už něco pamatují a obé (se) drží dobře.
Bonemina
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 324
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha/Olomouc

Post by Bonemina »

No právě, když na něčem vydrží černý odstín několik let i přes usilovné praní a vyváření, svědčí to něco o kvalitě :-)

(ale nechávám si rezervu, Murphyho zákony fungují, v momentě, když to někdo zkusí záměrně, barva nevydrží ani to vymáchání, vsadíme se? ;-) )
luinien
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 202
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Prostějov/Olomouc/archeoskanzen Modrá

Post by luinien »

Když se z oděvů pere velmi rychle po namočení, občas se vyprat dá, ale velké procento to nebude... mamka přece jenom učí výtvarku, tak celkem víme, jak to drží. Otázkou je snad jen, jestli se v dnešní době nešidí i tuš. Nicméně za pokus to rozhodně stojí.
Bonemina
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 324
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha/Olomouc

Post by Bonemina »

Proto taky zdůrazňuju nejdřív nechat zaschnout (ideálně mírně vlhké přes něco přežehlit) a až potom promáchnout.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Post by Wothan »

No i tuš se dneska vyrábí a prodává v různé kvalitě - když třeba srovnám tuš prodávanou v papírnictví v těch všem známých malých lahvičkách a tuš prodávanou v plastových lahvičkách do technických per (nevím ale vlastně zda se to ještě dneska vyrábí - holt doby kdy jsme rýsovali na pausák jsou v době cadů minulostí), je to nebe a dudy. ta technická je výrazně sytější. Používám jí ještě někdy na perokresby i když už jsem rukou a tuší nekreslil strašně dlouho a zásoby asi taky došly. Při ceně té lahvičky to ale není na velké barvení.
luinien
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 202
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Prostějov/Olomouc/archeoskanzen Modrá

Post by luinien »

No každopádně bych to zkoušela na kousku látky, přece jenom nikdy nevíš...
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Post by Wothan »

Jen úplně mimo téma, ale přišlo mi to zajímavé - tohle už asi někteří znají: http://www.moje.cz/~flaska/JenTak/books ... Barev.html
Průser
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 218
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Královské město Velvary

Post by Průser »

Podle mě by byla lepší spíš horká voda. Nemám to ale ozkoušené s tuší jsem ještě nepracoval.
User avatar
Mokohtavenotaxe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 254
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Ústí nad Labem

Post by Mokohtavenotaxe »

A co to neředit? :-k
Průser
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 218
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Královské město Velvary

Post by Průser »

Mokohtavenotaxe wrote:A co to neředit? :-k
To by bylo akorát flekatý na to abys to barvil koncentrátem by těch lahviček padlo aspoň 5.
User avatar
Mokohtavenotaxe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 254
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Ústí nad Labem

Post by Mokohtavenotaxe »

Pruser wrote:
Mokohtavenotaxe wrote:A co to neředit? :-k
by těch lahviček padlo aspoň 5.
Nechápu, to je problém? Image U vás v papírnictví nemají pět lahviček tuše?