Barvení

Řemesla a každodenní život

Moderators: melkel, Jura, Wothan, Kain, Begbie, Rab

User avatar
Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1814
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: svobodné území Beskyd

Post by Pampalíny »

Nejde o dnes - jde o to, zda oni dokázali narušit vlákno nebo ne? Nikde v pramenech není doslova uvedeno, že by Slované měli barvený právě len. Nebo ano?

Proto mne zajímá zda to dokázali a zda to tedy vůbec dělali. V některých pramenech se uvádí, že se len nosil pravděpodobně jen v režné podobě.

Proto mne napadla ta moč - pracovat s ní pracovali, smrad jim nevadil, hygiena tam taky nechodila - a bylo to levné a dostupné. No nic. Víte co, já to při nějaké příležitosti vyzkouším a uvidíme.
Last edited by Pampalíny on Thu 12. Jan, 2006 18:25, edited 1 time in total.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Post by Wothan »

No něco o praní máme samozřejmě na webu. Používala se na to někdy slabého louhu a samozřejmě mechanické čištění - praní v tekoucí vodě, mlácení na kamenech apod. O tom že to není mco šetrné k oděvu a že ne každý oděv je takto možné prát není pochyb.
Müscha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1243
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Chlumec nad Cidlinou/Praha/Mikulčice

Post by Müscha »

tak s tím mám úlně opačnou zkušenost, ořechové slupky mi chytaly mnohokrát líp než slupky cibulové
luinien
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 202
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Prostějov/Olomouc/archeoskanzen Modrá

Post by luinien »

Mne teda chyta oboji celkem v pohode, zalezi na mnoztvi a latce, ale ze bych s tim mela problem rozhodne rict nemuzu.
Bonemina
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 324
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha/Olomouc

Post by Bonemina »

Prosím vás, máte někdo ÚSPĚŠNÉ skušenosti s barvením konopí? Já už to vzdávám. Tři hodiny vařené v červené řepě (která jinak barví velice ochotně) s kamencem a podle všech předpisů a výsledek absolutně zanedbatelný :evil:
Müscha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1243
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Chlumec nad Cidlinou/Praha/Mikulčice

Post by Müscha »

konopí je dost odolné vůčí vodě, chtělo by to nějak narušit jeho strukturu.
Bonemina
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 324
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha/Olomouc

Post by Bonemina »

Zkoušela jsem to i předem namočit do peroxidu a nic.

Mimochodem, včera jsem si spravovala chuť na vlně, kopřiva, šalvěj, ustalovač ocet a výsledek je krásná, světlounká hnědozelená. Dnes to zkusím vyráchat podruhé, jen v té kopřivě, ať barva nabere trochu větší sytost.
Müscha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1243
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Chlumec nad Cidlinou/Praha/Mikulčice

Post by Müscha »

nahoď obrázek :wink:
Bonemina
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 324
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha/Olomouc

Post by Bonemina »

Image

Porovnání s původním odstínem.

Image

Ta oranžová je chemická, z krámu, ale taky jsem ji vymáchala v kopřivách, aby nebyla tak jásavě umělá.
Müscha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1243
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Chlumec nad Cidlinou/Praha/Mikulčice

Post by Müscha »

Dobré :wink:
User avatar
Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1814
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: svobodné území Beskyd

Post by Pampalíny »

Tak jsem si nastudoval nějaké podklady z 18.-19. st. a ze všeho vyplývá, že každá barva má svůj postup. Něco jako univerzálnost postupu (pokud chceme garantovat stálost barev) -dle příručky- neexistuje.

Aplikováno je jak
namáčení (několikeré - s vychladnutím i bez)
vaření (od minut po několik hodin)
míchání (což je velmi přesně stanoveno)

Tak i řada smáčidel a ustalovačů:
(pro nás zajímavé jsou)
kamenec
hašené vápno
skalice modrá (je tam i zelená a bílá)
a další...

Jako velmi zajímavé je použití moči (do teď jsem to znal jen u borytu a indiga). Udělal jsem si průřez a moč je jen u receptů se lnem, což taky o něčem svědčí. Moč se ovšem přidává až na konci a zamíchává se, takže nevím jak by pomáhala narušit strukturu lnu. Což mne zase napadá - čím nahradit tu zatracenou moč?

Jo a zkoušel jsem barvit tou kůrou z jasanu - má to být dle literatury modrá. Ale nic moc - je to zelenohnědá barva, ale v určité fázi měla břečka modrý nádech, tak to možná mírně jde, ale asi to chce přesně vědět jak.
zoone
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 587
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Modra/Olomouc/Prostějov

Post by zoone »

Pampalíny wrote: Jako velmi zajímavé je použití moči (do teď jsem to znal jen u borytu a indiga). Udělal jsem si průřez a moč je jen u receptů se lnem, což taky o něčem svědčí. Moč se ovšem přidává až na konci a zamíchává se, takže nevím jak by pomáhala narušit strukturu lnu. Což mne zase napadá - čím nahradit tu zatracenou moč?
Já si myslím, že ta moč je spíš ustalovač... A zkus ji nahradit rozpuštěnou močovinou, kterou koupíš v zemědělských potřebách, drogerii, zahradnictví... No prostě všude, kde se prodávají hnojiva :wink: To by snad mohlo stačit...
User avatar
Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1814
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: svobodné území Beskyd

Post by Pampalíny »

Ta mne samozřejmě napadla jako první, ale nevím zda to bude stačit. Je fakt, že močovina je hned po vodě druhou nejdůležitější složkou moči.

Více o moči zde - http://cs.wikipedia.org/wiki/Mo%C4%8D

Napadlo mě smíchat vodu - močovinu a kamenou sůl (NaCl) - čímž by se to asi přiblížilo nejvíce lidské moči.

Pro ustalovač hovoří použití v závěru barvení, ale při výrobě plsti je nám známo použití moči k narušení vlasu.

Schválně udělám pokusy a uvidím :c)
zoone
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 587
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Modra/Olomouc/Prostějov

Post by zoone »

V každém případě to musí být kyselé... A jinak kombinace kyselého prostředí a soli se používá pro ustalování třeba při normálním batikování, takže by to mělo fungovat jako solidní ustalovač.
Moč při výrobě plsti se používá zase z jiných důvodů.
User avatar
Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1814
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: svobodné území Beskyd

Post by Pampalíny »

V ramci odkazu od Vlasty jsem se dostal az sem - http://asgard.tgorod.ru/libri.php3?cont=_dyes2

Jsou tam zajímavé rostlinky, které u nás ne vždy jsou zmiňovány. Jako karbinec evropský či medvědice lékařská. Stálo by to za zkoušku...