Barvení

Řemesla a každodenní život

Moderators: melkel, Jura, Wothan, Kain, Begbie, Rab

User avatar
Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1814
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: svobodné území Beskyd

Re: Barvení

Post by Pampalíny »

Obojí jsem zkoušel. S břečtanem nebo s listy břízy jsem nebyl moc spokojený. Možná vše závisí i na období sběru apod.

Šťovíky (hlavně různými velkolistými) barvím rád. Málo práce a pěkná barva (samozřejmě i díky skalici).

Jinak pokud ti jde o len, tak lněný materiál barvím právě šťovíkem.
vladyka Křesomysl, Velesův lid
---
Historické tržiště / Slované.cz
---
Pište mi přes mail: petr(*)slovane.cz // ne SZ !!!
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Re: Barvení

Post by Knecht »

Jj, jde o ten len co jsme probírali. Tak to je fajn že šťovík jde. Jaké barvy dosahuješ? Četl jsem o "sytě oranžovožluté". Dalo by se třeba dosáhnout rezavé hnědooranžové kdybych to následně vzal ještě např. slabším ořechem?
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
User avatar
Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1814
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: svobodné území Beskyd

Re: Barvení

Post by Pampalíny »

Každý len se ve výsledku zabarví jinak! Rozdíly jsou velmi velké.

Já dělal šťovíkem olivovou:

Image

Možná by to bylo sytěkší po více barveních, ale na onuýce to bohatě stačilo
vladyka Křesomysl, Velesův lid
---
Historické tržiště / Slované.cz
---
Pište mi přes mail: petr(*)slovane.cz // ne SZ !!!
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Re: Barvení

Post by Knecht »

Hm, takže to bude zase Vaříme s překvapením
ale co, tak holt to nebude zářivá barevná košilka, ale další slovanský maskáč co jich mám plnou skříň. Nakonec, muže mají zdobit jeho činy :biggrin: :badgrin: :mrgreen:
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
Yff
Nováček
Nováček
Posts: 37
Joined: Wed 09. Dec, 2009 13:50

Re: Barvení

Post by Yff »

Tak mám za sebou pokus s černou barvou, a musím říct, že výsledek mě poměrně příjemně překvapil.
Když se tu zmiňovalo, že z tužebníku, ani z duběnek se kýžené barvy většinou stejně nedosáhne, tak jsem sáhla po té medvědici.
Na vlnu reaguje úplně úžasně, se lnem to bylo horší, ale mohlo to být způsobeno mimo jiné i tím, že len jsem před barvením neprala. Výsledná barva: len šedá, vlna hóódně tmavě hnědá s černými akcenty. Dopadlo to tak proto, že samotnou medvědici jsem nesehnala, takže jsem se musela spokojit s urologickou směsí, kde je jí na 100g 22,5g a to ještě byla jedna z nejvyšších koncetrací, kterou jsem našla. Výsledné barvení zesvětlují ostatní složky nálevu jako je březový list, petržel, kopřiva a řebříček.
Samotná medvědice by pravděpodobně skutečně dala barvu černou jako uhel.
Pro srovnání na fotce níže foceno na mírně sepraném ale stále ještě výrazném černém tričku, v pozadí opravdu černé klubko akrylové příze, v popředí barvená vlna a kus lnu.
Klubko je barevné nerovnoměrně, jsou tam i světlejší kousky, ale taky skutečně tmavá černá, přiznám se, že je to způsobeno tím, že jsem vlnu nepromíchávala, a nechala jí v koflíku jen tak ležet, takže někde to chytlo víc a jinde míň.
Ve škole jsem nebyla na chemii moc dobrá, takže efekt ztmavení zelenou skalicí byl pro mě něco jako malé kouzlo. Tak mě napadlo, že první barvíř se možná cítil úplně stejně, když na to přišel.. :)
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Re: Barvení

Post by Knecht »

Ta vlna vypadá slušně.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
zoone
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 587
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Modra/Olomouc/Prostějov

Re: Barvení

Post by zoone »

Pekne, opravdu. Zeptam se u naseho bylinkare, jestli ji nemuze sehnat a taky bych to otestoval...

"Co proliješ hrdlem ti už nikdo nevezme..."
User avatar
Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1814
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: svobodné území Beskyd

Re: Barvení

Post by Pampalíny »

ta barva je boží!!!!


medvědice se blbě shání. navíc je chráněna zákonem (jedná se o silně ohrožený druh). Mám v merku jeden zdroj, ale kvůli ochrany přírody jsem to vzdal. Ovšem ta černá barva je silně motivující k tomu, abych pátrání po ní obnovil...

Jinak jedná se o docela malou rostlinku a moc barviva se z ní asi nezíská!
vladyka Křesomysl, Velesův lid
---
Historické tržiště / Slované.cz
---
Pište mi přes mail: petr(*)slovane.cz // ne SZ !!!
User avatar
Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1814
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: svobodné území Beskyd

Re: Barvení

Post by Pampalíny »

p.s. ještě napiš zda extract byl z kořene, květu nebo listu? A jaký poměr byl barviva vůči vlně, protože zdroj na sušené listí bych měl.
vladyka Křesomysl, Velesův lid
---
Historické tržiště / Slované.cz
---
Pište mi přes mail: petr(*)slovane.cz // ne SZ !!!
Yff
Nováček
Nováček
Posts: 37
Joined: Wed 09. Dec, 2009 13:50

Re: Barvení

Post by Yff »

Pampalíny: byl to sušený list, barvila jsem to skoro celou směsí, takže v devadesáti gramech mohlo být necelých dvacet medvědice. Bylo to v litrovém koflíčku, většinou mi to na ta malá klubka stačí. Barvím to ale na polovinu klubek, takže vlny cca 70m.
Že je rostlinka chráněná, to vím, bohužel ani pěstování ze sazenice by u nás nepřicházelo v úvahu, chce vyšší polohy. Pokud by teda bylo listí, bylo by to určitě fajn. Listí se z ní asi skutečně hromadně nezíská, vypadá trošku jak brusinka, pokud i podobně roste, tak ty přírůstky za rok nejsou ani vidět. Sílu má ale opravdu medvědí. :wink:
Yff
Nováček
Nováček
Posts: 37
Joined: Wed 09. Dec, 2009 13:50

Re: Barvení

Post by Yff »

Zelené skalice tak čajovou lžičku třicet minut před koncem barvení, dávám to od oka, možná by to udělalo stejnou službu i když by toho bylo méně. Předtím vařit 45minut v odvaru z čaje, který se vařil samotný cca dva a půl hodiny, a ještě předtím za studena louhoval přes noc. Vlna i len před samotným barvením ještě namořit kamencem. Postup se dá možná ještě i zkrátit, takhle to mám z chytré knížky o bylinkách.
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Re: Barvení

Post by Knecht »

Jak moc vyšší polohy jsou potřeba? Pokud by stačilo okolo 650 mnm, můžu na chalupě založit políčko.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
Yff
Nováček
Nováček
Posts: 37
Joined: Wed 09. Dec, 2009 13:50

Re: Barvení

Post by Yff »

Knecht: za zkoušku nic nedáš, bylinkář to neuvádí od ale jen do /2500m/, výskyt suché světlé borovicové lesy nebo vřesoviště, nevápenitá a humusovitá půda. Roste hojněji už jen v Alpách. Ještě v minulém století byla rozšířená v podstatě po celé Evropě, ale na většině lokalit prostě vymizela. :(
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Re: Barvení

Post by Knecht »

Hmm, možná to zkusím.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
Yff
Nováček
Nováček
Posts: 37
Joined: Wed 09. Dec, 2009 13:50

Re: Barvení

Post by Yff »

Jak psal níže Bohuslav, že dobarvuje dubovou kůrou, tak jsem to taky ještě zkusila, ale výsledek nic moc.
Ze sto gramů čisté dubové kůry sice byl krásný nálev, ale výsledná barva se zastavila někde na nevýrazné lískooříškové hnědé. Jen o trošku tmavší než kopřiva. A to jsem opět použila skalici. Ani to nemá cenu fotit, ale tak jako základ nějakého vzorku dobrý. :)
No aspoň jeden bonus to má, dubová kůra při vaření opravdu krásně voní. :biggrin:
Máte takhle nějakou oblíbenou voňavou barvu? Přiznám se, že mi to většinou všechno voní jako seno, akurát z vína tedy pach nic moc, a bolela po tom hlava, kurkuma ta byla voňavá jak nějaká polívka, no a cibule..tam je to asi individuální.. :p