Šití, tkaní, vyšívání, textilní materiály etc.

Řemesla a každodenní život

Moderators: melkel, Jura, Wothan, Kain, Begbie, Rab

User avatar
Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1814
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: svobodné území Beskyd

Post by Pampalíny »

Strojní šití - podle mě je vhodné je maximálně vynechat. Navíc tohle každý jakž takž zvládne i rukou. U některých prvních tunik jsme alespoň viditelné části odpárali a našili to znova ručně :c)

Ke stroji jsem šáhl jen protože se toho dělalo více a nebyl zrovna čas, jinak bych je nepoužil.
Průser
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 218
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Královské město Velvary

Post by Průser »

A nešel by přes to našít nějakej lem? Jenže kde ho sehnat sám ho vyobit nedovedu, a v galantérce je nekoupim hand made. Nevíte o někom kdo je dělá na kšeft? A za kolik?
User avatar
Rab
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 949
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Libomyšl (Beroun)

Post by Rab »

Velice zajímavá inspirativní novinka - pletací či tkací přeslen, alternativa ke karetkám - sice z doby římské (2. - 3. stol.), ale možná to bylo známo i později (i když podobný nález z raného středověku zatím není):
http://www.muzeum-pribram.cz/dalsi/vsar ... eslen1.pdf
Publikováno v Archeologie ve středních Čechách 8/2, ÚAPPSČ Praha 2004

Image Image
Last edited by Rab on Thu 20. Oct, 2005 15:22, edited 1 time in total.
User avatar
Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1814
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: svobodné území Beskyd

Post by Pampalíny »

Berka wrote:A nešel by přes to našít nějakej lem? Jenže kde ho sehnat sám ho vyobit nedovedu, a v galantérce je nekoupim hand made. Nevíte o někom kdo je dělá na kšeft? A za kolik?
Myslíš karetky? Já jsem levý jak prasce a za dva večery jsem si olemoval celou tuniku dokola! Takže nic těžkého. Ty 4-6 karetek ti někdo udělá nebo bych to mohl nějak zařídit (mám jich asi 20-30).

Ale furt nevidím problém v tom - vypárat a našít rukou. Kdyby jsi měl problém sehnat lněnou nit, tak těch 5- 10 metrů bych ti případně mohl poslat v dopise.

Jo a ke karetkám - osobně jsem se stal odpůrcem chem. barvení a ruční a přírodně barvenou karetku neseženeš. Ale zkus některé LH skupiny, třeba budou mít holky něco na prodej.
User avatar
Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1814
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: svobodné území Beskyd

Post by Pampalíny »

VM karetky z MZM. Ovšem blbé světlo, blbá fotka :c(

Image

Dost mě zarazila velikost, která nebyla moc velká. Neznáte někdo přesné míry VM karetek z rohoviny? Případně porovnání velikosti s karetkami nalezenými z okolních zemí?
Průser
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 218
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Královské město Velvary

Post by Průser »

To Pampalíny Dík moc za rady pokusim se je vyrobit, kdyby mi to nešlo tak ch jich od tebe pár koupil, ale doufám, že to zvládnu :biggrin:
User avatar
Jura
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 357
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Jura »

to Vlamik a ostatni "věční tazatelé" : něco málo k textilní výrobě: http://wothanburg.cz/tkadlec.html
User avatar
Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1814
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: svobodné území Beskyd

Post by Pampalíny »

Wanda wrote:to vlamik: Je to spíš něco podobného jako tkaní na stavu. S náramky přátelství to má společný snad jen tvar a spoutu provázků... :wink:
Na stavu? Je to spíše takové pletení, ale to je jen terminologie. Přidávám se k Jurovi, čtěte... Dnes už i v LH oblasti je na netu spousta věcí.

Někdo mi říkal že "náramky přátelství" mají blízko k tkací destičce, ale tomu já nerozumím. Takové moderní prostředky na přátelství nepoužíváme. My to děláme pěkně po staru. rezavý nůž a výměna kostní dřeně...

Nevím už v kterém fóru, ale byla tu doporučováná kniha o tkaní, osobně jsem si ji koupil a myslím, že nějaká stovka za to stojí.
User avatar
Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1814
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: svobodné území Beskyd

Post by Pampalíny »

Severačka- ceny tam podle mě nejsou. Napsal jsem jim zkusmo mail o ceník, případně jej dám i sem.

Sice mě trochu vystrašili tím, ať si hedvábí sami nebarvíme, ale menší vyblednutí přežiji :c)


PLSŤ - má někdo praktickou zkušenost s výrobou plsti? Tohl je ze stránek Wothanburgu:
Plsť není tkanina(!) - je to vlastně máčená a následně valchovaná vlna, ale i jiné vhodné dlouhé chlupy - např. králičí, bobří apod. Z takto vzniklého materiálu se dají vyrobit klobouky, pytle, boty, závěsy ale i oděvy. Protože výroba plsti nevyžaduje ani předení ani znalost tkaní, jedná se o velmi starou a primitivní techniku. Plsť se vyráběla zaplstěním vláken a to kombinací chemického, tepelného a mechanického působení. Toho se v praxi docilovalo máčením v teplé moči a šlapáním nohama, později pak tlučením v jednoduchých stoupách nebo valchováním na valchách. Podobně jako u výroby sukna tu dojde k narušení povrchu vlasu, k nárůstu objemu a zároveň k jeho zaklesnutí a propletení s jinými vlasy. Výsledkem je poměrně silná hutná látka, kterou je možné bud vyválcovat do podoby různě silného plátu na způsob tkanin nebo napasovat na dřevěné kopyto a dát tak plstěnému výrobku požadovaný tvar beze švů - tak se kupříkladu vyráběly klobouky nebo některé typy obuvi.

Zvažuji vlastní plsť na čepici - klobouk, ale s močí se mi pracovat nechce a nemám valchu :? Takže má někdo praktické zkušenosti?
User avatar
abaddon
Site Admin
Site Admin
Posts: 2015
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by abaddon »

ve skanzenu v Roznove je baracek kde se delala plst... ale i tam se s moci pracovalo ;-)
User avatar
Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1814
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: svobodné území Beskyd

Post by Pampalíny »

Vidíš to, už jsem tam dlouho nebyl a přitom to mám za rohem. Ale teď pojedeme na valašský jarmek, tak tam po tom kouknu. Hlavně mě zajímá ideální teplota, ať něco zase nezkazím.
Předpokládám, že nějaká VM valcha se nedochovala, takže to nejdříve zkusím ztlouct, ale to bude zřejmě dost pakárna.


Ceníky hedvábí
(sice ještě s 22% daní) ale aktuálně zaslané mailem!

http://www.v-klub.cz/ostatni/hedvabi1.xls
http://www.v-klub.cz/ostatni/hedvabi2.xls
Begbie
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 859
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Dymokury

Post by Begbie »

Pampalíny wrote:Tohl je ze stránek Wothanburgu:
... k nárůstu objemu ...
ten nárůst objemu je blbost, při plstění se objem zmenšuje, právě působením teploty a tlaku, to stejné i při výrobě sukna, tkanina se zdrcne :idea:
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Post by Wothan »

Hmm, problém je že tu mícháte do sebe hrušky z jabkama - mluvíte tu o objemu vlasu a o objemu tkaniny, což jsou obávám se dvě rozdílné věci.

Takže, abych to nemusel dlouho okecávat ocituji z našeho webu dvě věci a proto že to zjevně vyžaduje komentář, okomentuji:

K suknu:
-----------
Sukno není označení typu vazby, ale název hotové vlněné tkaniny ( jakékoli předešlé vazby) následně upravované valchováním a postřihováním. Valchování dodatečně mění vzhled i vlastnosti původní tkaniny - provádělo se pomocí dřevěných kádí či koryt, v nichž se tkanina máčela a tlouků či palic, kterými se valchovala; někdy se místo tlučení výchozí tkanina šlapala nohama. Při působení mechanické síly a vhodné chemické lázně - např. lidské moči - se vlněná vlákna v tkanině uvolní a vzájemně zaklesnou, tkanina se pak zkracuje a houstne - stává se pevnější. Postřihováním se dále rovnal vlas sukna na konstantní výšku a za pomocí soukenických štětek a želízek se sukno začišťovalo od uzlíků....

Komentář: celkem zřetelně se tu mluví o tom, že tkanina se v průběhu výroby sukna zkracuje (tedy celkově na objemu ztrácí) ale houstne, proč vysvětlím níž:

K plsti:
---------
...Podobně jako u výroby sukna tu dojde k narušení povrchu vlasu, k nárůstu objemu a zároveň k jeho zaklesnutí a propletení s jinými vlasy. Výsledkem je poměrně silná hutná látka, kterou je možné bud vyválcovat do podoby různě silného plátu na způsob tkanin nebo napasovat na dřevěné kopyto a dát tak plstěnému výrobku požadovaný tvar beze švů - tak se kupříkladu vyráběly klobouky nebo některé typy obuvi...

Komentář: To o čem jsem mluvil (a fakt jsem si myslel že je to z toho zjevné) - je nárůst objemu vlasu v důsledku narušení struktury jeho povrchu vlivem tepla a chemického působení moči. Šupinky tvořící povrch vlákna se zjednodušeně řečeno uvolní a natrčí, takže vlas jakoby "zchlupatí". Tím jednak nabude na objemu - ovšem jaksi směrem dovnitř (tkanina zhoustne) a jednak se do sebe takto upravená vlákna snáze zaklesnou.

Je to takhle jasné? Pochopitelně to co na WB je blbost není, jinak bych to tam nedával, ale vytržené takhle z kontextu to jako blbost vypadá.
User avatar
Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1814
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: svobodné území Beskyd

Post by Pampalíny »

Já osobně jsem to tak pochopil. Takže srozumitelné to je, ale asi záleží jak moc podrobně to člověk čte. Já se to snažil číst podrobně, protože to chci zkusit vyrábět :wink:

Ještě k tomu hedvábí - vyzná se někdo v té nabídce? Co koupit, aby to bylo co nejvhodnější pro raný středověk?
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Post by Wothan »

Nevyznám se v tom ani za mák - to jsou nějaké obchodní názvy a z toho nepoznám vůbec nic. Možná kdybychom měli k dispozici aspoň vzorky, takhle je to sázka do loterie a to je obávám se dost drahá sázka.