Šití, tkaní, vyšívání, textilní materiály etc.

Řemesla a každodenní život

Moderators: melkel, Jura, Wothan, Kain, Begbie, Rab

User avatar
Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1814
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: svobodné území Beskyd

Stav

Post by Pampalíny »

Tak se mi povedlo konečně taky dodělat stav. Docela pakárna teda řeknu. Ufff. :-X
Nakonec jsem zvolil variantu - "žádné rovné prkýnka" :wink: . Na pletení je na tom vlna (kopřiva + sklalice, bílá vlna, ořešák + kamenec). Pletení je pohoda, ale nachystat to je docela namáhavé. Ale to už tu myslím někdo psal.
Image
melkel
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1433
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Re: Stav

Post by melkel »

Pampalíny wrote:Tak se mi povedlo konečně taky dodělat stav. Docela pakárna teda řeknu. Ufff. :-X
Nakonec jsem zvolil variantu - "žádné rovné prkýnka" :wink: . Na pletení je na tom vlna (kopřiva + sklalice, bílá vlna, ořešák + kamenec). Pletení je pohoda, ale nachystat to je docela namáhavé. Ale to už tu myslím někdo psal.
Moc hezké, pravý vidlácký :-)
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Post by Wothan »

Jo, samá vidlice :wink:
Jiskra

Post by Jiskra »

Na netu jsem nasla moc pekny vzor na tkani na karetkach, ale proste jsem nevymyslela jak mam navleknout nite, aby mi vysel. :cry:
Poradte pls...

Image
Image
melkel
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1433
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by melkel »

Jiskra wrote:Na netu jsem nasla moc pekny vzor na tkani na karetkach, ale proste jsem nevymyslela jak mam navleknout nite, aby mi vysel. :cry:
Poradte pls...
Používej dokobalý simulátor a zkus na to přijít:
http://www.theloomybin.com/cw/libindex.html

Když klikneš na jakýkoliv vzor, otevře se ti applet na simulaci karetek.
Jiskra

Post by Jiskra »

Mooooc dekuji. Tak a mam si zase na dlouho s cim hrat.... :mrgreen:
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Post by Wothan »

Narazil jsem v jedné příručce starých rukodělných řemesel na "pletení" na formě - nejde vlastně v pravém slova smyslu o pletení ale nejde ani o tkaní - je to něco mezi tím. Údajně se našly nejstarší takové nálezy u nás v Mikulčicích a pochází prý z 8-10.st. Další pak na Slovensku z podobnou datací. Bylo by to nepochybně zajímavé a nové textilní řemeslo, kdyby...

Nedaří se mi to dohledat v žádné jiné práci - Kostelníková o tom mlčí a to se věnuje i netextilním nálezům (plsti aj.). Beranovou po ruce nemám, ale taky si na to nevzpomínám. Nevíte o tom někdo něco?
zoone
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 587
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Modra/Olomouc/Prostějov

Post by zoone »

Wothan: sice mi ten název nic neříká, ale nejedná se o podobný způsob výroby jako u starých uzlíkovaných palčáků? Někde jsem to viděl a vypadalo to docela jednoduše :)

http://zlin.cz/index.php?ID=43005
"Ze zbytků a malých kousků vlny se vázaly na dřevěných formách-deskách rukavice pro práci v lese."
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Post by Wothan »

Mno, já mám přesný návod včetně fotek těch mladších forem, ale co nemám je nějaká seriózní hist. práce z výzkumů VM kde by se o tomhle mluvilo. Já nepředpokládám že by v té příručce vysloveně lhali, ale tam se zabývají spíše praxí a historii odbyli jednou větou navíc není jasné na co nebo koho se odkazují. Nerad bych aby to dopadlo jako s těma řezanejma kládama ze Starého města :wink:
User avatar
Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1814
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: svobodné území Beskyd

Post by Pampalíny »

Já jsem taky někde četl že je stará historická technika. Ovšem taky v knize o pletení, takže nic průkazného. Osobně by mě to též láká jako řemeslo pro diváky. Navíc by to nebylo asi až tak náročné.
User avatar
Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1814
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: svobodné území Beskyd

Post by Pampalíny »

Asi pro většinu z Vás notoricky známé věci: Rekonstrukce textilu a kousek originál VM testilu. Moravské zemské muzeum. Omluvte sníženou kvalitu fotek.

Image
Image
Begbie
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 859
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Dymokury

Post by Begbie »

Wothan wrote:Narazil jsem v jedné příručce starých rukodělných řemesel na "pletení" na formě - nejde vlastně v pravém slova smyslu o pletení ale nejde ani o tkaní - je to něco mezi tím. Údajně se našly nejstarší takové nálezy u nás v Mikulčicích a pochází prý z 8-10.st. Další pak na Slovensku z podobnou datací. Bylo by to nepochybně zajímavé a nové textilní řemeslo, kdyby...
Tohle "nové textilní řemeslo" :idea: předváděla Hvězdička na bitvě WB, sám jsem Ti o tom říkal když jsme spolu telefonovali před bitvou :wink:
Begbie
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 859
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Dymokury

Post by Begbie »

neboj, určitě to nepředváděla naposled, kdo si objednal videokazetu textilní techniky z NÚLK (rab o nich na některém zdejší debatě psal) má ukázku týdle techniky doma a možná o tom ani neví, paní tam tká na formě rukavici. forma na bačkory je naprosto schodná. zkusim od Hvězdičky zjistit více informací a dám to sem.
Sargon
Nováček
Nováček
Posts: 19
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Košice

Post by Sargon »

vlamik wrote:nepoznate niekto nejaku dobru stranku o karetkovani?
Vlamik, robi u vas niekto karetky?
Průser
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 218
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Královské město Velvary

Post by Průser »

Vím, že už je to dost ohrané téma, ale myslíte že mam v dnešní době ještě šanci uplatnit v L.H. strojní šití? :oops: ?