Šití, tkaní, vyšívání, textilní materiály etc.

Řemesla a každodenní život

Moderators: melkel, Jura, Wothan, Kain, Begbie, Rab

User avatar
Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1814
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: svobodné území Beskyd
Contact:

Post by Pampalíny »

iKDYŽ NEJSEM TOHO TAKÉ PŘÍKLADEM, TAK SE TAKÉ PŘIKLÁNÍM K VÝŠIVKÁM
vladyka Křesomysl, Velesův lid
---
Historické tržiště / Slované.cz
---
Pište mi přes mail: petr(*)slovane.cz // ne SZ !!!
melkel
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1433
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by melkel »

Osobně bych se velmi přimlouval k omezení zdobení jako takového. Naše akce jsou obecně brutálně přeplácané.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Já osobně mám stran výzdoby oděvů celkový poměr výšivek ke karetkám tak 80% výšivek a asi 20% karetek, víc jsem jich taky nepořizoval. Taky bych se přimlouval k většímu podílu výšivek oproti karetkám všude na všech místech od ovinek po čepici.

Jinak stran zdobení - chybí tu umírněnost. Ne všichni dělají programově nobilitu a chvála bohu přibývá víc "normálních lidí" než dalších pyšných pánů z Nemanic. Nicméně i ti prostější se stejně stále snaží do své výbavy našroubovat co nejvíc zdobení, protože nikdo nechce být za chudáka, zato každý druhý je soudě dle jejich dotazů co mi posílají "lépe situovaný družiník velmože" :wink:

Ale když necháme stranou nobilitu a chudinu zbude nám něco co bychom dnes hodně nepřesně nazvali "střední vrstva" - lépe situovaní řemeslníci, šafáři, drobní kupci apod. Tam zapadá naprostá většina lidí, kteří dnes dělají RS. Kolik asi myslíte, že měli ve svých truhlách oděvu? Ještě mnohem později se v závětích eviduje a odkazuje kdejaká odřená fusekle. Oděv měl tehdy zkrátka větší cenu než má dnes pro nás. I movitější řemeslník měl tak jeden dva lepší svrchníky, které si šetřil a nosil je jen do kostela a ve sváteční příležitosti. Ve všední den a na cestách nosil spíš funkční oděv. Jeho oděv nemusel být nutně nazdobený jak vánoční stromeček, dokonce nemusel být zdobený vůbec a přesto svého nositele reprezentoval - například tkaninou. Oni rozeznávali spoustu různých druhů suken - mladší prameny úřední povahy (závěti, soudní záznamy aj.) často uvádějí při popisu oděvu právě kvalitu sukna nebo jeho cizí původ, zato o nějakém zdobení naprosto mlčí. Takže i když dáte vedle sebe dva lidi a oba budou mít na sobě "jen" nezdobený vlněný svrchník, může být mezi nimi diametrální rozdíl - v kvalitě sukna, ve volbě barvy a kvalitě barviva, preciznosti šití apod. Chápu, že tohle nejsou věci které na první pohled praští do očí dnešního člověka, ale my to přece primárně děláme pro sebe ne? :wink:

A na závěr jedna věc trochu mimo mísu, ale mám pocit že si spousta lidí myslí, že každý raně středověký velmož byl obklopen družinou movitých zazobaných bojovníků, kteří neměli nic jiného na práci než boj a hody. Třeba údělná knížata si mohla dovolit vydržovat takové oddíly, ve starším období máme knížecí velkodružinu a nějaké družiny měly i staré rody typu Slavníkovců nebo Vršovců. Ale kolik si asi tak myslíte že měl k ruce družiníků-vojáků RS feudál? Dejme tomu v 11-12.st. kdy vzniká česká šlechta? Počítali jsme to třeba u nás - Curie není na svou dobu zrovna malé sídlo a existence takového sídla by si už vyžádala opravdu slušné panství, několik vsí apod. Přesto ani já jako pán takového sídla bych si nemohl dovolit vydržovat najaté vojáky. Prostě by byl problém je uživit. Jako družiníci tak sloužili blízcí příbuzní pána, jeho šafář, popřípadě jeho synové apod. V případě potřeby pak mohl povolat i některé ze svých lidí, kteří se v civilu živili jako sedláci nebo řemeslníci ale byli mu povinováni příležitostnou vojenskou službou a ai tady si rozmyslel zda pro něj nejsou cenější ve svém povolání než v poli. Tihle lidé nebyli chudáci, ale už jen pořídit si výstroj a výzbroj (pokud jí alespoň z části nedostali od pána) pro ně představovala obrovský výdaj a těžko si je lze představit, notabene na nějakém válečném tažení, nazdobené od hlavy po paty v karetkách a brokátu.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
Aileen Uaine
Nováček
Nováček
Posts: 8
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Chrudim, Ostrava
Contact:

Česání vlny

Post by Aileen Uaine »

Ahoj, chtěla jsem se zeptat, jestli tu má někdo zkušenosti s česáním vlny bodlákem? Dočetla jsem se, že se snad používal Dipsacus sativus - štětka soukenická, ale v praxi se mi nedařilo... Zelená je moc měkká a suchá se drolí a odlámané štětiny se zamotávají do vlny :( Předem díky za rady
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by Knecht »

nezkoušel jsem ale pokud je to soukenické tak se tím spíš počesávalo sukno než vlna jako taková, ne? To počesávání jsem četl že se dělalo i ježčí kůží.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
Müscha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1243
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Chlumec nad Cidlinou/Praha/Mikulčice
Contact:

Post by Müscha »

Soukenická štětka je - jak píše Knecht - na počesávání sukna. Viz. práce H. Březinové Textilní výroba v českých zemích ve 13.-15. století : poznání textilní produkce na základě archeologických nálezů.
Není Boha kromě Boha a Ježíš je jeho prorok.
Begbie
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 859
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Dymokury
Contact:

Post by Begbie »

Opravdu je problém zadat heslo do vyhledávače ?

http://www.google.cz/search?hl=cs&q=Nal ... =&aq=f&oq=
Dobrý den, máte zmrzlý držťky ?
Ne, my si topíme!
   http://www.rucnitkani.cz
Begbie
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 859
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Dymokury
Contact:

Post by Begbie »

Dobrý den, máte zmrzlý držťky ?
Ne, my si topíme!
   http://www.rucnitkani.cz
michlena
Nováček
Nováček
Posts: 37
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by michlena »

Omlouvám se, jestli budu mít opět nějaké nemístné dotazy, ale jak my alternativní matky inklinujeme k těm přírodním/přirozeným věcem, tak vybavujeme sebe i svá dítka přírodními funkčními oděvy, čímž pádem (vzhledem k cenám) některé z nás též doma pilně tvoří a marně jsme pátraly po vlněné metráži....

Dneska jsem, zabývajíc se stále problematikou přírodního barvení, narazila na stránky, kde se dají zakoupit materiály na kroje, a mají tam i sukno a 100% vlnu označenou jako "kašmír" (takové ty klasické babičkovské šátky, ale v metráži), jenže vyvstala otázka, zda to jaksi není kousavé?

Když sem opět strkám hlavu, tak bych se ráda zeptala, kde nakupujete vlněné látky v metráži? (určitě je to někde napsané, ale rodina se již dosti bouří proti matce trvale usazené u noťase, takže se omlouvám, že nehledám, ale rovnou se táži :oops: :oops: :oops: )

Díky předem! :p

P.S: pro zasvěcené - Ostoje jsem již zdolala - začátek byl vskutku náročně rozvláčný, Bidlovou mám též, a z Pittnerové mám za sebou úvod - je to super - zase si po dlouhé době rozšířit obzory jiným směrem, než je výchova zdravého sebevědomého jedince 21. století :biggrin:
Přátelská náštěva z Nošenídětí.cz ;o)
zoone
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 587
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Modra/Olomouc/Prostějov
Contact:

Post by zoone »

Nechci ti brát iluze, ale 100% vlana označená jako kašmír je téměř nereálná a spíše blbost (netvrdím že nemůže být ale vyrábět vlnu výhradně z kašmírské kozy, s tím jsem se ještě nesetkal). 90% vlna s kašmírem je něco jiné.
Kousavost je otázkou zdroje suroviny, stejeně tak jako zpracování (hladce stočená vlna žere opravdu málo, volně stočená žere jak čert) a také zdroje vlny (merino, klasická, příměsy atd.).

"Co proliješ hrdlem ti už nikdo nevezme..."
User avatar
Lenka
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 264
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Ostrava
Contact:

Post by Lenka »

Ty babičkovské šátky bývaly vlněné, s příměsí kašmíru a to bude i ta metráž. Já mám nějaké staré po babičce doma a je fakt, že trochu koušou, ale nijak dramatické to není. Navíc skvěle hřejí. Vážu si je, když mně bolí v krku. Záleží na co to chceš. Pokud to nebude mít to dítě na holé tělo, určitě mu to vadit nebude. Jinak třeba v Uvě jsem viděla šátky z Indie, složení 90% kašmír a 10% hedvábí. Na omak byly hodně příjemné a nekousaly vůbec.
michlena
Nováček
Nováček
Posts: 37
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by michlena »

Zoone, to je mi právě jasné, proto jsem napsala 100%vlnu označenou jako "kašmír" v uvozovkách :biggrin: Kdyby to byl kašmír (a i takové svetříčky mám ve své sbírce :wink: ), tak by to bylo označené jako 100% kašmír, protože to je úplně jiná cenová katerogie :mrgreen: Slovem "kašmír" mají v tom obchodě označenou kategorii, ve které se ty květované látky nacházejí, ale s kašmírem jako materiálem to nejspíš nemá nic společného, asi se prostě těm šátkům/vzorům tak říkalo :-k

U kašmíru, což vás v RS naštěstí vůbec nezajímá :lol: , je problém, že je dost chlupatý a tím pádem podle mě pro děti nevhodný :evil: ale tááák heboučký! :biggrin:
Merino žere jen vyvolené jedince, většinovou populaci vůbec, naopak je velice příjemné, ale merino do RS určitě tak nepatří, leda byste byli zaměřeni novozélandský RS :mrgreen: Mám z něj i spodní prádlo :wink:
Pak bych zařadila lambswool (jehněčí vlnu), tak mě osobně nežere, ale dost lidí už jo.
A nejvíc žere ta naše "obyčejná" ovčí vlna - ale tam záleží hodně i na tom zpracování jak píšeš (OT RS např. úprava superwash je nežeroucí, ale zase bez lanolinu). Ale, že záleží na tom, jak je svinutá, to jsem fakt nevěděla! :shock: - musím to hned poslat dál u nás na diskuzi :lol:

Lenko, vlastním i kašmírovo-hedvábný svetřík (cca 50/50) a ten je teda úžasně heboučký a nekousavý 8)

V těch přírodních materiálech už se docela dobře orientuju, spíš potřebuju vědět, kde (když si sukno nevyrobíte vlastnoručně) nakupujete a jestli je nošení těch věcí sebeobětování nebo jestli jsou nekousavé? :biggrin:
Taky v tom obchodě mají sukno rozdělené na tři hmotnostní kategorie, ale já si teda nedovedu udělat představu, jak taková 100% vlna v gramáži 720g/m2 asi vypadá v reálu :( Máte s tím nějakou zkušenost?
Je to tady http://www.kroje.inshop.cz/inshop/
Přátelská náštěva z Nošenídětí.cz ;o)
zoone
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 587
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Modra/Olomouc/Prostějov
Contact:

Post by zoone »

michlena wrote:V těch přírodních materiálech už se docela dobře orientuju, spíš potřebuju vědět, kde (když si sukno nevyrobíte vlastnoručně) nakupujete a jestli je nošení těch věcí sebeobětování nebo jestli jsou nekousavé? :biggrin:
Taky v tom obchodě mají sukno rozdělené na tři hmotnostní kategorie, ale já si teda nedovedu udělat představu, jak taková 100% vlna v gramáži 720g/m2 asi vypadá v reálu :( Máte s tím nějakou zkušenost?
Je to tady http://www.kroje.inshop.cz/inshop/
To už je gramáž tak na kabáty... Vlnu nakupuju kde se dá a co zrovna přijde pod ruku. Občas se dá sehnat i 100% za rozumnou cenu. Přes net bych to nekupoval, kor v tom šopu, je to tam drahé.
Jinak žádné sebetrýznění jsem nikdy neplánoval a i přesto vlastním dost vlněných věcí. Jsou i tací, co spí pod vojenskou vlněnou dekou jen ve spodním prádle a taky jim to nevadí.

"Co proliješ hrdlem ti už nikdo nevezme..."
Begbie
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 859
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Dymokury
Contact:

Post by Begbie »

Já například nosím 100% vlněné ručně tkané kalhoty na vostro a nepovažuju se za sebetrýznitele :twisted:
Dobrý den, máte zmrzlý držťky ?
Ne, my si topíme!
   http://www.rucnitkani.cz
richardrg
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 120
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by richardrg »

Vlny jsou jak již někdo psal různé, i já mám slušnou sbírku a některé koušou a jiné ne.
Pokud by si chtěla docela slušný výběr zkus v Praze Stock hause Italská, někde jsem jim tady dělal reklamu. Vlna je na výběr asi z 80 vzorků, včetně kašmírů. Orientačně ceny 100% vlna 350,- za metr , s kašmírem kolem 450,-
Post Reply