Šití, tkaní, vyšívání, textilní materiály etc.

Řemesla a každodenní život

Moderators: melkel, Jura, Wothan, Kain, Begbie, Rab

User avatar
Vladan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 526
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Strakonice

Post by Vladan »

Ve vrcholném středověku jsou obleky, které tomuhle dost odpovídají (i to prostřižení rukávů). Může to být surcote s pevně našitou kapucou (opravdu se jedná o zimní provedení), nebo gardecorps (zimní oděv). Oba tyto oděvy by pro tyhle podmínky byly ušity z poměrně silné vlněné látky a jsou alespoň ve 14. stol. oblékány na suknici jako poslední vrstva.

Pro bližší informace doporučuji projít fórum odívání ve vrcholném středověku.
Vítězství nebo smrt!
Hanýsek
Nováček
Nováček
Posts: 2
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Hanýsek »

Pánové děkuji
Wothan : Psal jsi , že samostatné kápě na vidlácích jsou doložené poměrně často ... napiš prosím název díla ve kterém jsou (se v tom ještě moc neorientuju, tak sem to asi přehlíd) - já už si to v něm dohledam...díky
User avatar
Bohuslav
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 654
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Teplice/Praha

Post by Bohuslav »

Je to dost zvláští - Itálie holt no.

Vzhledem ktomu ,že v tom 12. století jsem pro toho nenašel nějaké srovnání tak je to zařazuje špatně ,ale v zásadě jsou tu dvě možnosti(jakožto pozdější vývoje).

Buď je to něco na způsob svrchníku s volným rukávem (který jinak známe až z poloviny 13.století-Macievská bible,Život Edwarda vyznavače

a nebo něco na způsob Gardecoprsu ,který mám zatím doložený nejdřív cca k roku 1230



Vzhledem k tomu ,že v tom Ebulovi jsou dva výjevy a jednou to spíš vypadá ,že je to něco na způsob volného rukávu a pak v druhém obraze tu ruku mám zas prostrčenou rukávem ,tak fakt nevím k čemu si více přiklonit.Je ovšem fakt ,že v se někdy najde i gardecoprs ,který zas má spíš podobně řešený rukáv jako ten volný (rozdíly tam bývají především v délce rukávů)právě převážně v té polovině 13.století.
Ale v každém případě pokud nechceš dělat Itálii ,tak bych se tomu zatím spíš vyhnul ,pokud se k tomuto typu nenajde více analogií.

I ta spojená kapuce mě docela překvapuje ,protože ty první svrchníky co já znám mají spíš kapucu oddělenou a jediné co jsem našel jako prokazatelně spojenou kapucu se svrchníkem je kutna sv. Františka z Assisi (dvě vyobrazení ,jak si ji šije ze začátku 14.století) Jinak mi obvykle příjde ,že spíš je nosili zvlášť. Ikdyž ve Fecampském žaltáři(1180) jsou taky svrchníky s 3/4 rukávem ,které vypadají ,že by asi měly být spojené s kapucí

volný rukáv - http://www.medievaltymes.com/courtyard/ ... etail1.gif
http://www.medievaltymes.com/courtyard/ ... etail1.gif

gardecorps-tento typ je právě ten co má ještě spíš jen ten rukáv přišitý podobně jako volný ,ale je delší. http://www.medievaltymes.com/courtyard/ ... tm15vd.gif http://www.medievaltymes.com/courtyard/ ... etail3.gif
Image V ničem, co vykládám, si nečiním nárok na vymezení pravdy, ale pouze vymezení vlastního názoru.Abélard
Björn Hundolfr
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 358
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Vyškov (Teď spíš Praha)

Post by Björn Hundolfr »

Je mi jasné že odbočím od tématu ale steně nedá mi to abych se nezaptal.

Mám v plánu žačít šít prošívku a rukávy bych přidělal řemínky, takže budu muset do kůže nebo látky nadělat díry, no a tak mě napadá čím je vystužit aby se nerozthli. Dnes se k tomu používají takový ty očka co se do toho vloží, ale používalo se i předtím něco? napadá mě obšití ale to je šileně pracný.
Jak pak to děláte vy?

Slovan je etnikum. Viking je diagnóza - 

Knecht)" Image
zoone
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 587
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Modra/Olomouc/Prostějov

Post by zoone »

Pokud to budeš dělat s dost kvalitní a tlusté kůže tak ti žádné trhání nehrozí... Nebo mě se to aspoň prozaím nestalo, pokud jsem tu kůži nějak nezničil sám (třeba nevhodným mořením a následným skřehnutím.

"Co proliješ hrdlem ti už nikdo nevezme..."
Björn Hundolfr
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 358
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Vyškov (Teď spíš Praha)

Post by Björn Hundolfr »

Aha dík a u látek?

Slovan je etnikum. Viking je diagnóza - 

Knecht)" Image
Begbie
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 859
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Dymokury

Post by Begbie »

zpevnit kůží a do toho pak udělat dirky
Dobrý den, máte zmrzlý držťky ?
Ne, my si topíme!
   http://www.rucnitkani.cz
Björn Hundolfr
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 358
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Vyškov (Teď spíš Praha)

Post by Björn Hundolfr »

Aha děkuju všem za rady

Slovan je etnikum. Viking je diagnóza - 

Knecht)" Image
User avatar
Maršálek
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1068
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové

Post by Maršálek »

Björn Hundolfr wrote:Aha dík a u látek?
Doporučuji dirky v látce obšít, není to až tak pracné a zpevnění je výrazné.
Kovové dirky znám ze 14. a 15. st., ale našel jsem jich poskrovnu a to především pro 15. st.
Ich dien!
Dassenka
Nováček
Nováček
Posts: 3
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Dassenka »

Maršálek wrote:
Björn Hundolfr wrote:Aha dík a u látek?
Doporučuji dirky v látce obšít, není to až tak pracné a zpevnění je výrazné.
Kovové dirky znám ze 14. a 15. st., ale našel jsem jich poskrovnu a to především pro 15. st.
Hlavně pokud to půjde tak ty dírky neprosekávat! Dřív jsem to tak dělala a oblepovala lepidlem a pak obšívala, ale zloběj.
Lepší je dírky udělat roztažením nití, prostě ty nitě něčím od sebe odstrčit a pak to teprva obšít. Při vyšívání se na to používá speciální nástroj, ale jde to i tužkou...
User avatar
Zuza
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 117
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha 6

Post by Zuza »

Nejlepsi vyztuzeni jsou kovove krouzky (tzv. pruchodky = grommets), to vydrzi hodne a zvlast, jak rika Dasenka, neprosekaji-li se dirky, ale pouze zvetsi, roztahnou (bodcem ci specialnim sidlem).

Co ja vim, tak kovove pruchodky byly vynalezeny v r. 1828, do te doby se vsechno obsivalo rucne.

Nicmene, nekde jsem slysela - asi to byl nejaky kec, ale... ze se objevilo, ze pruchodky se pouzivaly mnohem driv??? Vi o tom nekdo neco? Nebylo to spis neco podobneho, ale pouzivaneho na uplne jiny ucel???

Image
Posadowski
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 155
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Bohuslavice nad Metují

Post by Posadowski »

Zuza wrote:...kovove krouzky... ...pouzivaneho na uplne jiny ucel???
No, známý pás královny Elišky, v držení muzea v Hradci Králové (podrobný popis viz třeba Zíbrt, Solař nebo Bienenberg, přebírají jeden od druhého) má na základní látce připevněné velké ozdoby, stříbrné růžice s otvorem uprostřed pro upnutí ve sponě (jako páskové dírky). Jak jsem to viděl, tak ty růžice nejsou našité, ale jakoby nanýtované tak, že právě ten střed tvoří jakoby průchodku a z druhé strany je to roznýtované na látku. Netvrdím, že se to skládá ze dvou dílů rozklepnutých do sebe (jako současné průchodky) ale funkci to má v podstatě tutéž.
Co se týče datace, je dosti problematická, první zmínka o pásu je z roku 1497 kdy jej jako svůj majetek odkazuje v závěti nejvěší hradecká lichvářka, podle všech znaků na něm viditelných je ale tento pás mnohem starší.
User avatar
Zuza
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 117
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha 6

Post by Zuza »

Myslis ten jak je tez videt v Kybalove?

Jinak tenhle typ "pruchodek"/nytu se v anglictine nazyva eyelets, oni rozlisuji mezi eyelets (1 kus) a grommets (2 kusy).

Mno tak tady v tom pasu ten napad videt je, ale zjevne nikomu nedocvaklo to pouzivat i na obycejne snerovani...:-)

Image
User avatar
Maršálek
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1068
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové

Post by Maršálek »

Zuza wrote:Myslis ten jak je tez videt v Kybalove?

Jinak tenhle typ "pruchodek"/nytu se v anglictine nazyva eyelets, oni rozlisuji mezi eyelets (1 kus) a grommets (2 kusy).

Mno tak tady v tom pasu ten napad videt je, ale zjevne nikomu nedocvaklo to pouzivat i na obycejne snerovani...:-)

Doporučuji si projít obrazy druhé poloviny a sklonku 15. st. (např. Van der Weyden), kde se občas objevují kovová očka na šněrování oděvů - omlouvám se ale tady konkrétně nedoložím. Můžu se zaručit, že jsem je na pár obrazech našel, ale není to mé období a tak si nevybavím konkrétní zdroje. Nicméně prokazatelně to někoho napadlo :wink:
Ich dien!
Posadowski
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 155
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Bohuslavice nad Metují

Post by Posadowski »

Zuza wrote:Myslis ten jak je tez videt v Kybalove?
...se v anglictine nazyva eyelets
Jojo, v Kybalové taky je, ale tam ta fotka stojí za...
No ono se eylets v Anglictina nazývá kde co, to můžou být taky dírky jen obšité, nebo i očka...
Maršálek má pravdu, kovová očka jsou v 15. st používaná, nebo kovové kroužky, ale ani moje období to není, takže to nemám zpracované...