Šití, tkaní, vyšívání, textilní materiály etc.

Řemesla a každodenní život

Moderators: melkel, Jura, Wothan, Kain, Begbie, Rab

michlena
Nováček
Nováček
Posts: 37
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by michlena »

Díky! To jsou konkrétní a zajímavé reakce :lol: :lol: :lol:

Já mám merino podprdu a jsem nadšená, vlnu teď nosím jako spodní vrstvu celou zimu a jsem konečně šťastná :p
Ovšem vojenská deka by mě asi sežrala i kdybych byla ve skafandru :badgrin:

Ještě mě napadla jedna věc, jak kousající vlnu zkrotit - nalanolinovat, to prý pomáhá :wink:

Zoone - teď se dívám na bydliště - to "kde se dá" se dá uskutečnit i v Olmiku nebo v Prostějově, to by pro mě nebyl problém :-k
Přátelská náštěva z Nošenídětí.cz ;o)
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Post by Wothan »

Já třeba nosím bruchy z poměrně silného lnu nebo konopí a nohavice vlněné a problém s tím nemám. Dokonce mám i v létě radši ty vlněné nohavice než lněné. Ten len mne zpočátku trochu kousal, vlna taky, ale poměrně rychle se to poddalo - buď se nějak poddala ta tkanina nebo já, nevím :wink:

Fakt ale je že tuniku z něčeho z čeho jsou ty nejhrubší vojenské deky na holé tělo bych asi neoblékl.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
luinien
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 202
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Prostějov/Olomouc/archeoskanzen Modrá

Post by luinien »

michlena wrote:... to "kde se dá" se dá uskutečnit i v Olmiku nebo v Prostějově, to by pro mě nebyl problém :-k
To kde se dá, se dá často dobře provést právě v Prostějově, kde je jeden skvělý velkoobchod s látkami a o něco méně v Olmiku, kde už to chce větší štěstí.
michlena
Nováček
Nováček
Posts: 37
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by michlena »

Begbie - dívaly jsme se včera s úžasem :shock: na ten váš web - v diamantové vazbě a dokonce i ve stejné barvě se vyrábí jeden velmi oblíbený šátek (Storchewiege Leo), jsou tím diamatnovým keprem vyhlášení - každý lehce orientovaný v problematice ho hned pozná :biggrin: Strašně by nás zajímalo, jestli by to mělo stejné nosičské vlastnosti i ve 100% vlně :mrgreen: No nic, omlouvám se, ale byl to prostě silný zážitek :oops: :lol:
Přátelská náštěva z Nošenídětí.cz ;o)
michlena
Nováček
Nováček
Posts: 37
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by michlena »

Wothan wrote:Dokonce mám i v létě radši ty vlněné nohavice než lněné.
Jojo vlna má skvělé termoregulační vlastnosti, což je stejně dobře využitelné v létě jako v zimě :p Jenom teda při propocení může víc kousat :( Ale zase nesrovnatelně déle udrží pocit sucha než cokoli jiného. Než u mě nastalo toto vlněné období, tak len byl můj nejoblíbenější materiál :) Letos jsem nosila všechno vlněné a bylo to super, ale teď jsem objevila ještě úpletové triko ze 100% hedvábí a to je kombinaci s vlněným trikem prozatím top :biggrin:
Přátelská náštěva z Nošenídětí.cz ;o)
zoone
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 587
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Modra/Olomouc/Prostějov

Post by zoone »

Ja mam treba prosivku z vojenskych dek a nepodsitou. Uz sem ji mel i na hole telo a nebyl problem a to ze se clovek zapoti....

"Co proliješ hrdlem ti už nikdo nevezme..."
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Post by Wothan »

Ono i mezi těmahle dekama může být dosti citelný rozdíl :wink:
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
michlena
Nováček
Nováček
Posts: 37
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by michlena »

zoone wrote:Ja mam treba prosivku z vojenskych dek a nepodsitou. Uz sem ji mel i na hole telo a nebyl problem a to ze se clovek zapoti....
Ojoj, napadají mě :oops: :lol: to se člověk kolikrát ...no nic. Jenom, že při některých činnostech, při kterých se dá dost zapotit, si člověk dalších věcí moc nevšímá - tak to se pak nedá považovat za relevantní informaci :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Ještě mě v té souvislosti napadlo, že když jsem začínala s tímhle vlněných úletem :biggrin: tak mě kousal rolák u krku a někdy i na dalších částech těla a pak to teda taky přešlo :p Protože s dítětem v šátku je taky děsný vedro, jak se hřejeme vzájemně - na zimu je nošení výborná aktivita :biggrin: A když jsem k tomu ještě táhla další 2 kousky na saních, tož to sem byla durch raz dva :roll:
Přátelská náštěva z Nošenídětí.cz ;o)
Modras
Nováček
Nováček
Posts: 2
Joined: Mon 07. Dec, 2009 22:13

Re: Šití, tkaní, vyšívání, textilní materiály etc.

Post by Modras »

téma: ovinovačky

Zdravím všechny
Nemá někdo popis nálezů raně středověkých ovinovaček? Materiál, rozměr příze (průměr vláken), hustotu tkaní, šíři tkaného pásu, . . . barvení, zdobení
pokud to už tady na fóru je, tak mě omluvte že jsem špatně hledal. Ačkoli slovo ovinovačky na fóru je, tak vyhledávač mi ho nenašel. Ani výraz "ovínky", pouze 11 výsledků při hledání slova"onuce".
Modras
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Re: Šití, tkaní, vyšívání, textilní materiály etc.

Post by Wothan »

Já osobně si vůbec nevybavuji od nás nějaký nález dochovaných ovinek z RS - znám je pouze z ikonografie (např. tuším v Gumpoldově legendě jsou vidět dobře rozmotané na noze sv. Václava) a jako nepatrné fragmenty tkanin na vnitřní straně kožených zbytků bot z Velké Moravy. Z toho samozřejmě nelze vydedukovat nic víc - zda šlo o onuce čtvercového nebo trojůhelníkového tvaru nebo ovinky motané už od špičky přes chodidlo apod. Jen fakt, že noha nebyla v botě naboso, ale byla chráněna tkaninou. Z Francie jsou doložené šité textilní punčochy (nebo návleky na holeně) apod. A lidé od Vikingů ti možná doplní nějaké nálezy ze Skandinávie.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
Begbie
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 859
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Dymokury

Re: Šití, tkaní, vyšívání, textilní materiály etc.

Post by Begbie »

Dobrý den, máte zmrzlý držťky ?
Ne, my si topíme!
   http://www.rucnitkani.cz
Modras
Nováček
Nováček
Posts: 2
Joined: Mon 07. Dec, 2009 22:13

Re: Šití, tkaní, vyšívání, textilní materiály etc.

Post by Modras »

Díky Begbie
podle obrázků to je právě to co jsem potřeboval, chvíli mi bude trvat než to přečtu.
Děkuji také Wothanovi.
Modras
Yff
Nováček
Nováček
Posts: 37
Joined: Wed 09. Dec, 2009 13:50

Re: Šití, tkaní, vyšívání, textilní materiály etc.

Post by Yff »

Poslední příspěvek z minulého roku, tady to jede teda. :)
Chtěla jsem se zeptat: jak to sakryš dělá, viz odkaz
http://trissino.rajce.idnes.cz/Wolin_2009/#P1270126.JPG
na první pohled to vypadá jako standardní destička na tkaní popruhů, trošku širší pravda, ale s tou se dají vytvořit pouze jednoduché geometrické vzory, a rozhodně ne takováhle krása. Dokázala bych si to představit s karetkami, ale tohle? Viděla jsem kdysi něco podobného na standardním stavu, kde používal tkadlec k vytvoření jednoduchého zatkávaného vzoru taková "pravítka". Asi mi to dneska moc nešrotí, ale fakt nemůžu přijít na to, jakou technikou je to vytvořené, vidím něco takového prvně...
User avatar
Bestian
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1338
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: České Budějovice

Re: Šití, tkaní, vyšívání, textilní materiály etc.

Post by Bestian »

Rozhodně se v tom nevyznám a tim spíše mě to také zajímá, hodlám vyrábět dívkám do skupiny alespoň dva hřebenové stávky. Není to tím, že se člunek neprovléká pod všema vláknama ale pod vybranýma?
Werner I. z Pořešína,
bratr Pribyslava II. z Pořešína,
věrný přítel, rádce a lovčí Petra I. z Rožmberka.

Kdo nechce, hledá důvody. Kdo chce, hledá způsoby.
User avatar
woden
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 203
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Re: Šití, tkaní, vyšívání, textilní materiály etc.

Post by woden »

Podla mna to bude jedina moznost ako to spravit. Tak isto ako sa tka keprova vazba tak isto tu vynechava niektore casti aby vynikol vzor.