Šití, tkaní, vyšívání, textilní materiály etc.

Řemesla a každodenní život

Moderators: melkel, Jura, Wothan, Kain, Begbie, Rab

Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Post by Wothan »

Tady se snad nikdy nedebatovalo o tom zda něco takového existovalo, to přece dobře víme, problém byl v tom jestli to existovalo v RS a to se nám zatím doložit nepodařilo. Jinak mluvit ve 14.st. o "slovanském prostředí" a míchat to do RS asi nebude úplně na místě z čehož plyne že podobné písemnosti bych bral příště s velikou rezervou.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
Bonemina
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 324
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha/Olomouc

Post by Bonemina »

No vzhledem k tomu, že už ta první dvojice je z Velislavovy bible, což je pěkných pár set let od Velké Moravy, nemyslím, že by si ty další autor přesně vybral jen z raného středověku...
Bonemina
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 324
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha/Olomouc

Post by Bonemina »

Tak mě napadá trochu blbý OT dotaz - od které doby se vlastně obecně přestává mluvit o Slovanech?
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Post by Wothan »

No to záleží na tom jak to bereš - pokud etnicky nebo geneticky, tak o tom můžeš mluvit ještě dneska :wink: Ale asi vím co myslíš - obecně se o Slovanech obvykle mluví před vznikem pozdějších "národních států", pak už se obvykle mluví o kultuře a dějinách jednotlivých národů. Kde ale přesně je nějaká striktní hranice nevím, zřejmě nikde. A pokud jde o kulturu a s tím spojené věci (třeba právě ta móda) - u nás byla (zejména v prostředí společenských elit) už od RS silně ovlivňována Západem a později to nebylo jiné, možná ještě intenzívnější, takže je dost obtížné mluvit o "slovanském prostředí" nebo "Slovanech" v této souvislosti.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
Bonemina
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 324
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha/Olomouc

Post by Bonemina »

Díky.

Nemyslela jsem to v módě, ale obecně, pro označení skupiny osob. Ony ty národní státy vznikají poměrně pozdě, ale označit už třeba Přemysla Otakara II. za slovanského panovníka, to rve uši...
Ale to by bylo téma pro úplně jinou diskuzi.
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Kain »

Známá se mě opět ptala na šaty v těhotenství a mě napadlo ještě jedno řešení - co pro případ těhotenství rozešít šev pod paží tak, aby šlo prso prostrčit? Šaty jsou volné, takže pootočit jdou, ale samovolně ňadro nevypadne. Díky gravitaci se drží látka u sebe a po ukončení doby kojení stačí dva švy a šaty jsou jako předtím (do dalšího dítěte). dají se tak využít běžné šaty, je to práce na chvíli, je to vratný proces a na vzhled šatů to nemá vliv, nemusejí se vyhrnovat a nemusíme operovat s velikým výstřihem. A kdyby se tam dala jednoduchá tkanice, tak je to vůbec praktické...

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
Bobr
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 341
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Bobr »

a este lepsi by to bylo na kojeni :twisted:
Ósnjallur mađur
hyggst munu ey lifa,
ef hann viđ víg varast;
en elli gefur
honum engi friđ,
ţótt honum geirar gefi.
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Kain »

Já to myslel na kojení a ty to víš! A já vím, že to víš, a ty víš, že já vím, že to víš...zajímavé časy na tebe :twisted:

Každopádně to má jiné výhody, dají se tam snadno prostrčit ruce :)

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
Scar
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 245
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Komjatice (Nitra)

Post by Scar »

Bonemína: Záleží to od krajiny. Obyvatelia Slovinska a Slovenska boli označovaní za Slovanov počas celého stredoveku, zrejme až do nejakého 18.- 19. storočia.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Post by Wothan »

Snad jen že by měl rychle zapomenout na vatelín i na dyftýn.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
User avatar
Bohuslav
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 654
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Teplice/Praha

Post by Bohuslav »

K tomu kojení , dost často vídám tento způsob http://143.50.26.142/listpics/listpics. ... &ID=442437 University Library Graz¨, Ms.0832 fol 0019r[/img]
Image V ničem, co vykládám, si nečiním nárok na vymezení pravdy, ale pouze vymezení vlastního názoru.Abélard
User avatar
Maršálek
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1068
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové

Post by Maršálek »

KOHO z Hrabišína wrote:K tomu kojení , dost často vídám tento způsob http://143.50.26.142/listpics/listpics. ... &ID=442437 University Library Graz¨, Ms.0832 fol 0019r[/img]
no vida, jak jsi se naučil citovat, chválím. obávám se však, že zrovna tohle vyobrazení příliš velkou vypovídací hodnotu nemá, nehledě na jeho dataci :wink:
já jsem v souvislosti s praktickou potřebou kojení nejčastěji narazil na ženské šaty, které jsou vepředu rozstřižené do úrovně ňader a zapínají u krku se na ozdobnou jehlici
Ich dien!
User avatar
abaddon
Site Admin
Site Admin
Posts: 2015
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by abaddon »

tak nektera by to mozna vynadala i rukavem... mozna zalezi na dispozcich te ktere zeny ;-)
Your freedom will grow each time you say: No!
Bonemina
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 324
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha/Olomouc

Post by Bonemina »

Tak to by nedala ani Věstonická Venuše... ;-)
User avatar
Bohuslav
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 654
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Teplice/Praha

Post by Bohuslav »

Maršálek wrote: já jsem v souvislosti s praktickou potřebou kojení nejčastěji narazil na ženské šaty, které jsou vepředu rozstřižené do úrovně ňader a zapínají u krku se na ozdobnou jehlici.

http://www.wga.hu/art/t/tino/charity1.jpg
Charity
c. 1321
Marble, height: 136 cm
Museo Bardini, Florence


Si nemůžu pomoc ,ale tohle prostě vidám prostě moc často (teda ,ne že by kojila dva najednou, ale ty průstřihy). Ví,že je to divný ,ale je to tam.
Image V ničem, co vykládám, si nečiním nárok na vymezení pravdy, ale pouze vymezení vlastního názoru.Abélard