Šití, tkaní, vyšívání, textilní materiály etc.

Řemesla a každodenní život

Moderators: melkel, Jura, Wothan, Kain, Begbie, Rab

User avatar
Sidney
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 537
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Sidney »

Zkoušel jsem napouštět nitě Bóžovým způsobem a chvíli jsem tu špulku povařil ve vosku. Nitě se pak trhaly jak papír. Takže bacha.
Jinak mě připadá nejjednodušší vzít kus vosku a niť přes ni protahovat tak dlouho, až je obalená. Rychlé a účinné. Pop to sice není... :)
User avatar
Sidney
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 537
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Sidney »

Vlastně jsem se původně chtěl zeptat, co kdo ví o RS knoflících ve střední a západní evropě. Znám relativně dost nálezů zejm. z východní a v menší míře i severní evropy, ale u nás a dále na západ nic.

Dnes jsem narazil na knoflíky/olivky z Novgorodu, jsou sice poněkud mladší /12. - 14. st./, ale jsou. Délka 3-5cm, uchycení do středového žlábku

Image


Četné jsou nálezy knoflíků s jednou dírkou

Image

více viz zde

http://www.asgard.tgorod.ru/libri.php3?cont=-pug


Látkové knoflíky z alanských kaftanů severního kavkazu



A samozřejmě lité knoflíky hřibovitého tvaru s ruských a švédských nálezů

Image
User avatar
Boza
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 956
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Boza »

Sidney wrote:Zkoušel jsem napouštět nitě Bóžovým způsobem a chvíli jsem tu špulku povařil ve vosku. Nitě se pak trhaly jak papír. Takže bacha.
Nepsal jsem vařit :twisted: ale namočit ohřátou špulku v horkém vosku, třeba's ji připálil :) Ten vosk ji nijak nezpevní, ale taky nezničí, pokud je lněná. Pravda je ovšem že některé špulky se mi trhají taky, i bez voskování. Některé drží fest a přitom je to na pohled stejná nit :?
A když už byl založen řečený hrad Kamenec, kníže Břetislav, než odtud odjel, pojav stranou Mutinu...
cossack
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 665
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pozořice

Post by cossack »

Záleží na tom jestli je nit třípramená, nebo čtyřpramená (obě jsou takové rozumné síly na to domácí šití). Tu třípramenou přetrhneš velice snadno, obzvláště když je jednen konec uchycen v nějakém výrobku. Přitom pohledově se od sebe těžko rozeznávají.
User avatar
Abe
Nováček
Nováček
Posts: 5
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Olomouc

Post by Abe »

Chci se zeptat - nemohl byste mi nekdo poslat navod na vikinsky obdelnikovy dvouvrstvy plast? Koupil jsem si 4 m vlny, ale nevim poradne jak to usit a na netu jsem nic nenasel :(
Mors et fugacem persequitur virum.
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Kain »

Abe, nešťastníku, co je na tom těžkého? Změříš si, jak ho chceš dlouhý a široký, abys to netahal po zemi (řekněmě 140x200 cm, ale podle sebe), ustřihneš dva obdélníky a po obvodu je sešiješ rubem nahoru. Necháš si asi 20-30 cm na obracení, obrátíš, aby byl nahoře líc a šev uvnitř, zakončíš, když chceš, olemuješ...

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
User avatar
Sidney
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 537
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Sidney »

Anebo kup 140x180cm silne vlnene latky, olemuj jestli chces, a plast je hotov. Neznam jednodussi typ odevu
User avatar
Ratatosk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 171
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: okr. Praha západ, Ukrajina:-)

Post by Ratatosk »

Chtěla bych se zeptat, zda někdo nevíte, kde sehnat hedvábnou přízi.
Tohle znám http://shop.ddjd.cz/shop/zbozi.asp?id=251 (už zde byl i dřív odkaz), ale já bych potřebovala kvalitnější hedvábnou přízi než je buretová a tu se mi nedaří najít. :(
Vím, že nic nevím. O:)
User avatar
Boza
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 956
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Boza »

Ahoj, pokud jste někdo na Hofylandu, tak ID Rowena (http://www.kostymyrowena.com) postla do klubu #788 Historický šerm - jako téma na posledním místě nasledujici info:
Měl by někdo zájem o čistě KONOPNÉ plátno ruční výroby? šířka +- 50 cm a délka relativně neomezeně.
Cena se pohybuje od 500 do 600 za metr, ale je možný, že by to bylo aji trochu míň.
Pokud by zájem byl potřebovala bych to zaplatit předem (se zpětným vyúčtováním), abych ho mohla objednat a zaplatit.
Potřebovala bych to vědět do
14.10.
- doba dodání je potom asi tak 14 dni až tři týdny.
Image
Image
A když už byl založen řečený hrad Kamenec, kníže Břetislav, než odtud odjel, pojav stranou Mutinu...
Mirena

saty

Post by Mirena »

Image


tak toto su uz zpredtym zmienovane saty na ramienka(zene hore,znama ako llazebnice)


Image



a ine vyobrazenia z tercikov a pod. z knihy Milan Ferko Velkomoravske zahady
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Post by Wothan »

Tak moment - ta vyobrazení nahoře jsou bez datace a uvedení zdroje, takže to budí dojem že patří vedle sebe, jenže třeba zrovna ta lazebnice klidně už může být ze 13-14.st. odkud je takových výjevů hodně - ergo je nutné doložit zdroj konkrétního výjevu, tohle je mišmaš.

A to dole mně mate ještě víc - tohle nejsou VM vyobrazení z nějakých terčíků - některé výjevy jsou skutečně z VM prostředí - rytiny na nákončí opasků apod. ale zdaleka ne všechny, tudíž opět by to chtělo uvádět u jednotlivých výjevů zdroj.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
User avatar
Bohuslav
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 654
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Teplice/Praha

Post by Bohuslav »

Lasebnice v podobných košilkách znám nejdříve z konce 14. stol (například hodně lazebnic je v bibli Václava IV. ,kterou teď nemám po ruce ,abych to ověřil ,že je jistě z něho).Docela bych si troufnul říct ,že nebude z 13. ani ze začátku 14. století ,takže pozdější.

Mišmaš to je dobrej
Image V ničem, co vykládám, si nečiním nárok na vymezení pravdy, ale pouze vymezení vlastního názoru.Abélard
User avatar
Boza
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 956
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Boza »

Nevím sice co má příspěvek výše podpořit (nějakou teorii o ramínkových šatech v evropském RS?), nicméně mohu přítomné ujistit že jsem v uplynulých měsících prošel cca 1400+ iluminací franské/východofranské provenience z období 820 - 1043 a nikde jsem na ženské postavě nezaznamenal ani známku ramínek. To platí i pro postavy typu Adama a Evy, Salome, Marie Magdaleny.

Minimálně v říši je oblečení zoufale monotónní - dlouhé tuniky, krátké tuniky, krátké pláště, ženy v 99% s hlavou zakrytou.
A když už byl založen řečený hrad Kamenec, kníže Břetislav, než odtud odjel, pojav stranou Mutinu...
Mirena

ramienkove saty

Post by Mirena »

ano, umiestnenim toto obrazku-lazebnice vsak reagujem na debatu z predoslich stran, a to ci vobec existovali. takze asi hej
bohuzial su to obrazky nedatovane ich odkreslenim to asi len dotycny pan F.Zagibu nakreslil to co asi (mozno )nosili slovania. Jedine popisky su pod tym mensim obrazkom.
Vychadzala som z toha ze ta kniha je prave o VM a mohla by to tak byt, hoci to inak podlozene nieje.Ale ako zdroj napr. lh VM by som to velmi nebrala.
Müscha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1243
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Chlumec nad Cidlinou/Praha/Mikulčice

Post by Müscha »

Ve vrcholném/pozdním středověku doložené jsou, ale tady se klábosí o RS.
Není Boha kromě Boha a Ježíš je jeho prorok.