Šití, tkaní, vyšívání, textilní materiály etc.

Řemesla a každodenní život

Moderators: melkel, Jura, Wothan, Kain, Begbie, Rab

User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Kain »

Jo, to je přesně podle toho článku z časopisu.

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
Begbie
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 859
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Dymokury

Post by Begbie »

Co to mluvíš ? Z jakého časopisu ?
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Kain »

Nebo sborníku, mám okopírovaný jen kousek, dal mi to Pampalíny. myslel jsem, že je to z nějakého časopisu. Doma to najdu. Je tam i přesně ten vzor, co tkáte na té ručně tkané vlně, podle těch narožniků z obrazů z 19. století, moc hezké, taky se mi to líbí...(snad si to pamatuju dobře, už rok jsem to neviděl...). Je tam spousta věcí a nějaké srovnání i etnografickými souvislostmi...

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
Jenne
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 69
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Jenne »

Jake mate zkusenosti s sitim kostenou/parohovou jehlou ?
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Post by Wothan »

Většinou tím nešiju, protože často šiju jemné tkaniny nebo naopak sešívá silná plátna a musím to rvát někdy i kleštěma, takže kovová jehla je pro mne praktičtější, ale proto že mne to zajímalo ušil a vyšil jsem s tím jednu lněnou tuniku, čapku a pár dalších drobných částí oděvu a není to problém. Jehlu jsem si vyrobil z parohu. Ušil jsem s ní celou tuniku a praskla mi až když jsem dokončoval vyšívání a to podotýkám vlastní vinou.

Problém je že se to hodí jen na hrubší tkaniny - hrubší len nebo vlnu - protože i ta nejjemnější jehla co se mi povedla udělat byla pořád silnější než klasické jehly kovové což při šití jemného a hustého plátna (len, hedvábí) představovalo značný problém.
Jenne
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 69
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Jenne »

No mne to prave take zajimalo tak jsem si vyrobil par jehel z parohoviny neb kost se mi zda prilis krehka,usil jsem s tim jednu tuniku a kalhoty a docela pohoda ted jsem se vrhnul na vyrobu vycpavanice ze dvou vrstev velmi tuheho platna(vycpavam konskymi zinemi)a to jde trosku hur prave proto ze parohovou jehlu nelze tahat ven kombinackama bo bych ji znicil,ale take to jde.
Nicmene mne zajimala spis otazka siti/vysivani velmi jemnych tkanin u kterych je potreba pouzit velmi tenkou jehlu.Podarilo se mi vyrobit i par jehel velmi tenkych ale s hedvabim nesiju tak nemam zkusenost...
Müscha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1243
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Chlumec nad Cidlinou/Praha/Mikulčice

Post by Müscha »

Co měli rusáci na Wolinu kostěnné jehly, tak byly dost tenoučké, s dnešními kovovými se mohly v pohodě měřit.
Není Boha kromě Boha a Ježíš je jeho prorok.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Post by Wothan »

No jehla kterou jsem teď šil hedvábí má u ouška necelý milimetr(!), to z parohu funkční zřejmě nevyrobí ani rusák. Dají se samozřejmě udělat i tenké jehly z parohu - problém je v oušku - při výrobě dírky v oušku to buď praskne nebo se to zeslabí natolik, že to pak praskne při práci. Na silnější jehly to ale není problém - jen s tím musí člověk zacházet citlivěji než s kovovou jehlou.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Post by Wothan »

Původně jsem si myslel že je ta jehla větší, tak jsem si jí teď přeměřil posuvkou.
Jenne
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 69
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Jenne »

Nejtenci jehla co se mi podarilo vyrobit ma u ouska presne 0,8mm,ale nevim nakolik je funkcni a kolik toho vydrzi bo s tim namam co sit...
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Knecht »

Já to zkoušel a u hustších látek jsem jehly často v oušku zlomil nebo protrhl. Bronzové jsou lepší a doložené. Má-li někdo zájem...
Müscha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1243
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Chlumec nad Cidlinou/Praha/Mikulčice

Post by Müscha »

Bronzových je málo, železné jsou dalece častější...
Ale bronz vypadá skvěle :wink:
Není Boha kromě Boha a Ježíš je jeho prorok.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Post by Wothan »

Přesně tak - jehly klidně mohou být kovové - dělal jsem si i nějaké železné. Těmi z parohu šiju jen výjimečně, ale mám tedy ověřeno že jsou funkční.
Volkolak

Post by Volkolak »

Chci se zeptat na slovanské kalhoty...koukal jsem se na fotky z Curie Vítkov (Wothaburku) a Času vlků, kde jsem ty kalhty viděl, někdo je měl hodně volné někdo méně. Zajímá mě jak se tyto kalhoty dělaly volné.

Řekněme když má obvod stehna 50cm, kolik by měl být obvod nohavice kalhot? 70cm? já jsem se nějak rozmáchl a protže jsem měl hodně látky, tak jsem udělal 80cm a přijde mi to strašně moc.
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Kain »

Slovanské kalhoty, to je něco jako germánský meč, že jo? Teutoburský les, Hedeby, půl století tam či onde...

Volkolaku, dávej své dotazy nějak rozumně, např. avarskoslovanský kaganát, 6. století, Čechy 11. století, Rusko 13.století...ty v tom vážně nevidíš rozdíl?

A navíc mám pocit, že tahle debata tady už proběhla...

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita