Šití, tkaní, vyšívání, textilní materiály etc.

Řemesla a každodenní život

Moderators: melkel, Jura, Wothan, Kain, Begbie, Rab

User avatar
Boza
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 956
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Boza »

Bonemina wrote:Udělám si mírnou reklamu http://www.orcaeita-pha.wz.cz/aktivity/ ... unika.html
V sobotu jsem to mel otevrene pri strihani tuniky pro zenu :)
A když už byl založen řečený hrad Kamenec, kníže Břetislav, než odtud odjel, pojav stranou Mutinu...
Ritsi

Post by Ritsi »

Akorát mi přijde, že by bylo praktičtější ty rukávy v tomto střihu stejně trochu zkosit. Přeci jen mít na konci ruky +/- 20 cm plandák… ty konce u zápěstí byly z toho co jsem pochopil a i z toho co mi napovídá praxe a představivost spíš úzké. Rozhodně by to bylo praktičtější…

Ale nevím, jestli byla nějaká ‘móda širokých rukávů‘ … na to bych se chtěl také zeptat. Bylo dle toho co můžeme tušit (vím, že se nedochovalo prakticky nic…) možné, že širší rukávy byly třeba v tomto období víc „in“ ?

Každopádně k strašlivé, vlezlé a vnucující se reklamě (koukám, ta už je dneska fakt všude…): Přišel jsem, viděl jsem a inspiruji se :-) díky moc
Müscha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1243
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Chlumec nad Cidlinou/Praha/Mikulčice
Contact:

Post by Müscha »

Mno, moc toho nemáme, to co jsem dal dohromady k VM oděvu je na našem webu.

Z mladších období se dochovaly z našeho prostředí iluminace a můžeme potom čerpat z nich. Tam ale nějaké vysloveně upnuté rukávy nejsou. Ty se objevují až ve 13. století (třeba v Codex Manesse).
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Čistě technicky je nevýhodné stříhat přední a zadní díl z jednoho kusu, protože pak to špatně sedí v ramenou, což se zvláště projeví při šití ze silných tkanin nebo plsti - zkoušel jsem to například teď při šití silné tuniky z plsti. To dělení na ramenou není jen spoj, ale umožňuje tam dát mírný úkos směrem od krku dolů k ramenímu švu. Pokud bych to neudělal, tak by se mi to na ramenou zvedalo a trčelo. U volných plátěných tunik je to ovšem celkem jedno.

Pokud se týče rukávů, na většině vyobrazení z 10-12.st. co znám jsou rukávy úzké nebo přinejmenším zužované směrem k zápěstí. Takové tuniky najdeme na vyobrazení pánů i kmánů. Výjimky samozřejmě jsou - ale širší rukávy nacházíme spíš na vyobrazení nobility (není to ovšem pravidlo) a častěji u žen než mužů.
Bonemina
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 324
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha/Olomouc

Post by Bonemina »

Z vlny jsme zatím tuniku nešili, pokud zjistím, že je to nevyhovující, udělám technickou poznámku. Se lněným plátnem ovšem nebyl problém. Šev tam sice mám, ale není zkosený.

Jak už jsem psala, proporce jsou víceméně orientační, proto je na nákresech pouze měřítko a ne přesně určené délky. Každopádně délka klínku, zvlášť u střihu na ty ženské šaty, při využití všech zbytků může vyjít až tak, že mohou dosahovat až téměř k lokti. Pokud bych ho našila přesně tak, jak vycházel, stačilo by samotný rukáv udělat o dost užší. Na zápěstí by se šíře téměř blížila dnešním oděvům. To se mi navíc zamlouvá o hodně víc, než nějaké zužování, přece jen, takový zbytkový cucek je málo využitelný. Je pravda, že by se tím dal nadstavit právě ten klínek v podpaží, ale nejsem si jistá, jestli by to stačilo.
Ušít úplně úzké rukávy jsem si u dosud ušitých kousků netroufla, přece jen, když šiju, počítám raději s rezervou. Ono se o hodně jednodušeji zužuje než rozšiřuje...
Ritsi

Post by Ritsi »

Díky díky lidé dobří.

Klínky až po lokty? No materiál to každopádně uspoří. Ale zase ti to přidá práci a čím víc švů tím to bude tužší… Toť otázka nakolik oni byli až tak do detailu spořiví?!?... (to je spíš řečnická otázka, ne konstatování :-) )

Ale je fakt, že pokud by se rukávy udělaly rovné a ten klínek dost dlouhý (v extrému, proč ne přes celý rukáv)… tak se využije všechna látka a ta spotřeba bude přecijen nižší.

S tim zkosením ramenou má myslím Wothan určitě pravdu.

Mimochodem, šily se svrchní tuniky kratší, než spodní? (mam vlněnou teplou na zimu a tu jsem si nechal z ‘tepelných důvodů’ raději až pod kolena, ale chci si vytvořit ještě jednu na léto, ze lněného plátna, spíše ‚sváteční’)

Je vůbec nějak ‘dáno’ jak by měla být dlouhá? Jak se to nosilo? (někdo mi tvdil do půli stehen, někdo pod kolena... vše je možné, jak se komu chce a jak to komu hoví?)
Grinulf
Nováček
Nováček
Posts: 9
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pardubice

Post by Grinulf »

[quote="Wothan"]Čistě technicky je nevýhodné stříhat přední a zadní díl z jednoho kusu, protože pak to špatně sedí v ramenou, což se zvláště projeví při šití ze silných tkanin nebo plsti

Chtel bych se zeptat ty ramenni svy (myslim ze pruramek se tomu rika)
pouzival se v 10. stoleti?Co si mlhave vzpominam z ruznych publikaci tak sem se tam setkaval s tunikama bez ramenniho svu.Samozrejme souhlasim s tim ze kdyz se ten se tam neudela, dela to brikule.
Bonemina
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 324
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha/Olomouc

Post by Bonemina »

Ritsi wrote:Klínky až po lokty? No materiál to každopádně uspoří. Ale zase ti to přidá práci a čím víc švů tím to bude tužší… Toť otázka nakolik oni byli až tak do detailu spořiví?!?... (to je spíš řečnická otázka, ne konstatování :-) )

Ale je fakt, že pokud by se rukávy udělaly rovné a ten klínek dost dlouhý (v extrému, proč ne přes celý rukáv)… tak se využije všechna látka a ta spotřeba bude přecijen nižší.
No, je výrazně méně pracné udělat dohromady asi půl metru rovného švu navíc než příst a tkát nějakou další látku...

Co se tuhosti švu týče, to není u lněného plátna problém. U vlny a obecně těžších látek by možná být mohl, ale to už pak můžeme říct, že kdo mohl mít vlněné sukno, už nemusel tolik hledět na pár decimetrů čtverečních...

Každopádně ten nákres vychází z našich zkušeností se LNĚNOU látkou, kde ani rovná ramena, ani švy žádný problém nedělají. Samozřejmě, že můžou mít vliv na pohodlnost, ale v principu nutné nejsou. Počítám s tím, že se dá najít spousta drobných odchylek a individuálních vylepšení
Na vlnu se teprve chystám, pokud zjistím, že se v některých ohledech chová jinak, poznámky doplním.
Müscha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1243
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Chlumec nad Cidlinou/Praha/Mikulčice
Contact:

Post by Müscha »

Ohledně délky oblečení vycházíme z iluminací.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Spodní tunika může být kratší nebo delší, striktní pravidlo na to není. Literatura k tématu obvykle uvádí že spodní tunika bývala delší, ale to se týká zřejmě převážně 11-12.st. (románské odívání) a dlouhých tunik nobility, popřípadě ženského oděvu. Pokud tedy někdo máte tuniku spodní kratší, vůbec bych si s tím nelámal hlavu.
Ritsi

Post by Ritsi »

Díky :wink:

Btw: Někde jsem slyšel, že bývalo zvykem aby svrchní tunika byla tak dlouhá aby spodní nebyla vidět - to že dole vykukuje lem spodní tuniky, že prý přišlo do mody až někdy ve 13.-14. století... Leč zdroj byl "kamarád říkal" a nevím odkud to má a nakolik je to hodnověrné :?
Müscha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1243
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Chlumec nad Cidlinou/Praha/Mikulčice
Contact:

Post by Müscha »

Vždyť to tu máš :wink:
Ritsi

Post by Ritsi »

Pak sen to asi přehlíd a to sem to čet víckrát :? . OK díky :wink:
robur
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 121
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Modrá/Lobodice/Opava
Contact:

Post by robur »

je možné že látky potiskovali nějakými vzory ???
Müscha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1243
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Chlumec nad Cidlinou/Praha/Mikulčice
Contact:

Post by Müscha »

To je doložené z východu (třeba Rusové), ale u nás o tom nevíme.
Post Reply