Tašky, brašny, váčky, pytle a pod.

Řemesla a každodenní život

Moderators: melkel, Jura, Wothan, Kain, Begbie, Rab

Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Post by Wothan »

Ani nic takového z ikonografie neznám.
Volkolak

Post by Volkolak »

Koukám, že toto téma je dost dikutabilní, takže teoreticky každý závěr může být jen spekulací.

Tak když je toto dost teoretické, tak se zeptám na něco jiného. Mám vlněnou ručně tkanou deku (budu si jí kupovat), ale nevím jak by se měla nosit...smotat do válce a nakoncích svázat provázkem (kůží) a pak pověsit přes rameno? Přijde mi to dost divné, asi by to opravdu chtělo toho mezka :biggrin: .
User avatar
Boza
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 956
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Boza »

Alkeantres wrote:Potřebovala bych to na "stanování", zkrátka na víkend v přírodě ve slovanském stylu. Prosím poraďte...
Problém je v tom, že idea víkendu stráveného v přírodě by byla myšlení běžného člověka v raném středověku zcela cizí, takže ji žádné prameny nebo iluminace nepodporují.

Zrovna tak pokuď už někdo musel mimo komunitu, pravděpodobně si sebou nesl jen absolutní minimum věcí, rozhodně ne stan, kotlík i s trojnožkou, balík kožešin pod sebe a podobné věci které tak rádi používáme při stanování na akcích...

Moc pěkně je to vidět právě na tom Ötzim, i když to byl člověk z neolitu. Oděv, lučiště, sekerka, čepice, toulec, dýka, krosnový rám z ohnutého lískového prutu, nádobky z březové kůry, pár pazourků, provázků atd. S touhle výbavou se pustil do přechodu alpského průsmyku poté co zřejmě celé léto hlídal stádo v podhůří. To že přitom zemřel není zas tak překvapivé, vzhledem ke zraněním které utrpěl na útěku z komunity. Pokud by byl při síle, nepochybně by do cíle na druhé straně Alp dorazil.
A když už byl založen řečený hrad Kamenec, kníže Břetislav, než odtud odjel, pojav stranou Mutinu...
User avatar
Boza
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 956
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Boza »

Volkolak wrote:Mám vlněnou ručně tkanou deku (budu si jí kupovat), ale nevím jak by se měla nosit...smotat do válce a nakoncích svázat provázkem (kůží) a pak pověsit přes rameno? Přijde mi to dost divné, asi by to opravdu chtělo toho mezka :biggrin: .
No, co je na tom divného :twisted: Na jednom rameni deku, na druhém mošnu a toulec, přes to plášť, do ruky lučiště a můžeš vyrazit.
A když už byl založen řečený hrad Kamenec, kníže Břetislav, než odtud odjel, pojav stranou Mutinu...
User avatar
Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1814
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: svobodné území Beskyd

Post by Pampalíny »

Já uvažuji to řešit nečím jako je žebradlo.
A nebo věci zabalit do ranečku z deky jako kdysi tuláci.


Problém je, že vyjet v kostýmu vlakem a mít moderní batoh je trochu nepěkné :c(
rabi
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 371
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Těšín

Post by rabi »

Já jsem si udělal rám z jasanu, který připomína krosnu na nošení i soudku :wink: , který můžeš volně postavit a přitom neopírat o strom. A případně, že máš toho moc, tak můžeš nahoru nasadit nastavec. Jinak jsou k tomu dvě odnimatelné brašnyz kůže. Jedna připomína ermádní tele zdobená výšivkou z korálků a dá se nosit i samostatně a ta druhá spodní je válcovitá, dobrá na spacák mající na boku kapsičku. v podobě tašvice. Popruhy jsou ručně šité, ale vycházejí ze současné technologie. Je to takový fantasy batoh :lol: , ale lepší než nosit moderní.
Souhlasím s Pampalínym, že není pěkné mít moderní batoh ke kostýmu během cesty. Mezek je mezek :lol:
User avatar
Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1814
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: svobodné území Beskyd

Post by Pampalíny »

rabi wrote:Mezek je mezek :lol:
A kdo nemá na mezka, má si pořídit alespoň ženu :c)
User avatar
Sidney
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 537
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Sidney »

Jo, aby měl konečně co nosit :)
User avatar
Sidney
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 537
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Sidney »

Mám tady inspiraci trošku z jiné oblasti , ale ze stejné doby.

Vikingský "batoh" z Gokstadtské lodi. Dekl a spodek je dřevěnej, ty stěny se nedochovaly - kůže, březová kůra? Popruhy na záda, prostě pěkná putýnka na vinobraní.

Image


Image


Image


Image
User avatar
Rab
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 949
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Libomyšl (Beroun)

Post by Rab »

Moc pěkné !
Volkolak

Post by Volkolak »

Takže to jde si smotat do deky základní potřebné věci a tu si přehodit přes rameno na nějakém "provázku"?
melkel
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1433
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by melkel »

Obvyklá technika nosení věcí, dokumentovaná ve vrcholném středověku, je nošení "na holi", používali to už legionáři, takže to bych pokládal na delší cesty za nejpravděpodobnější i v raném středověku.
Takže si uřízni v lese hůl, svaž si uzlíček, uvaž ho na hůl a tradá do světa :-)
Jinak máme zdokumentovaná "žebradla" u poutníků, různé pytle a pod., a později pak nůše.
Batohy ne.
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Kain »

není to divné, jezdit tak vlakem?:-)

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
User avatar
Raiden
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 543
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Písek

Post by Raiden »

Rabi: to je zajímací, bylo by foto?

Já takhle občas vídal trampy, co si udělali jakoby krosnu z klacků a na tom nosili velkou polní vz.85 (protože u originálu se popruhy dost zařezávaj). Dovedu si představit, že by tam místo toho báglu byl třeba obyčejnej pytel nebo nějaká nůše.
User avatar
Spící Medvěd
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 442
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Kladno

Post by Spící Medvěd »

Kain wrote:není to divné, jezdit tak vlakem?:-)
Náhodou, víš jaká je to paráda, když se v Práglu na hlaváku objeví takový skot v plné polní ala 18 st. To je najednou zvědavců :twisted: