Řezbařina - výrobky ze dřeva, kostí, parohu, rohoviny aj.

Řemesla a každodenní život

Moderators: melkel, Jura, Wothan, Kain, Begbie, Rab

User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Post by Kain »

Tož já ti nepovím, že o ničem nevím, to není argument:-) Ale kdysi jsem to zkoušel žhavým tupým šídlem nebo tak a nešlo, moc rychle to ztrácelo teplotu. Takže popravdě nevím, jak bys dosáhl rovnoměrnosti a čím by to předčilo vyřezání...možná je ta technická záležitost podstatná, protože pokud by se ukázalo, že to nejde, máš rozhodování snažší...

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
User avatar
Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1814
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: svobodné území Beskyd
Contact:

Post by Pampalíny »

Já už jsem se rozhodl - nebudu ji kupovat. Pokud se to nedělalo (nevypalovalo) - je to ojeb a tím pádem je to nepřípustné nebo alespoň nepřípustné ve větší míře než malé :c)

KOSTI s KLOUBY
Ještě jeden podobný dotaz - asi i na WOTANA: Kdysi jsem se inspiroval a nashromáždil jsem několik jeleních kostí s klouby (myslím, že právě Wotan je používal na nože).
A teď, po úmorném smradu, vaření, hnusné práci atd. jsem jich pár nashromáždil - načež jsem si uvědomil, že neznám ani z jednoho nálezu. Takže má někdo nějaké informace o využití kostí i s klouby?
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

V zásadě ne, nevybavuju si takový nález. Prostě jsem jen využil jelení kosti a ty u kterých se mi ten kloub při vyváření sám neoddělil a pevně držel jsem tam prostě nechal, tam kde se oddělil jsem to zarovnal a zaslepil.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
Müscha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1243
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Chlumec nad Cidlinou/Praha/Mikulčice
Contact:

Post by Müscha »

Co jsem viděl nálezy střenek z kosti (nebo upraveného paroží), tak buď nýtované na střenku z obou stran a bohatě zdobené (Mikulčice aj.). Pokud jsou nezdobené, tak jsou nasazeny trnem a jsou okovány stříbtem (Staré Město). Stejně tak jsem neviděl střenku nože z neupraveného jen uřízlého paroží.
Není Boha kromě Boha a Ježíš je jeho prorok.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Myslím že není pravda že všechny nálezy co známe jsou nýtované na střenku nebo povinně okované. Z hlavy mně napadá nález dvou nožů z Pražského hradu - 10.st. Dochovaly se pokud vím jen rukojeti a zbytek řapu zasazený v kostěné rukojeti zdobené geometrickými motivy - ryté linie a kružidlo. Kování na nich alespoň na fotkách co mám k dispozici vidět není - ani stříbrné ani železné.

Jo ještě abych tu neprudil bez zdrojů - našel fotky těch nožů třeba tady: I. Borkovský - Pražský hrad v době přemyslovských knížat - 1969. Obr. příloha 60.-61. Bohužel jen malé a černobílé - nemáte někdo tyhle konkrétní nože v barvě a větší? Uváděná datace je souhrně s jinými předměty z III. nádvoří - 10-11.st. Ten známější nůž jsem našel i jidne ale vždycky jen ČB. Měl nebo mohl by ale asi být v katalogu k E1000, který tu nemám.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by Knecht »

Myslím, že už jsem to tu někde psal - nějaké nože s nezdobenou i zdobenou kostěnou rukojetí nasazenou na trn jsou vystaveny v MZM v Brně, ale není tam napsané odkud jsou(kromě jednoho, to je ten známý zdobený ze SM). Klouby pokud vím nemají. Jedna z rukojetí má na konci dírku - snad na zápěstní poutko?
A kosti s klouby - podle velikosti by se daly použít na "brusle" a proplétáčky....třeba přijdeš na to, k čemu ty brusle vlastně byly.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
tom111
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 70
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: NJ
Contact:

Post by tom111 »

skus ho obrousit 600 smirkovým papírem a potom ho hoď na brusku s filcovým kotoučem a pastuo, a nebo ho natři rospuštěným lojem a vylešti hadrem nebo kůží myslím po tom obroušení
myslím říť jako řiď ,ne řiť jako řiť
User avatar
Sidney
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 537
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Sidney »

Na předešlén stránce této diskuse ukazoval Kain obrázky RS pilek. Tady je originál pilky veliké jak meč z Novgorodu

Image
User avatar
Boza
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 956
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Boza »

Nádherná karolinská prácička:

Image

Zdroj tady
A když už byl založen řečený hrad Kamenec, kníže Břetislav, než odtud odjel, pojav stranou Mutinu...
Archimedes
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 203
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha/Brno
Contact:

Post by Archimedes »

Húúúúú, to je kousek :shock:
melkel
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1433
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by melkel »

Sidney wrote:Na předešlén stránce této diskuse ukazoval Kain obrázky RS pilek. Tady je originál pilky veliké jak meč z Novgorodu
Sidney, odkud to prosím je? A nemáš nějaký obrázek s měčítkem? Celkem bych si nechal udělat ten poříz.
User avatar
Rab
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 949
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Libomyšl (Beroun)
Contact:

Post by Rab »

Ten poříz je naprosto běžný nástroj používaný ještě nedávno i na našem venkově. Ve stodolách se jich při troše štěstí najde... Pokud chceš, vyfotím ti svůj i s měřítkem. A poznámka k dataci pilky - patrně bude blíž 14. století než RS.
melkel
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1433
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by melkel »

rab wrote:Ten poříz je naprosto běžný nástroj používaný ještě nedávno i na našem venkově. Ve stodolách se jich při troše štěstí najde... Pokud chceš, vyfotím ti svůj i s měřítkem. A poznámka k dataci pilky - patrně bude blíž 14. století než RS.
Díky, ale "moderní" exemplář už mám. Chtěl bych si udělat opravdu kopii nějakého nálezu.
User avatar
Sidney
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 537
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Sidney »

ten obrázek je z Novgorodského muzea. Nákres s měřítkem je k vidění zde http://www.vikinganswerlady.com/wood.shtml#Tools
User avatar
Rab
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 949
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Libomyšl (Beroun)
Contact:

Post by Rab »

Můj "moderní" exemplář pořízu - rozdíly minimální:
Image
Post Reply