Řezbařina - výrobky ze dřeva, kostí, parohu, rohoviny aj.

Řemesla a každodenní život

Moderators: melkel, Jura, Wothan, Kain, Begbie, Rab

Bryennios
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 262
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Bryennios »

ja vim. Ten chlapek vyrabi tohleto, zejo?

http://www.curiavitkov.cz/~pavel/obrazky/domek.jpg>

(je to z komentare k Apokalypse z turinske Biblioteca Nazionale z posledni ctvrtiny 11. stoleti )
Ondra
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 148
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Lopeník

Post by Ondra »

az na to, ze lod bez kylu vypada jako barak :)
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Post by Wothan »

No jo, je to Noe. Vyobrazení Archy jsou obecně dost divná. SZ obsahuje poměrně přesný popis rozměrů - údajně to podle loďařů odpovídá a jeden z amerických křižníků je postavený ve stejném poměru jen o něco menší. Většina vyobrazení ale i mladších vypadá jako barák. Celkem věrně se drží toho deklu nahoře a dveří na boku. Nicméně na jednom křesťanském auditoriu nám nebyli místní biblisté schopni popsat jak by dokázal Noe postavit tak velkou loď ze dřeva, jen se svými syny, dostat na ni potřebné množství zásob v rozumném čase, dostatek pitné vody a potravy pro všechnu tu sběř a hlavně všechnu tu sběř. Když my ani nevíme kolik vůbec existuje živočišných druhů :-) Oni to vyřešili obligátním "s pomocí Boží", ale odkázali nás na stránku kde se nějací biblisté pokusili o "seriózní" výpočet - většinu druhů hodili přes palubu, fakt že se tučňák asi neplácal do Palestiny neřešili s tím že bylo konstantní klima a tedy všechny druhy žily poblíž (pak je ovšem tělesná konstituce tučňáka nebo ledního medvěda na Blízký Východ poněkud nepraktická) apod. Taky prostor počítali zvláštním objemem na tvora...skoro jako když se papoušci pašují v petlahvi :-)
User avatar
Ronšperk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 693
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Mýto

Post by Ronšperk »

Mám dotaz. Z čeho mám vyrobit ořech na ranou kuš cca 12.stol. Existuje někde nějaká kost o takovém masivu bez pórů? Zatím jsem se všude dočetl jen o kostěných ořechách, ale když si představím ten masív, tak mě opravdu nenapadá kde na těle např. krávy by mohl být. Paroh jsem měl, ale byl oprostřed silně pórovitý.
Honor supra Vitam! Image
melkel
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1433
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by melkel »

Já bych zkusil stehenní kost, přičemž to sestavíš ze dvou kusů - první uřízlý kus, opracovaný dokulata a se zářezem, druhý vsazený dovnitř jako osa.
User avatar
Ronšperk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 693
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Mýto

Post by Ronšperk »

Není dutá?
Honor supra Vitam! Image
melkel
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1433
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by melkel »

Je, kvůli tomu musíš dělat ořech dvojdílný :mrgreen: Vnitřek vyřežeš z té kostní masy, vnějšek vezmeš průřez kostí.
wondra

Post by wondra »

Wothanku, mohl bys mi ted na brigade prozradit neco o rezbarstvi?? Docela rad bych to zkusil. Na chalupe na to mame docela dost naradi, i kdyz neni LH.. :?
Begbie
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 859
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Dymokury

Post by Begbie »

Wondra: na to nepotřebuješ Wothana, stačí si koupit knihu Řezbářství, nedávno vyšla tuším od Computerpressu :wink:
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Post by Wothan »

Potvrzuju, ale ještě jsem jí ani nestihl prolistovat...
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Post by Wothan »

Jinak já dělám spíš takovou dost specifickou řezbařinu a jsem maximálně ulítlej do všemožných dlát a paliček (a pohříchu dělám spíš tak nějak věci pro sebe), ale vysloveně na řezbařinu jako takovou se u nás vlastně specializuje spíš Melkel.
Nathan

Post by Nathan »

Zdar,neměl by někdo nějakej tip na nářadí na řezbu do parohu,kosti?
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Post by Wothan »

Myslíš moderní nebo původní?

Já dělal s dlátky, pilkou, pilníčky a různými improvizovanými kovovými škrabáky, případně zdobení kružidlem.

Pokud ti jde jen o výsledek pak se samozřejmě dá docílit mnohem více a mnohem rychleji pomocí elektrické gravírky.
Nathan

Post by Nathan »

A použiváš normální dlátka na dřevo,nebo máš nejaky spec.?
Begbie
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 859
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Dymokury

Post by Begbie »

Řezbářství
/Marek Minář/

Dostáváte do rukou výjimečnou knihu, která se významně odlišuje od řady dalších publikací o uměleckých řemeslech. Víc než tisíc pečlivě a přesně provedených černobílých kreseb vás seznámí s řezbářstvím, s mistrovskými i lidovými řezbami různých dob a kultur a zejména s vlastní technikou řezbářství. Detailně promyšlená koncepce knihy, rozsah i podrobnost kapitol, vychází z přísné logiky technologických postupů při řezbě. Začíná seznámením se dřevem, jeho výběrem a přípravou, pokračuje základními tesařskými a truhlářskými pracemi a je završena detailními ukázkami jednotlivých řezbářských technik. U příslušných kapitol naleznete zásadní informace o nástrojích, jejich údržbě a používání. Slovník odborných pojmů a podrobný seznam literatury vám přiblíží toto krásné řemeslo a umožní pochopit souvislosti s ostatními uměleckými řemesly.

21×23 cm | 276 stran | 80-247-0743-8 | Katalog. č.: 6310

stojí 445 Kč


http://www.grada.cz/content/katalog.php?kid=3147&hash=

spletl jsem si Gradu a Cpress, nicméně i Cpress vydává zajímavou literatura - Tkaní atd..