Řezbařina - výrobky ze dřeva, kostí, parohu, rohoviny aj.

Řemesla a každodenní život

Moderators: melkel, Jura, Wothan, Kain, Begbie, Rab

Post Reply
Müscha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1243
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Chlumec nad Cidlinou/Praha/Mikulčice
Contact:

Post by Müscha »

Přesně tak, vzhůru do hvozdů :mrgreen:
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Asi ta borovice, přece jen jak tu už bylo řečeno i kalafuna se připravuje z borové pryskyřice.
melkel
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1433
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by melkel »

Pampalíny wrote:Použij kalafunu (na odírání štetin z prasat) - je to borovicová smůla, akorát upravená. Jedié 100procentní košer je zbírat si smůlu sám, ale to je dost pakárna :?
Je destilovaná, takže v ní nejsou těkavé složky. Stačí, když do kalafuny přimícháš trochu terpentýnu a jehličí a máš smůlu jako vyšitou .-)
User avatar
Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1814
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: svobodné území Beskyd
Contact:

Post by Pampalíny »

Na jedné akce jsem si nafotil řezbáře se soustruhem. Docela se mi to provedení líbilo (až na pár "detailů" jako dřevo půlené katrem a použité lano).

Image

Jinak to bylo velmi pěkné a dotyčný byl evidentně ochoten svúj nástroj dobově vylepšit.

Máte tedy nějaké nákresy soustruhů (především pro slovanské období), nálezy soustružených výrobků a hypotézy? Asi to bude bída, ale pokud ano, tak díky za ně (předám je zároveň dále).
melkel
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1433
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by melkel »

Bída to není soustrižení je dokázáno od Keltů dále (např. velmi hezká soustřužená dřevěná konvice).
Nákresy najdeš hlavně z anglosaského prostředí (pod názvem pole lathe, případně pole-lathe), ale princip je stejný všude. Už si jeden vyrábím, první pokus mě málem zabil :-)
Jinak se na tom soustruží především čerstvé dřevo, na vyschlé to nemá sílu, a obvyklé je, že lano je omotáno přímo kolem obrobku, a není vedeno na zvláštní osu.
User avatar
Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1814
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: svobodné území Beskyd
Contact:

Post by Pampalíny »

Díky. No on má ještě jeden hist. soustruh a jeho brácha taky jeden (ten je ale šlapací a pospojovaný šrouby).

Net - Něco zkusím pohledat. Pokud ovšem někdo bude mít nákresy, může je sem i tak hodit či přeposlat.

Až soustruh vyrobíš, tak přihraj foto. Takové nástroje se dřevem jsou nebezpečné "jak cip". "Tak jsem zvědav na ten tvůj soustruh z Nosferatu" :mrgreen:
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

No problém je že ty nejstarší soustruhy sice jsou šlapací ale vypadají jako ten na fotce - t.j. pedál je spojen lanem obtočeným přes hřídel s trnem na naražení obrobku (sklíčidlo ještě nebylo a nebo to lano vede přímo přes to co obrábíš) s pružným ramenem nahoře. Výsledkem je že se to točí střídavě tam a zpátky. Ty soustruhy s převodem ála šicí stroj se točí jedním směrem.
User avatar
Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1814
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: svobodné území Beskyd
Contact:

Post by Pampalíny »

Wothan wrote:No problém je že ty nejstarší soustruhy sice jsou šlapací ale vypadají jako ten na fotce -
Tak té větě moc nerozumím - nevypadlo ti tam slovíčko? (nebo možná po ránu tolik nechápu :? )

No mě se právě na tom líbilo, že to šlo tam a zpět. Bylo to šíleně jednoduché, každý si to může zkusit a máto zároveň vzdělávací účel.

a "šící stroje" byly od kdy? // možná se budu ptát blbě, ale této oblasti vůbec nerozumím
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

No ty mladší už měly konstrukci ála šlapací stroj a točily se jedním směrem. Občas jsou takové soustruhy k vidění na různých jarmarcích apod.
Jiskra

Post by Jiskra »

Mladší znamená kolikáté století?
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

To nevím, já jsem se s těmito šlapacími soustruhy setkal až tak v 18-19.st. ale soudím že to bude starší záležitost. Čistě hypoteticky - nejstarší kolovrat v té klasické podobě jak ho známe pochází z Flander někdy z druhé poloviny 13.st. jestli se nepletu. Tohle je konstrukčně podobné. Ale vařím z vody - tohle by byl dotaz na vrcholný a pozdní středověk a nepochybuji že tam nějaké výjevy soustružníků budou.
melkel
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1433
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by melkel »

Wothan wrote:No problém je že ty nejstarší soustruhy sice jsou šlapací ale vypadají jako ten na fotce - t.j. pedál je spojen lanem obtočeným přes hřídel s trnem na naražení obrobku (sklíčidlo ještě nebylo a nebo to lano vede přímo přes to co obrábíš)
Máš nějakou ikonografii nebo zmínky o laně vedeném přes hřídel? Všude jsem zatím viděl přes obrobek, i kvůli tomu, že udělat dobré ložiško není prdel.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Mám, ale zase až od těch mladších. Aplikaci téhle formy u starších soustruhů spíš jen odhaduji. Jinak ale ložisko by neměl být problém - koneckonců dávno před tím tu byla ložiska kol vozů. Taky by to chtělo kolomaz.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Jo ta židlička mi evokuje franský nábytek který bych si rád udělal...pravda je to nějaké 6-7.st. ale z velké části sopustružené. Postel a židle.
User avatar
Boza
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 956
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Boza »

Dalsi zpusob konstrukce vahadloveho soustruhu: Image

Tohle mi prijde docela fascinujici - pohon lukem a je to skutecne prenosne:
Image

Prihazuju par linku, ze kterych jsou i obrazky vyse:
http://www.historicgames.com/lathes/ancientlathes.html
http://www.bodgers.org.uk/ - Association of Polelathe Turners and Greenwood Workers
http://lechner-online.de/drechselobjekt ... torie.html - v nemcine
http://www.gallica.co.uk/celts/polelath.htm
A když už byl založen řečený hrad Kamenec, kníže Břetislav, než odtud odjel, pojav stranou Mutinu...
Post Reply