Řezbařina - výrobky ze dřeva, kostí, parohu, rohoviny aj.

Řemesla a každodenní život

Moderators: melkel, Jura, Wothan, Kain, Begbie, Rab

tom111
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 70
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: NJ

Post by tom111 »

stačí uřezat klouby :)
myslím říť jako řiď ,ne řiť jako řiť
User avatar
alistaire
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 409
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: okolí Brna

Post by alistaire »

jj, přesně tak... nebo taky já na nějaký věci potřebuju ty náběhy na klouby, takže přežíznu kde je třeba :)

Pro ty kdo to neví, tak morek po povaření je mňamkózní rozsolovitá (velmi cholesterolovitá :mrgreen: ) hmota...
Nedá se ho sníst moc, ale je to pochutina.
http://www.mortaigne.com - projekt Švédského regimentu z třicetileté války
Image
http://tricitka.brodec.org - diskuse zaměřená na třicetiletou válku
User avatar
Byšek
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 66
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Litoměřice

schránka z parohu

Post by Byšek »

Ahoj, chci si vyrobit z parohu schránku na sůl. V diskuzi jsem to nenašel, tak se ptám. Představuju si že vyříznu takovej ten "trojcíp" a vnitřek vydlabu. Je to tak přibližně správně? Mám to třeba ještě vyvařit? Do jednoho konce dám špunt a jak zaslepit ty zbývající dva konce? Někde se tady psalo o pryskyřici, ale - vydrží to? Kdyby to zmoklo, tak se smůla přece rozpustí. Prosím poraďte.
Byšek, Velesův lid
zoone
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 587
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Modra/Olomouc/Prostějov

Post by zoone »

Myslím, žs se to tu už probíralo. A to několikrát. Tak jen v kostce, paroh se dá před opracováním (dlabáním, hlazením, zdobením) vyměkčit. Na to je několik metod: vaření ve vodě není moc šťastná volba, doporučuju máčení v octové vodě tak aspoň na 14 dní, dá se taky máčet ve vodě nebo mléce, další varianta je zakopat na nějakou dobu do hlíny (ne teď, zamrzlá není k ničemu). Mám na tohle téma něco rozepsané, tak to třeba někdy dodělám.

Ohledně rozpustnosti smůly doporučuju sednout nějakých fakt oblíbených kalhotách na zasmolenou kládu a pak to nechat odmočit jen ve vodě. Každá pradlenka ti řekne, že ve vodě to opravdu nepustí.....

"Co proliješ hrdlem ti už nikdo nevezme..."
User avatar
Byšek
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 66
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Litoměřice

Post by Byšek »

Jasně, jasně, o měkčení, rytí a zdobení se tu psalo. Já to sice zdobit nechtěl, ale je dobré vědět že před vydlabáním je tedy vhodné přece jen měkčit. Smůlu jsem v létě sbíral a když jsem zapomněl hrudku na stole, do rána mi z toho déšť udělal loužičku slizu. Ale věřim že to máte vyzkoušené a na schránkách a nožích že to drží. Ostatně jiné možnosti ani moc nejsou, co?
Byšek, Velesův lid
zoone
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 587
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Modra/Olomouc/Prostějov

Post by zoone »

Zdobení v případě parohovek určitě doporučuju, ono nálezy nadobených ani nejsou pokud si dobře pamatuju (teda sou ale předpokládá se že to jsou polotovary).
Ohledně ucpávek používám taky včelí vosk.

"Co proliješ hrdlem ti už nikdo nevezme..."
Müscha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1243
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Chlumec nad Cidlinou/Praha/Mikulčice

Post by Müscha »

Většina parohovek zdobená je, jsou i nezdobené kusy (jako finální výrobek a není jich moc). O polotovaru se uvažuje většinou jen v případě parohovky, která má původní hrubý povrch ("kůru") a nemá provrty v koncích cípů. Doporučuju na tohle tema studii V. Hrubého z roku 1957 v PA 48 Slovanské kostěné předměty a jejich výroba na Moravě; potom studii B. Kavánové v prvním SBM Knochen- und Geweihindustrie in Mikulčice, případně i moji diplomku, kde jsou mimo jiné i experimenty s parožím.
Nově tohle tema zpracovává jedna polská studie (žel bohu si nevzpomenu na citaci, budu rád, pokud mě někdo doplní).
Není Boha kromě Boha a Ježíš je jeho prorok.
melkel
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1433
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by melkel »

K ucpávkám: osvědčil se mi dřevený "špunt", zasazený do konickeho vybrání na konci. Nevypadne, a vypadá lépe než obvyklé kusy kůže přilepené chemoprenem :-)
User avatar
Byšek
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 66
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Litoměřice

Post by Byšek »

Takže zdobit a zase zdobit :wink: Zkusím si dohledat nějaké ty publikace. Müscho, nebude prosimtě tvoje diplomka někde na webu? Líbí se mi ten nápad s dřevěnými špunty. Chápu to správně tak že se zužují směrem ven, tzn. jsou zastrčené zevnitř schránky a nikdy nevypadnou? Díky za dobré rady :)
Byšek, Velesův lid
zoone
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 587
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Modra/Olomouc/Prostějov

Post by zoone »

Já taky používám dřevo a taky jsem testoval rovnanou rohovinu a šlo to taky.

"Co proliješ hrdlem ti už nikdo nevezme..."
User avatar
Spící Medvěd
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 442
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Kladno

Post by Spící Medvěd »

Rohovina dobře měkne v kyselině citrónové.
zoone
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 587
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Modra/Olomouc/Prostějov

Post by zoone »

Spící Medvěd wrote:Rohovina dobře měkne v kyselině citrónové.
Myslis rohovinu nebo paroh? Na rohovinu aby zmekla staci vrouci voda, zbytek "chemie" je vicemene na odsmradeni. Ale na paroh by to urcite fungovalo, kyselina jak kyselina :wink:

"Co proliješ hrdlem ti už nikdo nevezme..."
User avatar
Spící Medvěd
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 442
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Kladno

Post by Spící Medvěd »

Myslím paroh. Ta citrónovka se používá pro ouplné změkčení, třeba když se paroh používá na vykládání pažeb, nábytku apod. Pro velké změkčení rohoviny se taky používá vaření v oleji.
Müscha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1243
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Chlumec nad Cidlinou/Praha/Mikulčice

Post by Müscha »

Jestli vyhrabu cd s diplomkou, tak by se našla, jinak jen papírově ;)
Jinak v těch ukončeních čípů parohovek jsou otvory, takže je dost možné, že případná ucpávka (dřevěná) byla ještě nakolíčkovaná.
Není Boha kromě Boha a Ježíš je jeho prorok.
User avatar
Appendix
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 78
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Starý Plzenec

Post by Appendix »

Já tam dával dřevěný špunty jen tak bez lepní, a drží to fest. Už je nevyndam. Ale pro sichr jsem je zvenku naimpregnoval voskem, protože nevim kdy to zůstane ležet venku na dešti (třeba i se mnou), dřevo natáhne vodu a roztrhne paroh. Na zdobení netřeba měkčit, když jsou pořádný kružítka a rydla tak to jde jedna báseň.