Page 1 of 1

Přesky a kování

Posted: Wed 08. Sep, 2010 19:04
by Sidney
Mám několik dotazů k funkci součástí garnitur

1. Průvlečky s prodlouženým krčkem zmiňované v Měřínském. Našlo se jich hafo, berou je jako součast postroje koně, na druhou stranu se opakovaně mluví o použití v opasku, zejm. snad v opasku na meč. Nějaký Wachovský. Ale rekonstrukci nedodal. Viz zde

Image

2. Křížová kování - kovové ploché rovnoramenné křížky zřejmě spojující 4 řemeny. To stejné - součast postroje, na druhou stranu se opakovaně mluví o použití v opasku, zejm. snad v opasku na meč . Bohužel jsem je nenaskenoval

3 "Průvlečky" z kování z Kolína. K čemu sloužily? Jako průvlečka za přezku se mi nezdají. Nedokážu vymyslet, jak by to mělo fungovat

Image

Re: Přesky a kování

Posted: Wed 08. Sep, 2010 19:37
by Knecht
Funkcí některých kování jsem se zabýval v diplomce, ačkoli jsem hlavně řešil výzdobu, ne tolik funkci. Kováními a opasky se zabývá Šimon Ungerman z brněnské katedry, mimo jiné jsme plánovali o tom něco napsat společně, ale nějak se k tomu nemá, asi má jinou práci. Možná až se naplno pustím do toho doktorování.
Kování s krčkem ("otvírák") jsem už zkoušel, mám ho na svém mečovém opasku. Ačkoli funguje jak jsem chtěl, právě Šimonovi se to nelíbí, ukazoval mi jakousi, tuším slovinskou práci, kde to měli rekonstruované tak, že konec řemen prochází očkem, obtáčí se kolem krčku a nějakým provlečením se uvazuje. Jedním z argumentů mělo být to, že krčky nejsou až na výjimky nijak zdobené a tudíž že při používání nebyly vidět. Má to něco do sebe, to nelze popřít a je taky pravda, že v několika hrobech s opaskovými součástmi kde tohle kování je, chybí přezka. Takže to možné v zásadě je. Wachowski to má podle mě trochu moc ideální, tj. vytváří téměř neexistující, ideální sestavy kování, které nemají až tak úplně oporu v nálezech.


P.S. proč se to řeší v Textilním tématu?

Re: Přesky a kování

Posted: Tue 07. Feb, 2012 8:40
by lasky
vcerajsia praca, pre kamarata co predava :) medovinu ,podla tvojej diplomky.. http://laskyy.rajce.idnes.cz/2012-02-06-1802-19 viac v sukromnej sprave.

Re: Přesky a kování

Posted: Sat 11. Feb, 2012 14:52
by Kain
Já si odjakživa myslím, že se uvazují "na uzel", to drží dobře i bez trnu...

Re: Přesky a kování

Posted: Sat 11. Feb, 2012 15:14
by Ernest
Kain - ano, jeden takový teď budu zkoušet, tak napíšu jak moc je to praktické. Ale je pravda že v MZM je docela dost přezek bez trnu, a moc málo háčků na to, aby byly na každém opasku.... jinak tady byl můj pokus pro kamaráda:
http://my.opera.com/OndrejBorsky/blog/2 ... tesit-kama

razil jsem to sám, chtělo by to někoho kdo to drží :)

Re: Přesky a kování

Posted: Sat 11. Feb, 2012 22:56
by Knecht
Je to hodně masivní, hlavně té přezce bys měl ubrat. Ale jinak pěkný.
Co se týká přezek bez trnu a záponek - ono je těch záponek víc než by se zdálo. A máme z loňska další hrst klasických "ptáčků", dvojitých i jednoduchých.
Tím ale nechci říct, že by se vázání nemohlo používat - mohlo. Ale spíš si dovedu představit vázací opasky bez kování a v případě výskytu přezky bez trnu v hrobě se kloním k tomu že záponka se ztratila.

Re: Přesky a kování

Posted: Mon 27. Feb, 2012 19:36
by Pampalíny
Ty nálezy záponek jsou z více lokalit?

Re: Přesky a kování

Posted: Mon 27. Feb, 2012 22:59
by Knecht
Jo, ale hnízdo mají v Mikulčicích

Re: Přesky a kování

Posted: Tue 07. Aug, 2012 10:22
by wolf
Nemá někdo obrázek nějaké jednodušší přezky z dětského hrobečku? Čechy 11. - 12. století.

Re: Přesky a kování

Posted: Thu 09. Aug, 2012 22:27
by woden
Pripadne sa moze viazat sluckou. PRevlece sa cez oko, potom okolo ten tensej casti a naspet cez oko. Sranda ze ich je tolko, cize bezna vec celkom a takuto jednoduchu vec nevieme presne urcit.