Spracovanie koze, kozusin, zdobenie, sitie.

Řemesla a každodenní život

Moderators: melkel, Jura, Wothan, Kain, Begbie, Rab

User avatar
Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1814
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: svobodné území Beskyd
Contact:

Post by Pampalíny »

Romanovu knihu znám.
Své drahé budu dělat i botky ze surové kůže s chlupem, ale asi šáhnu po ovčí surovce.

šustění u toulce. Já ji zkusím vykouřit nad plamenem a zatřu ji tukem, potom snad nebude tak šustit. popřípadě ji potáhnu látkou.
User avatar
Joe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1031
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by Joe »

Mám dojem, že se dělal z thoto důvodu i model s chlupem do vnitř.
Joe M.
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by Knecht »

Do správné kůže vyryješ i nehtem, pokud víš jak na to, jinak se na to používají spec, nástroje, nazývané třeba kostka a čárkovač, které najdeš v knihách o zpracování kůže - nedávno taková vyšla v edici malých knížek o řemeslech od nakl. Grada (aspoň doufám). Já používám takové rydlo z parohu, na kterém mám vybroušený krátký oblý břit. Dobře se vytlačuje do navlhčené kůže.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
Ježour
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 107
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Ježour »

User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Post by Kain »

Do toulce ze surovky nacpěte navolno trochu sena. Šípy nerachtají, neleží na sobě, nevypadnou, přitom se dobře vytahují a je to lehké, laciné a snadné.

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
Glorx
Nováček
Nováček
Posts: 16
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Vetšinou někde na zemi
Contact:

Post by Glorx »

Máte někdo ponětí jak se dají šetrně sundat chlupy z králičích kožešin??(ty co jsem dostal já jsou už docela staré a na vyčinění se nehodí), tak mě napadlo, že bych z toho zkusil udělat plsť.
A víte jak se spracovává kůže na surovku??Napadlo mě že bych z těch odchlupených kůži zkusil udělat třebas něaký ten lampiónek(nevím jak se tomu odborně nadává)
Dík
Bonemina
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 324
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha/Olomouc

Post by Bonemina »

Oholit? :wink:
Pazourek

Post by Pazourek »

A nešlo by to udělat jako u kačeny, když z ní chci dostat peří?
Bonemina
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 324
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha/Olomouc

Post by Bonemina »

Když jsme škubávali kačky, tak oškubané peří připomínalo akorát spařený žvachol, ale jak by to dopadlo u srsti, to nemůžu posoudit.
User avatar
abaddon
Site Admin
Site Admin
Posts: 2015
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by abaddon »

neco o zpracovani kuze se tu probiralo, kdyz se o sve zkusenosti podelili indosi... zkus hledat nekde to tu je
zoone
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 587
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Modra/Olomouc/Prostějov
Contact:

Post by zoone »

Vraz to na pár dní do vápeného mléka a pak pudou chlupy dolů lehko.... A tím vyrobíš surovku i chlupzy :)

"Co proliješ hrdlem ti už nikdo nevezme..."
Scar
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 245
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Komjatice (Nitra)
Contact:

Post by Scar »

Ak by si chcel robiť niečo z celej kožušiny tak pozor na to, že králik do raného stredoveku dobovo nezapadá. Jedine zajac.
Glorx
Nováček
Nováček
Posts: 16
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Vetšinou někde na zemi
Contact:

Post by Glorx »

jo to víjm že tam dobově nezapadá, ale myslím že když z toho bude surovka na lampiéonku a z chlupů plsť(asi čepička) tak myslím že se mi nepodaří najít nikoho kdo by to dokázal rozeznat....a ty kožešinky vyhodit mi je líto..

A nezničil bych tím vápněm ty chlupy???a jak silné (zhruba) to vápenné mlíko má být??(at mi to nesežere:-) ) a co z tou kůží mám ještě potom dělat??
zoone
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 587
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Modra/Olomouc/Prostějov
Contact:

Post by zoone »

To si musíš odskoušet sám... Koncenteace jsem nikdy nepočítal, ale odchlupovat už jsem skoušel. Navíc mi to samé řekl i člověk co činí kůže.
Pak už se žádná úprava nepoužívá, ale může to schnít a nebo to ještě "zapikruj" (tohle mi taky poradil koželuh, dnes se tak dělají veškěré surovky, je to nějaká chemie).

"Co proliješ hrdlem ti už nikdo nevezme..."
Müscha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1243
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Chlumec nad Cidlinou/Praha/Mikulčice
Contact:

Post by Müscha »

Na Lovcích mamutů v MN běží filmík kde se ukazuje jak to odchlupit, tak jsetli to nemáš do Prahy daleko, tak tam zavítej.
Není Boha kromě Boha a Ježíš je jeho prorok.
Post Reply