Spracovanie koze, kozusin, zdobenie, sitie.

Řemesla a každodenní život

Moderators: melkel, Jura, Wothan, Kain, Begbie, Rab

User avatar
Bohuslav
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 654
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Teplice/Praha

Post by Bohuslav »

Já absolutně nevím ,jen se ptám. Protože todle mě teď docela zajímá a pár lidí se mě na tu jelinici ptalo a já absolutně netušil co jim k ní mám říct.
Image V ničem, co vykládám, si nečiním nárok na vymezení pravdy, ale pouze vymezení vlastního názoru.Abélard
User avatar
Joe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1031
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Joe »

Ne, já jsem sem zatáhnul novej svět - tam to byl častý materiál pro oděv :wink:
Joe M.
Kateřina_z_Landštejna
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 431
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Kateřina_z_Landštejna »

Bohuslav wrote:Já absolutně nevím ,jen se ptám. Protože todle mě teď docela zajímá a pár lidí se mě na tu jelinici ptalo a já absolutně netušil co jim k ní mám říct.
:) Já zas jen uvažuji. Nedávno jsem četla knížku (koupila jsem si v Levných knihách na VInohradské) o historii myslivostia a jedna z kapitol je právě o tom, co kdo směl nebo nesměl ve středověku lovit.
Z čehož plyne moje úvaha o případné dostupnosti jelenican a běžném trhu.

Ale myslím, že zde díky posledním příspěvkům vznikl roztomilý chaos :lol:
Volo, multum, statim!
User avatar
Boza
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 956
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Boza »

Jestli to pomůže, tak ty zmiňované stovky bot a jejich fragmentů z Yorku jsou v cca 90% z hověziny, teletiny (calf, cattle) a zbylých 10% je ovce, koza (goat, sheep). Jelenice žádná.
A když už byl založen řečený hrad Kamenec, kníže Břetislav, než odtud odjel, pojav stranou Mutinu...
User avatar
Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1814
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: svobodné území Beskyd

Post by Pampalíny »

já jsem jelenici na boty pro RS našel (dříve - musel bych to dohledávat, kdyby někdo chtěl přímý odkaz), ale bylo to jen jako příklad, co se používalo kromě hovězího.
User avatar
Bohuslav
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 654
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Teplice/Praha

Post by Bohuslav »

Myslím ,že to můžeš hodit přímo sem bude to zajímat asi více lidí.Díky
Image V ničem, co vykládám, si nečiním nárok na vymezení pravdy, ale pouze vymezení vlastního názoru.Abélard
User avatar
Boza
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 956
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Boza »

Kryštof wrote:Boza: Ne ne, jen jsem dostal k Vánocům ruční vypalovačku na Butan a tak přemýšlím, jestli by se nedala použít tady :? :)
Nedala. Možná tak na ozdobu na chalupu z přelomu 20. a 21. století.
A když už byl založen řečený hrad Kamenec, kníže Břetislav, než odtud odjel, pojav stranou Mutinu...
User avatar
Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1814
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: svobodné území Beskyd

Post by Pampalíny »

Irish Slipper (c.700-900) - "Lucas, Type 1"
This type of shoe is made from a single piece of thin leather (pig, deer, sheep, goat, horse, ox or calfskin), and has a decorative "tongue" that stretches up the instep, and distinctive design and decorations.

The 'tag' on the tip of the shoe can be up to 5 cm long, and is bent over and sewn up the vamp along the centerline, possibly with a running stitch. The general seams are edge-edge, and while I don't have sufficient information to determine the type of stitching, I would suggest (based on the Lucas Type 2) that this be sewn with a tunneled running stitch, inside the shoe. Thread is either gut or sinew. The stitches are very fine and close together.

The shoe may be covered with decorative designs, including a number of incised geometric patterns. The decorative "tongue" doesn't seem to have any standardization. Those shown above are simply minimalist examples of what is possible. The heel is also decorated, often in a fashion that reflects that of the tongue.

The lacing is a guess.
This design is based on a description found in Lucas and Hald.

Irish Slipper (c.700-900) - "Lucas, Type 2"
Based on a shoe found in Ballymacomb, County Derry. This center seam type of shoe is made generally of a thin leather, such as pig, deer, sheep, goat, horse, ox or even calfskin. Thread is generally of gut or sinew, with thonging for the heel. There are a number of decorative motives that are found incised into the surface. Note that when it is made, the front forms a large half circle over the front of the foot, and gradually develops into a wrinkled, folded mass that conforms to the shape of the foot.

This design is based on a description found in Lucas and Hald.
User avatar
Sidney
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 537
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Sidney »

Nejstarší nález rukavice na území dnešního ruska - kožešinová palcová rukavice z ovčí kůže srstí dovnitř nalezená ve Staré Ladoze, datovaná do VII - IX st.


Foto originálu

Image

Nákres originálu

Image

Pokus o rekonstrukci

Image
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Knecht »

Krerý způsob tvrzení kůže byste doporučili na větší dutý předmět (a než se někdo zeptá, ano je to přilba)? Osobně mám zkušenosti jen s tvrzením v horké vodě ale tam jsem měl dojem že je to až zkřehlé. Byl by na přilbu lepší vosk?
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Kain »

Rozhodně vosk. Ale pokud to nebude mít kovová žebra, tak si dej pozor, klame tělem. Vydrží dost, ale může se zlomit a nemá rád teplo.

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
melkel
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1433
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by melkel »

Jelikož to děláš ze surovky, že :-), tak spíše páru, nebo teplo, a vyzkoušet to předem na malém kousku. A cílem není to vytvrdit, ale srazit, abys to měl tlustší. Dělat přilbu z vydělané kůže je blbina, ale pokud do toho jdeš, pak vosk, protože je jednodušší než vaření.
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Kain »

Jo, já myslel vydělanou kůži, že jinak by řekl "surovka". Surovka ve vosku je blbost, samozřejmě. Ale viděl jsem žebrovku se železnýma žebrama a koženou výplní z vydělané voskované kůže a byla poměrně odolná, ostatně má ji tuším Tomáš z Perkunasů...

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
melkel
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1433
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by melkel »

Neříkám, že to nejde, jen mi to přijde nesmyslné z hlediska thdejší techjnoůlogi. Nebudu pracně vydělávat kůži, abych ji pak vytvrdil, když můžu vzít přímo surovku. Je to ale jen můj dohad, vím o cur de boille (spelling?), ale nikde jsem nenašel, zda se jednalo o surovku, nebo vydělanou kůži.
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Kain »

souhlas, já bych tam taky dal rovnou surovku...

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita