Spracovanie koze, kozusin, zdobenie, sitie.

Řemesla a každodenní život

Moderators: melkel, Jura, Wothan, Kain, Begbie, Rab

Grinulf
Nováček
Nováček
Posts: 9
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pardubice

Post by Grinulf »

diky za rady, surovka mi prijde pristi tyden tak uvidime...
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by Knecht »

Zdeněk wrote:Vyhrabal jsem toto téma z hlubin dávnověku a rád bych ho znovu oživil,neboť jsem v něm nenašel tak úplně,co mě zajímá.Tedy prostředky a způsoby zdobení kožených doplňků,jak barevné,tak i rytím apod.Má někdo praktické zkušenosti?
Díky,Z.
Rytí je v zásadě jednoduché. Potřebuješ nejlépe přírodní, nelakovanou ani jinak povrchově nezkaženou kůži(což je na LH celkem předpoklad), tu krátce namočíš (stačí minuta dvě) a vhodným nástrojem ryješ, razíš a tak. Pracovní část musí být hladká, jinak to trhá povrch kůže a vypadá to hnusně. Hodí se na to třeba kost a parohovina. Je potřeba dát bacha, co vyryješ už těžko vrátíš, u ražby je to stejné. Pak to necháš vyschnout a případně třeba rytinu zvýrazníš voskováním nebo jinak. Takhle se mi to alespoň osvědčilo.
Arannka
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 113
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by Arannka »

Na http://www.wogastisburc.com/ jsem našla tento pracovní postup, vztahující se k řemeslné výrobě na VM:
Dřevný dehet spolu s včelím voskem a živočišnými tuky za tepla tvořil vodovzdornou směs, která sloužila impregnaci kůže vojenské obuvi, nazývané juchta. Sloužil i k vodovzdorné impregnaci rybářských sítí, lan, řemenů a podle některých pramenů i plátěných pláštěnek, používaných jezdci.
User avatar
Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1814
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: svobodné území Beskyd
Contact:

Post by Pampalíny »

Tamtéž jako Aranka:
Mokohtavenotaxe wrote:To je hodně zajímavé. Měl bych několik dotazů a poznámek:
4) Zakopání v zemi mi příjde zbytečně zdlouhavé, alespoň pro menší kožky, včetně ovcí. S kravskou kůží skušenost nemám. Stejnou službu, ale udělá i namočení do solného roztoku (solanky). Ty jámy jsou známé z arch. nálezů?
Zde je fotka činících jam z období VM: http://www.wogastisburc.com/Obuv.htm

Image
Letecký snímek areálu možných činících jam na obilním porostu
Müscha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1243
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Chlumec nad Cidlinou/Praha/Mikulčice
Contact:

Post by Müscha »

Činící jámy jsou i ze starých výzkumů ve Starém Městě, na jejich dně byly vrstvy dubové kůry.
Není Boha kromě Boha a Ježíš je jeho prorok.
User avatar
Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1814
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: svobodné území Beskyd
Contact:

Post by Pampalíny »

Existuje možnost jak u surovky zamezit (třeba jen částečně) vypadávání chlupů. Mám nějaké surové kože (parožnaju korovu, kosulju a lisicu) a u jelena mne někdo hrozil tím, že to časem dost pelichá...

Jinak k čemu všemu by se daly ještě surové kůže se srstí použít (napadá mne štít, krosna ala téma batohy), ale co více? Máte nějaké rady.
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Post by Kain »

Na toulec. A nebo si je nechej vyčinit a spi na nich...

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
User avatar
JARWIKS
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 613
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Jarošov-UH/Brno/ValMez/Archeoskanzen Modrá
Contact:

Post by JARWIKS »

Zavěsit v obydlí nad ohniště nebo pec, jiskry se chytajů do štětin a tam zhasínají.
Potažení terče v nějakém tvaru (kanec, toho máme)
A nechat je zkanibalovat ovcama :badgrin:
Müscha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1243
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Chlumec nad Cidlinou/Praha/Mikulčice
Contact:

Post by Müscha »

S tímhle by asi poradili indoši..

Ta kožešina nad pecí by měla být z divočáka.
Není Boha kromě Boha a Ježíš je jeho prorok.
User avatar
Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1814
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: svobodné území Beskyd
Contact:

Post by Pampalíny »

Divočáků budu mít taky pár, a tak si jednoho mohu pověsit nad krb :c)

Spíše fakt přemýšlím jak ty surovky. Za pár let jsem už vyhodil několik kůží ze srny neboť to k ničemu nevyužiji.
Asi se pustím do těch toulců a uvidíme. Ale stejně by to chtělo nějaké opracování vnitřní části (asi jen navoskuji - bez dehtu) ale na stranu s chlupem by to asi chtělo lanollin, jenže kde jej sehnat v takovém množství.
User avatar
Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1814
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: svobodné území Beskyd
Contact:

Post by Pampalíny »

Arannka wrote:Dřevný dehet spolu s včelím voskem a živočišnými tuky za tepla tvořil vodovzdornou směs, která sloužila impregnaci kůže vojenské obuvi.
Odzkoušel jsem asi 8 variant směsí dehtu, tuků a vosku. Impregnační vlastnosti na textil (aplikované za horka) jsou vynikající. U kůže se o něco hůře vtírají do kůže (respektive usně tolik nesajou).
Viktorie
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 107
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by Viktorie »

Pampalíny: budeš-li mít srnu navíc na vyhození, rádi ti od ní odpomůžeme. Náš kanec Jarmila potřebuje společnost 8)
Viktorie
User avatar
Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1814
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: svobodné území Beskyd
Contact:

Post by Pampalíny »

Já si říkal, že se někdo chytne :wink:

To bylo hlavně dříve (třeba ta srnka na mé ikoně nedopadla dobře), teď to chci začít pomalu zpracovávat bez přebytků.

Respektive chci udělat činící jámu jako z VM a při té práci už tam nahážu hodně kožek. Na ostatní zkusím další vybavení. Navíc na sezení a tak potřebuješ kůži již vyčiněnou...

Jo napadlo mne - šlo by ze surovky s chlupem udělat hrániče nohou?
Jenne
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 69
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Jenne »

K tem toulcum ze surovky... Nedavno jsem jeden takovy dodelal(je to sice surovka bez chlupu ale to neva) a zjistil jsem ze to neni nejlepsi matros na toulce,vypada to docela hezky pekne drzi tvar zkratka to funguje,ale dela to hroznej kraval :? kdyz do toho dam sipy a povesim si to na opasek tak jak clovek jde sipy se v tom ruzne mrcasej a je to jak kdyz mlatis do nejakeho bubnu.Nedovedu si predstavit RS lovce jak jde stimhle do lesa...no mozna by do toho mohl sbirat lesni plody. :mrgreen:
User avatar
Boza
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 956
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Boza »

Ted jsem zcela nahodne nahlednul do Vaverky - obuv ve stredoveku a hned na zacatku je dost dobry prehled jak a co s kuzi - driv jsem koukal hlavne na obrazky tak me to netrklo.
A když už byl založen řečený hrad Kamenec, kníže Břetislav, než odtud odjel, pojav stranou Mutinu...
Post Reply