Stránka 1 z 28

Šperky, ozdoby, drobné doplňky

Napsal: pát 18. bře, 2005 17:43
od Rab
Tak jsem objevil zajímavou věc pro dlouhovlasé muže - bojovníky. V jednom z avarských hrobů na rozsáhlém pohřebišti u slovenské obce Želovce byly nalezeny poblíž lebky (na obr. označeno šipkou) dvě bronzové ozdoby, které autorka výzkumu Zlata Čilinská označila za "vrkočové spony", které patrně spínaly válečníkovy dlouhé vlasy do nějakého úhledného účesu. Spony byly dlouhé 50 mm a široké 19 mm. Bohužel, jmenovaná autorka ve svých dosavadních pracích publikovala pouze následující kresby, fotografie nikoliv, a nepodařilo se mi vypátrat, jestli je tento nález vystaven v nějakém slovenském muzeu. Kdyby náhodou o tom někdo věděl víc, ozvěte se.

Obrázek Obrázek

Hrrr na ně....

Napsal: sob 19. bře, 2005 8:44
od Pampalíny
Bijtě Hunou :c)))

Tohle ale jistě všichni znáte (Měřínský):
Obrázek

Napsal: sob 19. bře, 2005 10:17
od Rab
Teda to je rychlost - než jsem to stihl naskenovat a doplnit, už je to tu :badgrin: Díky :)
Ale Avaři nebyli Hunové!

Avaři

Napsal: sob 19. bře, 2005 10:59
od Pampalíny
Avaři/Hunové - To já vím, ale prostě mi přišla na jazyk jedna replika od Pepy Náhlovského, tak jsem ji použil.

Skan- no jo, příruční a přenosný skener, to je věc :-)

Napsal: sob 19. bře, 2005 13:16
od Rab
Mám tu fotečku pořízenou před pár lety v polském Biskupinu - poprvé jsem viděl v reálu způsob nošení nejtypičtějšího ženského šperku slovanského (i českého) raného středověku - zaušnic. Nikde v naší literatuře to není jasně popsáno. A je škoda, že u nás na LH akcích holky nic takového nenosí - alespoň jsem si toho nevšiml, což by u mě bylo neobvyklé :wink: Snad se některá inspiruje - a kdyby neměla ty záušnice, nějaké bych obstaral :)

Obrázek

Napsal: sob 19. bře, 2005 13:43
od Müscha
Viděl jsem nález pár záušnic taky na kožené "čelence" kolem hlavy, ale tam v kůži byli dírky a jimi ty záušnice procházely.

Napsal: sob 19. bře, 2005 14:39
od Rab
No jo, jenže ono neni jistý, jestli opravdu procházely těmi dírkami - není jasné, jak by v těch dírkách držely, nehledě na to, že by asi tlačily - já si spíš myslím, že těmi dírkami v čelence procházely buď řemínky nebo nějaké provázky, kterými byly záušnice k čelence přivázány.

Obrázek Obrázek

Napsal: ned 20. bře, 2005 14:00
od Müscha
Viděl jsem je přímo v těch dírkách ktré na ně byly akorát, takže se moc hýbat nemohli a navíc ty záušnice byly zavřené, takže nevypadli.

Napsal: ned 20. bře, 2005 14:06
od Rab
Hm, zajímavé - no a nevěděl bys odkud ten nález je, kdo a kde jej nalezl a publikoval a v kterém úžasném depozitáři se nachází? Dost mě to zajímá, díky.

Napsal: ned 20. bře, 2005 16:59
od Pampalíny
Tady tento obrázek je z Lutovského (str. 80), ale je možné, že ho většina lidí přehlédla (já jsem si ho všiml úplně náhodou). Ovšem vůbec nevím, zda to k něčemu bude. Protože k tomu není vůbec nic napsáno (jen že se jedná o nález z Hlohoviček). Takže v čem jsou ty záušnice zapíchlé? Chce to mít podrobnou zprávu.
Citovaná literatura je Lutovský-Tomková 1994
Obrázek

Napsal: ned 20. bře, 2005 17:10
od Rab
No tak to jsem opravdu přehlédl, chtělo by to zjistit podrobnosti, jestli to opravdu leželo u hlavy atd. - zkusím se obrátit přímo na Lutovského - díky Pampalíny!
Nicméně je vidět, že konce zaušnic nejsou těsně u sebe, tzn. jedině že byly v té kůži zastrčené hodně natěsno do malé dírky...

Záušnice

Napsal: ned 20. bře, 2005 18:44
od Pampalíny
Ještě Lutovský:
"časté bylo jejich vplétání do vlasů, zavěšování na stužky, v některých hrobech se dochovaly i tenké kožené řemínky, v nichž byl zastrkán větší počet záušnic (...čelenky)"
Velislavova bible - 14.stol - použití záušnic:
Obrázek

Napsal: ned 20. bře, 2005 20:13
od Rab
No, ten text i obrázek je samozřejmě známý, ale problém je v tom, že jsou to jen jakési domněnky, nepodpořené přesvědčivými důkazy z nálezů. Jak vplést záušnici do vlasů aby tam držela? Já to zkoušel a nešlo mi to. Co jsou to "tenké kožené řemínky"? Čelenky to být nemohou, alespoň já si čelenku představuji jako širší pruh kůže či textilie, ne jen řemínek. Jak rozumět "řemínky v nichž byly záušnice zastrkány" - jak? Zastrkány za řemínek? Nebo řemínkem provléknuty? Ale jak by držely? Záušnice z nálezů v naprosté většině nemají konce "scvaknuté" k sobě, tudíž by musely vypadnout. To samé je u "zavěšování na stužky" - jak je zavěsit aby držely?
A ten obrázek je, jak jsi správně napsal, o několik století starší, a patrně se nejedná o záušnice, přestože to autoři, kteří obrázek používají, často tvrdí (opisují jeden od druhého).
Podle mě to není tak jednoduché, proto jsem to tu nakousl.

Napsal: pon 21. bře, 2005 13:36
od Bryennios
rab: no "nescvaknutou" zausnici vpletes do vlasu uplne v pohode - do cupku prece - a drzi tam pevne :)

Re: Šperky, ozdoby, drobné doplňky

Napsal: pon 21. bře, 2005 17:05
od Boza
rab píše:... které autorka výzkumu Zlata Čilinská označila za "vrkočové spony", které patrně spínaly válečníkovy dlouhé vlasy do nějakého úhledného účesu. Spony byly dlouhé 50 mm a široké 19 mm. Bohužel, jmenovaná autorka ve svých dosavadních pracích publikovala pouze následující kresby, fotografie nikoliv, a nepodařilo se mi vypátrat, jestli je tento nález vystaven v nějakém slovenském muzeu. Kdyby náhodou o tom někdo věděl víc, ozvěte se.
Hmm, zkus kontaktovat:

PhDr.CSc. Zlata Čilinská
Pražská 9, Košice
055/6421246

Je to čerstvě vytažené ze slovenského telefonního seznamu, tak by to mělo platit 8) Samozřejmě neručím za to, že je to ta pravá osoba, nicméně je to jediná Zlata Čilinská v seznamu kterou jsem našel :twisted: