Šperky, ozdoby, drobné doplňky

Řemesla a každodenní život

Moderators: melkel, Jura, Wothan, Kain, Begbie, Rab

User avatar
Ronšperk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 693
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Mýto

Post by Ronšperk »

Rab před časem prodával nádherné velkomoravské náušnice. Nemá ten pan Zajíc nějaké stránky či katalog. Blíží se narozeniny mé paní a tohle myslím by byl vhodný dárek.
Honor supra Vitam! Image
User avatar
Rab
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 949
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Libomyšl (Beroun)

Post by Rab »

Franta Zajíc právě chystá svoje stránky na www.sperkarstvi.cz, ale ty ještě nefungují - až prý během dubna. Takže úplně nejlíp uděláš, když mu napíšeš na adresu ZAJEF@seznam.cz , a on ti obratem pošle katalog přímo. Právě jsem s ním mluvil po telefonu, takže o tobě ví. Udělá téměř cokoliv i podle dodané předlohy. Jinak o něm vyjde dvoustránkový článek i s fotkama v časopisu Chatař a chalupář teď na začátku dubna (moje dílo :-)
User avatar
Ronšperk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 693
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Mýto

Post by Ronšperk »

Díky! Hned mu napíšu. Ty cos prodával bych bral s fleku, ale než jsem napsal hned mi je vyfoukli :cry:
Jen malý dotaz. Ty bys to mohl vědět. Do jak velkého rozsahu mám vybírat dataci šperku, pokud děláme 12. století. Je možné i o něco dříve, nebo je to hloupost. Jen jsem zvědavý. :lol:
Honor supra Vitam! Image
Bryennios
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 262
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Bryennios »

no to zalezi na tom, co presne si chces nechat udelat - obecne je tvarove spektrum sperku u nas v 11. a 12. stoleti vzasade stejne a dramatickym zmenam nepodlehalo - ale napr. zausnice se dost zvetsuji...
User avatar
Rab
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 949
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Libomyšl (Beroun)

Post by Rab »

Ronsperk: Bryennios už odpověděl; určitě bych ale nešel do šperku z dob Velké Moravy, to je přeci jen dost vzdálená doba. Cennější šperky se určitě dědily, tedy se nosily možná déle než jednu generaci, každopádně se už nedávaly do hrobů - "ten na kříži" to zakázal (je tudíž docela málo nálezů). Jestli bys chtěl náušnice, zkusím najít nějaké vhodné typy - jen to nebude hned...
Müscha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1243
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Chlumec nad Cidlinou/Praha/Mikulčice

Post by Müscha »

Nevím, ty náušnice bych asi nepořizoval, přeci jenom ten styl výroby je celkem dost odlišný, než se v té době používal…
Ty záušnice se časem – jak psal Pavel – dost velikostí měnili, obecně platí, čím mladší, tím větší (nejstarší mají tak 1,5 cm po ty z 13. století, kde mají běžně přes 10cm).
Bryennios
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 262
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Bryennios »

Ronsperk: mrkni na clanek Petra Dreslera u nas na strankach - mas tam i literaturu, kdyby sis neco chtel najit sam: http://www.curiavitkov.cz/zausnice.html
User avatar
Ronšperk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 693
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Mýto

Post by Ronšperk »

Díky.
Honor supra Vitam! Image
User avatar
Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1814
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: svobodné území Beskyd

Záusnice

Post by Pampalíny »

Zkoušel jsem ty zaušnice dát do dírek v kůži. No, sice teda nejsem baba, ale přes vlasy to vůbec netlačilo (a to jich moc nemám). Ale po 2-3 vyndáních, zandáních, se mi zdá dírky natolik roztáhly, že bych měl obavy z vypadnutí záušnic při nějakém tanečním reji.

No a dotaz - kožená čelenka jen se záušnicema mi přišla dost chudá. Zajímalo by mě, zda se do kůže vyrážely různé motivy (zda je to dochováno?) a hlavně jak se to dělá, aby se ražba v kůži udržela? Díky za rady.
Müscha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1243
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Chlumec nad Cidlinou/Praha/Mikulčice

Post by Müscha »

Nevím jak ražba v kůži (řekl bych že ano), ale vyšívání do kůže (boty) doložené je.
Müscha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1243
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Chlumec nad Cidlinou/Praha/Mikulčice

Post by Müscha »

Jinak ještě k těm záušnicím - ten kožený pásek se záušnicemi se našel v jednom z hrobů u Hanína. Publikováno mj. v: J. L. Píč, Čechy za doby knížecí, svazek 1, část archeologická, r. 1909, s. 78
User avatar
Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1814
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: svobodné území Beskyd

Záušnice

Post by Pampalíny »

A abych v tom udělal zase o něco více "jasno", tak přikládám další 2 obrázky, kde záušnice slouží spíše jako nosná část? pro jinou ozdobu...
Máte někdo povědomí o tomto používání?Image Image
User avatar
Mokohtavenotaxe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 254
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Ústí nad Labem

Post by Mokohtavenotaxe »

Nejde u toho prvního o Velkou Moravu (podle typu toho přívěsku)?
User avatar
Rab
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 949
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Libomyšl (Beroun)

Post by Rab »

Müscha: Díky za toho Píče, to mě nenapadlo - mrknu se na to (i kvůli tomu kolínskému Hánínu).

Pampalíny: U tohoto typu artefaktů je důležitá nálezová situace - jestli takhle ležely přímo u hlavy v předpokládané poloze k nošení nebo jestli se našly někde jinde - třeba u pasu (pokud mluvíme o hrobech), kde mohly být uložené třeba v nějakém váčku a aby se těch pár šperků nerozkutálelo, majitelka si je spojila dohromady...

Mokohtavenotaxe: Tento typ náušnic spíš pochází z Čech 10. století - připojuji obrázek podobné náušnice nalezené na hradišti Levý Hradec.

Image
User avatar
Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1814
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: svobodné území Beskyd

Záušnice - do každé rodiny, aspoň jedny!

Post by Pampalíny »

Ahoj, konečně se dostávám k tomu, abych tu napsal.

Nálezovou situaci záušnic neznám :cry: . U té náušnice s tebou souhlasím, že asi spíše někdo spojil jen tak (podobně je v Chropovském v záušnici navlečen prsten). Ale co ta druhá záležitost, to už nevypadá na náhodu, ale taky by to zde chtělo nálezovou situaci.

Ta náušnice na záušnici je skutečně 10. století (pokud si dobře pamatuji).

Jak Lutovský a záušnice zapíchlé v kůži, zjistil jsi něco?