Šperky, ozdoby, drobné doplňky

Řemesla a každodenní život

Moderators: melkel, Jura, Wothan, Kain, Begbie, Rab

User avatar
abaddon
Site Admin
Site Admin
Posts: 2015
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by abaddon »

ty pozadat muzes... ;-)
Jiskra

Post by Jiskra »

Na stránkách Wothanburgu jsou fotky vázaného pásku. Tak jsem ho zkoušela a nevím, buď jsem už slepá nebo mi to prostě nemyslí. Málem jsem v tom zabloudila.
Poraďte prosím někdo jak se to má vázat.

Image Image
melkel
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1433
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by melkel »

Jiskra wrote:Na stránkách Wothanburgu jsou fotky vázaného pásku. Tak jsem ho zkoušela a nevím, buď jsem už slepá nebo mi to prostě nemyslí. Málem jsem v tom zabloudila.
Poraďte prosím někdo jak se to má vázat.
Provlékneš oba prameny dírami, spojíš je dohromady a uvážeš na nich jednoduchou smyčku.
melkel
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1433
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by melkel »

Bryennios wrote:Nic sem nehazej, nepodporujme mladez v jeji lenosti. Pro studenta archeologie vybaveneho jak odbornymi knihovnami, tak zakladnimi znalostmi musi byt takova vec zalezitosti par minut, sakra ! [-X :twisted:
Trhni si nohou elitáři, nejsem mladý, student archeologie už vůlbec ne, a na hezký prsten se rád podívám.... :twisted:
User avatar
abaddon
Site Admin
Site Admin
Posts: 2015
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by abaddon »

Trhni si nohou elitáři, nejsem mladý, student archeologie už vůlbec ne, a na hezký prsten se rád podívám.... :twisted:
ja myslim ze v Muschove pripade to byla reakce celkem na miste.... pokud to studuje, ma dostupny prameny a knihovny atd. tak proc by se nemel snazit sam..... tobe v praci daji taky neco jen tak aniz by ses musel trochu snazit sam? u me v praci teda ne.... :mrgreen:
melkel
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1433
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by melkel »

abaddon wrote:
Trhni si nohou elitáři, nejsem mladý, student archeologie už vůlbec ne, a na hezký prsten se rád podívám.... :twisted:
ja myslim ze v Muschove pripade to byla reakce celkem na miste.... pokud to studuje, ma dostupny prameny a knihovny atd. tak proc by se nemel snazit sam..... tobe v praci daji taky neco jen tak aniz by ses musel trochu snazit sam? u me v praci teda ne.... :mrgreen:
Jasně, furt něco dostávám. Třeba sprda :-) :biggrin:
User avatar
Rab
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 949
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Libomyšl (Beroun)

Post by Rab »

No tak teda jo, něco jsem nakonec vyhrabal, tak se kochejme, mladí či staří, studenti či zaměstnaní :)

Image Image

Image

Image

Image

A ještě přidávám prsteny z Mikulčic:
Image
Last edited by Rab on Sun 29. May, 2005 15:46, edited 1 time in total.
Jiskra

Post by Jiskra »

melkel wrote: Provlékneš oba prameny dírami, spojíš je dohromady a uvážeš na nich jednoduchou smyčku.
No jasne. Uz chapu. Mne se tam porad pletli dva pasky navic...
Chyba nebyla v systemu ale v pasku co jsem si udelala. :lol:
Diky moc.
Bryennios
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 262
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Bryennios »

abaddon wrote:
Trhni si nohou elitáři, nejsem mladý, student archeologie už vůlbec ne, a na hezký prsten se rád podívám.... :twisted:
ja myslim ze v Muschove pripade to byla reakce celkem na miste.... pokud to studuje, ma dostupny prameny a knihovny atd. tak proc by se nemel snazit sam..... tobe v praci daji taky neco jen tak aniz by ses musel trochu snazit sam? u me v praci teda ne.... :mrgreen:
Taktak, misto aby nas tady sam zasoboval informacemi, ktere ziskal behem kazdodenniho pilneho vysedavani v knihovnach, na konferencich a pobytem v terenu... Dnesni mladez je hrozne nesamostatna :twisted:
sorry za offtopic
User avatar
Boza
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 956
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Cepicky

Post by Boza »

Před časem jsem zmiňoval v jiném threadu že jsem začal šít nějaké čepičky. Tady jsou nějaké obrázky, v pořadí zhotovení:

1. Malá čepička, je z dost slabé a řídké plsti. Byl to první pokus, má nesymetrický spodek (nad ušima má menší výšku než vzadu a nad čelem). Kulový vrchlík, obruba karetka.
Image

2. Střední čepička ze silnější plsti. Kulový vrchlík, obruba a švy kryté karetkou.
Image

3. Vysoká čepička. Zatím je jen nahrubo sešitá a není ještě máčená. Vrchlík by měl být oproti 1. a 2. více do špice, spodek obroubí nějaká kožešina, na pole zkusím nějakou výšivku.
Image

Dělám je ze 4 dílů, z plsti dostupné např. v Řempu. Plst vybírám "omakem", aby byla dostatečně tuhá a přitom prošitelná jehlou. Po sešití (všechno v ruce) je namočím v horké vodě, plst hodně změkne a narazím na hlavu. Pak buďto můžou doschnout na hlavě (ideální pro parné dni) nebo se dá použít fén. Na č. 3 budu muset asi udělat nějaké tvarovací kopyto, neboť má hlava je moc kulatá :? .

Plst může mít z líce jinačí odstín než z rubu, tak pozor ať jsou při sešívání všechny díly stejnou stranou navrch.

Střih jednoho dílu je absurdně jednoduchý, jediné co potřebujete je oprášit znalosti geometrie pro základní školy. Pokud má být vrchlík kulový, bude špice dílu mít úhel 90 stupňů, jinak bude < 90 st. Pokud má být spodní okraj rovný, tak spodní rohy dílů také musí být 90 st. Délka spodní strany dílu (pozor na lehké zakulacení) je 1/4 budoucího obvodu čepičky.

Inspirační střihy i s vyznačením pravých úhlů a přesahů pro sešití naleznete zde:
Kónický: http://poetspol.web4u.cz/other/cap-template-conus.tif
Kulový: http://poetspol.web4u.cz/other/cap-template-round.tif

Ušití základního tvaru je otázka max. 1 metru stehu a spotřeba materiálu je malá, takže pokud to chcete zkusit, nebojte se experimentovat.

Předesílám že jsem v tomto případě nestudoval žádné ikonografické či archeologické prameny, jsou šité pouze "od oka".

Sem s kritikou :)
A když už byl založen řečený hrad Kamenec, kníže Břetislav, než odtud odjel, pojav stranou Mutinu...
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Post by Wothan »

Nerad bych aby to vyznělo blbě, ale nějak nemám co kritizovat - vypadá to dobře a díky tomu dotvarování hezky "kulovitě". Děláš je při střihu přesně na hlavu nebo menší s tím že je po namočení vytáhneš?

Snad jen - když se koukám na ten obrázek - pokud by dole byl na každé straně pravý úhel, nahoře by se to teoreticky protlo až v nekonečnu. Tak vysoká čepice musí být nepraktická ne? :wink:
User avatar
Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1814
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: svobodné území Beskyd

Post by Pampalíny »

Velmi pěkné, hlavně 2. Akorát mám jednu připomínku - že to nebude asi nebude přírodní barva na těch karetkách :-/
User avatar
Boza
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 956
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Boza »

Ne, nejsou přírodní :? Karetky nakupuju v Polsku, nevyrábím je sám.
A když už byl založen řečený hrad Kamenec, kníže Břetislav, než odtud odjel, pojav stranou Mutinu...
User avatar
Boza
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 956
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Boza »

Wothan wrote: Děláš je při střihu přesně na hlavu nebo menší s tím že je po namočení vytáhneš?
Ano, přesně na hlavu (změřím si obvod a délku od obvodu k pomyslnému vrcholu hlavy). Vytahuju to co nejméně - snadno se stane že ti v místě kde při natahování držíš plst prsty zůstanou faldy. Ta plst se snadno vytahává ale je prakticky nemožná ji zase "smrštit".
Wothan wrote: Snad jen - když se koukám na ten obrázek - pokud by dole byl na každé straně pravý úhel, nahoře by se to teoreticky protlo až v nekonečnu. Tak vysoká čepice musí být nepraktická ne? :wink:
Bok střihu je zakulacený, to dělá tu kulovitost. Když ho uděláš rovný, dostaneš prostý jehlan. Když spodní roh uděláš jiný než 90 st., budeš mít spodní okraj vlnitý - ostatně představ si v duchu zeměkouli, u ní rovnoběžka a rovník taky svírají pravý úhel.
A když už byl založen řečený hrad Kamenec, kníže Břetislav, než odtud odjel, pojav stranou Mutinu...
User avatar
abaddon
Site Admin
Site Admin
Posts: 2015
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by abaddon »

tu matematiku si dobrovolne promazte ;-)