Šperky, ozdoby, drobné doplňky

Řemesla a každodenní život

Moderators: melkel, Jura, Wothan, Kain, Begbie, Rab

User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Knecht »

Nevíte někdo, jak v praxi funguje zápona s šarnýřem? (tak se jí obvykle říká v literatuře, je to takový malý kovový pantík ze dvou dílů, zespoda může mít ještě očko. Je třeba v hrobě s mečem v Závadě, další je z Pobedimi, Kanína(tam je polovina druhotně použitá jako závěsek), Jižního předhradí Pohanska atd. Všude se píše, že to mělo funkci opaskového spínadla, ale nikde jsem neviděl, jak to mělo fungovat - ten pant se nějak rozpojoval? Originál jsem neměl v ruce.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Kain »

Já si tu záponu nějak nevybavuju, nemáš obrázek? Nemohla fungovat jako pevné spojení dvou částí opasku?

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
frenk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 317
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by frenk »

Ne,zápona-očko, šarnýř-háček. Dáš háček do očka. Dost často k vidění jakooděvní doplněk, např. u krku.Jinak stejný princip je použit i u jetelovitého kování z Kolína, tam se ale podle mne nedochoval háček.
Myslím, že něco podobného byly i závěsy na kordy/rapíry za třicítky .
Taky se domnívám, že např. závadské řemení k meči se dala použit ambivalentně-tzn.jak zavěšené kolem pasu, tak kolem ramene, chtělo by to vyzkoušet.
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Kain »

Jo tohle! Na stejném principu fungovaly plášťové nebo kaftanové spony.

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
frenk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 317
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by frenk »

tady to je. Na šarnýři je ještě pruvlečka, kterou se mohl protáhnout řemen na zajištění spojení šarnýře se záponou, ten řemen mohl být přišit? k řemenu se šarnýřem zespodu.


Image[/url]
frenk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 317
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by frenk »

celé to mohlo vypadat takhle-pod c)(už to tady bylo), přičemž šarnýř se záponou fungoval místo přezky.
Image
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Knecht »

Ty obrázky znám, ale pořád mi není jasné, jak fungovala ta šarnýřová zápona - tedy se to rozdělovalo v tom "pantu"? Jedna z částí měla jen háček, který se zahákl za "osičku"?
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
frenk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 317
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by frenk »

jo,přesně tak a cele se to mohlo zajistit řemínkem, na co by jinak byla ta pruvlečka na šarnýři(to je ten s háčkem)
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Knecht »

Ok, dík. Já totiž mám v úmyslu ten závadský meč pořídit, tak bych k němu chtěl i garnituru.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
Scar
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 245
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Komjatice (Nitra)

Post by Scar »

To som si onoho času myslel že keď začnem rekonštruovať nálezy zo Slovenska, podarí sa raz vytvoriť skutočnú Veľkú Moravu, teda s Moravanmi aj Nitranmi. Preto po českých a moravských nálezoch už veľmi nepátram (iba v prípade že sa na Slovensku nič podobné nenašlo). Ale akože v pohode, nálezov je kopa a Nitranov málo, neber to v zlom Knechte. :wink:
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Knecht »

Abych se přiznal, mně se nitranské věci často líbí o dost víc než moravské.
frenk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 317
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by frenk »

budeš budit respekt, ten závadský meč je doslova lopata, taky sem oněm kdysi uvažoval.
Scar
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 245
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Komjatice (Nitra)

Post by Scar »

Mám pocit že závadský meč má súrodenca aj z Mikulčíc a aj zo Zahrebu. Každopádne, mám k nemu nejaké nálezové informácie, ked bude treba. Ale to nepatrí do tejto témy, takže súkromné správy. :wink:
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Knecht »

Jojo, u záštity má 7cm širokou čepel, u hrotu 4cm... může fungovat i jako štít. :)
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
hawkwind
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 315
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by hawkwind »

Mě by zajímalo, kolik má takový pádlo tlouštku, ale tipoval bych, že je to širokej ale tenkej sekáček na maso.
Tak 4 mm na forte, sub 3 na tenčí?

Nevíte to někdo?


J.