Zpracování kovů, jejich výroba, lití a kování

Řemesla a každodenní život

Moderators: melkel, Jura, Wothan, Kain, Begbie, Rab

User avatar
Ronšperk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 693
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Mýto

Post by Ronšperk »

Já co mám kopí tak všechny rozklepané a "šikovně zatočené" do tuleje. Podle mě je to asi nejpravděpodobnější a z hlediska tehdejší výroby asi nejjednodušší způsob, ale musí se dát bacha na dostatečnou sílu materiálu v místě přechodu listu do tuleje. Mělo by se tam nechat takové žebro, aby při prvním vrhu se list nezasadil hluboko do země bez možnosti návratu z důvodů pokračování ratiště s tulejí hozeným směrem :)
Honor supra Vitam! Image
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Post by Wothan »

Ta raně středověká kopí když už jsem vzpoměl toho Plainera v té jeho rekonstrukci mají ještě jednu zvláštnost - základ kopí - jádro a tulej je vytvořen tak jak jsem psal, ale břity kopí jsou osazené z kvalitní oceli a navařené na jádro přesazením (mají profil obráceného V). To může souviset jednak s nedostatkem kvalitní oceli jako u seker, ale možná i s mechanickými vlastnostmi - relativně mekké, pružné jádro a přechod na tulej a tvrdé kalené jen břity.
User avatar
abaddon
Site Admin
Site Admin
Posts: 2015
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by abaddon »

podle me je to z obou duvodu, jednak vyroba kvalitni oceli byla urcite mnohem nakladnejsi a bylo lepsi a levnejsi udelat kvalitni jen ocelove brity a zbytek z bezneho zeleza... (stejne jako treba dneska vrtaky a a ruzny noze na soustruzich atd)

a jednak je asi technolgicky mnohem snazsi udelat pevny ale krehci brity na mekcim, pruznejsim a houzevnatejsim jadro nez delat celej ten tvar na povrchu tvrdej a uvnitr pruznej a houzevnatej (nitridovani, cementovani)...
pyr

Post by pyr »

uz som nasiel celkom slusne howto ;-)
http://www.anvilfire.com/iForge/tutor/a ... _index.htm
no uvidime ci sa take nieco zadari
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Post by Wothan »

Ronsperk: představ si že jádro je tvarově stejné jako list hotového kopí a ty potřebuješ dostat na povrch kalený ocelový břit - je to jako bys obložil ty stávající břity ocelovým vinglem sevřeným v ostrém úhlu - nasadil ho na to a ve výhni přivařil. Nevím jestli se to někdy dělalo i opačně - vsazením ocelových břitů do rozštěpu nebo dělení jádra jako je tomu běžně u seker.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Post by Wothan »

Abaddon: ono je taky otázka nakolik je žádoucí aby se kopí při dopadu v relativně tenkém přechodu z listu na tulej spíše zlomilo (to v případě tvrdé kalené oceli) nebo ohnulo jak by tomu bylo v případě měkčího kovu. Při nárazu nesmí to kopí prasknout a to to houževnaté jádro podrží. Pokud dojde po nárazu k ohnutí je snazší to kopí pak opravit než když praskne. Jezdec potřebuje kopí zpravidla jen na první úder/náraz. U vrhacího kopí zase nevadí pokud se ohne po nárazu - už se nedá hodit zpátky. Na samotný průnik zjevně nemá vliv ani výrazně měkčí jádro - tulej/přechod list/tulej. Římská vrhací kopí byla konstruována tak aby se po nárazu ohnula (jeden z mnoha typů...vím, ano jistě, dřevěné kolíčky, olovo...), takže skutečně tvrdý byl jen samotný hrot. To na průnik zjevně stačilo i když zbytek hrotu byl měkký. To samozřejmě byla výrazně jiná a navíc čistě vrhací kopí ale princip je stejný - při bodu nebo hodu - nárazu a průniku asi víc záleží na váze kopí, rychlosti jsou se to mrskne a kvalitě (a tedy i tvrdosti) ostří než materiálu jádra a tuleje - i kdyby se to pak mělo ohnout. Na druhou stranu raně středověká kopí jsou přece jen masivnější než ta římská vrhací píla.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Post by Wothan »

Nu dost filosofování, tady jsou ty věci z Pleinera, resp. z Choce který je z něj přebíral:

Výroba kopí + navařované břity:
Image

Výroba sekery - břit vevařený dvěma způsoby:
Image
Begbie
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 859
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Dymokury

Post by Begbie »

Ještě k tomu kopí: napadá mě kolik asi nálezů prošlo takovým rozborem aby se dalo říct, že se třeba 20% dělalo skutečně navařováním...
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Post by Wothan »

No aspoň už máme ten "barák" - na příští rok mám připravené ty brusy co jsem letos nestihl dodělat - udělám je na dřevěnou kliku. Nářadí už taky nějaké máme, plány výhně mám hotové a zbývá dořešit měch a kovadlinu.

Jinak než se dopracujeme ke zbraním bude to asi chvilku trvat - hádám že nejběžnější "zakázky" naší kovárny budou spíš různé hřeby, nýty, skoby, závěsy apod. Prostě černá kovařina pro provoz hradiště.
Ješek

kopí

Post by Ješek »

Já bych se chtěl jenom zeptat z jakého dřeva jste dělali násadu na kopí?
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Post by Wothan »

Doplnil jsem u nás na webu článek o výrobě kroužkové zbroje:

http://www.wothanburg.cz/brn.html
Bryennios
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 262
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Bryennios »

http://www.udalrich-shop.de/
Celkem pekny sperky. Ma sice trochu hokej v tom co je co a odkud, nicmene rekl bych ze to je vetsinou pekna prace a vzhledem k materialum (stribro, bronz) mi to ani neprijde nijak drahy. Jen to je holt seriova vyroba
Müscha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1243
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Chlumec nad Cidlinou/Praha/Mikulčice

Post by Müscha »

mám doma kontakt na šperkaře z Polska, některé věci má stejné, výhoda je v tom, že je levější..
Xen

výroba zeleza

Post by Xen »

Ahoj, seznamil jsem se s nejakymi lidmi co zkouseli delat zelezo z rudy, uz probehl nekolikaty rocnik, dalsi tydeni setkani bude asi nekdy v srpnu, tak doufam ze se tam dostanu. Nejake fotky a par drobnych informaci naleznete na: http://www.natur.cuni.cz/~prochaz3/albu ... age_01.htm
User avatar
woden
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 203
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

tavenie kovu

Post by woden »

Mozno by stalo za to to vyskusat. Nema niekto navyse mikrovlnku?

http://home.c2i.net/metaphor/mvpage.html